Bursa’da tabiplerin ‘yaşamaz’ dediği Kayra, hayata sarıldı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Bursa’nın İnegöl ilçesinde yaşayan Ayşen-Halit Karakaş çiftinin birinci çocukları Kayra (14), 2011’de, 3 yaşındayken sıvı paklık materyali içti.

Yemek borusu, midesi ve kalın bağırsağı ziyan bakılırsan Kayra’yı, ailesi hastaneye kaldırdı.

ABD’de tedavi gördü

Doktorların ‘yaşamaz’ dediği Kayra’nın tedavisine, Sıhhat Bakanlığı onayıyla Türkiye’de tedavi edilemeyeceği nedeni öne sürülerek ABD’de devam edildi.

Cincinnati Çocuk Hastanesi’nden daha sonra Kayra’nın tedavisi, Boston Çocuk Hastanesi’nde de sürdü.

11 yıl daha sonra sıhhatine kavuştu

2019 yılında, ayağından alınan kesimle yapılan gırtlağı, yeni yapılan yemek borusuna bağlandı ve ameliyattan 2 hafta daha sonra Kayra birinci sefer biberonla su içti.

2020’ye kadar Türkiye’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde tedavi olup 300’den çok ameliyat geçiren Kayra, 11 yılın akabinde sıhhatine kavuştu.

Bir annenin umut zaferi

Kayra’nın annesi Ayşen Karakaş, oğlunu yaşatmak için verdiği çabayı, ‘bir annenin umut zaferi’ olarak kıymetlendirdi.

Yaşadıklarını DHA muhabirine anlatan Karakaş, çocukları hasta olan annelere davette bulundu.

Eşiyle 13 yıl evvel severek evlendiklerini söyleyen Ayşen Karakaş, birinci çocukları olan Kayra’nın çabucak hemen 3 yaşındayken sıvı paklık gereci içerek iç organlarının ziyan gördüğünü söylemiş oldu.

“Biz bu imtihanı kazandık”

O hadiseden daha sonra sıkıntı günler yaşadıklarını belirten Karakaş, “O kadar çaresiz bir durum ki, Türkiye’de gitmediğimiz hastane kalmadı. Paranızın olduğu durumlarda bile kimi kapılar açılmadı. Zira yapılabilecek hiç bir şey yok. Bütün hekimlerin söylemiş olduği şey, ‘Oğlunuz ölecek, kaybedeceksiniz.’ Buna karşın hiç bir vakit bir anne olarak umudumu kaybetmedim ve biz bu imtihanı kazandık hakikaten.” dedi.

“Bana hastaneleri sevdiren oğlum oldu”

Karataş, inancını kaybetmediğini belirterek, şu biçimde konuştu:

“En son kelamı söyleyen hekimlerdir. Onlara karşın ben oğlumun öleceğine inanmadım. Bir anne olarak konduramadım. O denli periyotlar yaşadık ki oğlumla birlikte, yani 11 sene lisana kolay.

Hiç abartmadan söylüyorum; kışın hastaneye girerdik yazın çıkardık, yazın girerdik kışın çıkardık. Şu anda ben de bir sıhhat çalışanıyım. Eşim niye hastanede çalıştığımı daima sorar. Ben aslında anaokulu öğretmeniyim. Lakin bana hastaneleri sevdiren oğlum oldu.

“300’den çok ameliyat geçirdi”

Oğlum 300’den çok ameliyat geçirdi. Artık sayısını bile hatırlamıyorum. kimi vakit haftada 1, kimi vakit ayda 1 ancak daima ameliyatlar geçirmesine karşın hiç bir vakit oğlum ve ben, hayata olan umudumuzu kaybetmedik. Ben onun her vakit âlâ olacağına inandım.

Kayra’nın savaşı hoş sonuçlar verdi. Çok şükür ki artık 2020 yılından beri biz bir aile olduk. Bunun öncesinde 10 senem oğlumla hastanede geçti. Olay olduğunda kızıma yeni doğum yapmıştım. 2 yıldan beri birinci kez bir arada yaşıyoruz. Bu hayli hoş bizim için. En değerlisi Kayra’nın yemek yiyebiliyor olması ve okula gitmesi.”

Hiç okula gitmedi

Kayra’nın rahatsızlandığı müddet ortasında hiç bir vakit aile olamadıklarını söyleyen Karakaş, “Hep hastanelerde olduğumuz için kızımı esasen ben büyüttüm diyemiyorum. Doğumundan itibaren diğerlerinde büyüdü. Amerika’dan Türkiye’ye döndüğümüz 2020 yılından itibaren aile olduğumuza inanıyorum. Bu fazlaca memnunluk verici bir şey. Kızım yanımda, oğlum yanımda, eşim yanımda. 2 yıldan beri daima beraberyiz. Oğlum şu an 14 yaşında. Daha evvel hiç okula gitmedi.

“Umut her vakit vardır”

Artık 2 yıldır okula gidiyor. Çok şükür okula başladık. Eğitimimize devam ediyoruz. Yemek yiyor, yaşıtlarıyla birlikte bütün aktivitelere katılıyor. Bu hayli hoş bir şey. hayatımda inanamayacağım bir şey. Umudumu kaybetmememe karşın aslında bir yanım ‘olmayacak’ diyordu.

Bu durumları görür görmez hakikaten mucize olduğunu düşünüyorum. 2011 yılından bugüne kadar verdiğim annelik çabasını kazandım. Çocukları hasta olan ailelere sesleniyorum, lütfen vazgeçmeyin. Umut her vakit vardır. Kesinlikle bir yolu vardır. Lütfen pes etmeyin.”
dedi.