Astım hastaları bugün dikkat! Kapıyı pencereyi kapatın, maskeleri çıkartmayın…

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Türkiye’de havaların ısınması beklenirken, yurtta yağmur ve serin hava hakim.

Nisan ayının son günlerinde hava sıcaklıkları düşüş yaşadı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden peş peşe ihtarlar geldi.

Afrika üzerinden gelen toz niçiniyle biroldukça kentte göz gözü görmeyecek.

43 vilayette tesirli olması öngörülen toz taşınımı yani çöl tozu, teneffüs yolları hastalarını olumsuz etkiliyor.

Çöl tozu tetikliyor

Çöl tozlarının havalanmasıyla atmosfere karışan ve epey uzak aralıklara taşınan kurşun parçacıklarının su kaynaklarına çökelmesi yahut tarım eserleri başta olmak üzere besin unsurlarını kirletmesi kararı insan sıhhati tehlikeye girmektedir.

Akciğere indiğinde bilhassa astım hastaları için önemli manada alerjik tepkiler oluşturup, atağa sebep olup önemli sonuçlar doğurabilmekte.

Astım ve bronşit üzere kronik hastalığı bulunanların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmaması tavsiye ediliyor. bununla birlikte maske kullanmasına da ihtimam gösterilmeli. Çıkmak durumunda kalanlar, meskene dönüşte kesinlikle duş almalı.

Öte yandan meteoroloji, vatandaşları; meydana gelebilecek gaz zehirlenmelerine karşı da uyarıyor.

Toz taşınımı görülecek vilayetler

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan bilgilere göre, 43 vilayet için sarı ve turuncu kodlu ihtar yapıldı.

SARI KODLU İHTAR: Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Artvin, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Gaziantep, Giresun, Hakkari, Hatay, Isparta, Kastamonu, Kırşehir, Kahramanmaraş, Muş, Ordu, Rize, Sivas, Tokat, Trabzon, Van, Aksaray, Kırıkkale, Karabük, Kilis, Osmaniye

TURUNCU KODLU İKAZ: Bitlis, Çorum, Kayseri, Konya, Mardin, Nevşehir, Niğde, Siirt, Şanlıurfa, Yozgat, Karaman, Batman, Şırnak