Bush’u ayakkabılarıyla kovan gazeteci: “Aznar’ın kafasına bir çift daha atmayı çok isterdim”

Sessiz Bekçi

New member
Iraklı gazeteci Muntazer Al Zaidi cep telefonunda son haberleri inceliyor ve Uluslararası Adaletin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i savaş suçlarıyla suçlamasını alkışlıyor. Anlayamadığı şey, “diğer savaşlarda aynı kriterlerin uygulanmaması ve George Bush gibi suçluların da yargılanması. Ne oluyor? Mavi gözlerimiz olmadığı için Ukraynalılar gibi acı çekmiyoruz? Biz Iraklılar dördüncü sınıf vatandaş mıyız? Yarın yirmi yılı dolduran Irak işgalini başlatan Beyaz Saray’ın kiracısı bu muhabirin hayatına damgasını vurdu.

14 Aralık 2008 sabahı, o zamanlar 29 yaşında olan Al Zaidi, Zafraniye Mahallesi’ndeki evinden her zamankinden erken ayrıldı. Önemli bir gündü çünkü Bush, Başbakan Nuri El Maliki ile ortak bir basın toplantısı teklif ediyordu ve bu olayı Bağdadiye ağı için haber yapmak onun göreviydi. ABD başkanı görevini bitirmek üzereydi ve 11 Eylül saldırılarının intikamını almak için başlattığı iki savaşın sahneleri olan Afganistan ve Irak’ı ziyaret etmeden Beyaz Saray’dan ayrılmak istemiyordu.

Alakalı haberler

Üç yıldır bu anı bekleyen Al Zaidi, defterinin yanı sıra bu olay için evinde sakladığı bir çift eski ayakkabısını da alarak plastik bir poşet içinde ofise götürdü. O üç yıl içinde, kameraya kaydettiği ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın basın toplantısının sonunda YouTube kanalında yayınlayacağı bir vasiyet hazırlamak için zamanı olmuştu.

Ofise vardığında eski ayakkabılarını giyip diğer meslektaşlarıyla birlikte güvenlik kontrollerini aşıp Başbakanlık sarayına girmek için Yeşil Bölge’ye yöneldi. «O an için çok uzun süre beklemiştim… ama sonra her şey çok hızlı oldu. Çığlık attım, ona bir ayakkabı fırlattım, sonra diğerini ve birkaç saniye içinde güvenlik görevlileri tarafından yerde tekmelendi.” . Çığlığı tüm dünyada duyuldu: “Irak halkından veda öpücüğünü al, köpek!” Bush olanları küçümsemek istedi ve bunun “dikkat çekmeye çalışan bir eylem” olduğunu söylemekle yetindi.

nihai aşağılama

İddianameye göre, Bush’a ayakkabılarını fırlatma cesaretini gösteren (Araplar arasında tam bir aşağılama eylemi) gazeteci, korumalar tarafından dövüldü ve “yabancı bir yetkiliye saldırmaktan” altı ay hapis yattı. “Bush, işgalden ve çok sayıda insanı öldürmesinden sonra biz Iraklıların onu çiçeklerle karşılayacağımızı düşündü ve ben de dünyanın bu politikacıya olan öfkemizi görmesini istediğim için bu şekilde tepki verdim. Beyaz Saray kiracısının eski İspanya cumhurbaşkanı ve onun İngiliziyle görüşmesiyle Azorların ünlü imajıyla ilgili olarak Al Zaidi, José María Aznar’ın kafasına bir çift ayakkabı daha atmayı çok isterdim ”diyor. mevkidaşı Tony Blair işgalden beş gün önce. Gazeteci, kendisini öldürebileceklerini bildiği için ve aynı zamanda Irak’taki El Kaide gibi grupların ABD işgaline karşı bu protesto eylemini kendilerinin yapmasını istemediği için önceki vasiyetname şeklinde bir video kaydetti.

ABD liderinin ayakkabılardan ustaca kaçtığı görüntüler tüm dünyada yayıldı ve El Zeydi’nin serbest bırakılması talebiyle dayanışma gösterileri düzenlendi. Hatta Saddam Hüseyin’in memleketi olan Tikrit’te büyük bir ayakkabı şeklinde bir heykel bile diktiler. Cumhuriyetçi cumhurbaşkanının veda turu, “ayakkabı isyanı” olarak adlandırılan olayla gölgelendi. Gazeteci amacına ulaşmıştı, ancak eylemine sokaklarda gösterilen saygı misilleme korkusuyla orantılıydı ve serbest bırakıldığında kanalı onu kovdu. Al Zaidi ülkeyi terk etti ve on yıl boyunca Ürdün ile Lübnan arasında yaşadı, ta ki milislerin adaylığını sabote ettiğini ve kazandığı oyları yaktığını kınadığı 2018 seçimlerine katılmak için eve dönmeye karar verene kadar.

doğuştan rakip

«Ben doğuştan bir muhalifim ve doğruyu söylüyorum, bu yüzden hiç arkadaşım yok. İktidar partilerine, milislere, ABD işgaline ve İran’ın müdahalesine karşıyım.” Irak’a döndükten sonra Ekim 2019’da mezhepçi sisteme ve yolsuzluğa son verilmesi çağrısı yapmak için patlak veren protestolara cephede katıldı ve yedi saldırıya uğradığını iddia etti.

«Tehdit altında yaşıyorum ve en incitici olanı, milislerin beni Hükümeti istikrarsızlaştırmak için ABD’nin hizmetinde bir kukla olmakla suçlaması. Amerikalıların hizmetinde miyim? Başarısızlıklara ve yolsuzluğa rağmen 2003’ten beri iktidarda olan, işgalci güçle el ele tutuşan bu partiler ve milislerdir” diyen bu muhabir, Bush’a karşı protestosu tarihe geçecek olan siyasetçiye dönüşmüştür.

Ya ayakkabılar? Eski ayakkabılarıyla intikamını alan El Zeydi, “Onları bana hiç vermediler, daha sonra, üzerlerinde patlayıcı olmasından korktukları için onları imha ettiklerini söylediler.” Lahey Mahkemesi’nin Iraklıları unutması üzücü.”