Çanakkale’de bayanın böbreğindeki taş, 100 kesime ayrılarak çıkarıldı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Çanakkale’nin Çan ilçesinde yaşayan Nesibe Işık (66), 5 gün evvel Çanakkale Onsekiz Üniversitesi (ÇOMÜ) Hastanesi Üroloji Bölümü’ne böbrek ağrısı şikayetiyle başvurdu.

Nesibe Işık’ın yapılan tetkik ve denetimlerinde sol böbreğinde büyük bir taş kesimi olduğu tespit edildi.

Ameliyata karar verildi.

Taş, yüz kesime bölündü

Üroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Eyüp Burak Sancak ve grubu tarafınca Çanakkale’de birinci kere uygulanan ‘Miniperk’ yöntemiyle Nesibe Işık ameliyat oldu.

Işık’ın böbreğini kaplayan taş, parçalandı.

Yaklaşık yüz kesim taş, böbrekte küçük bir delik açılarak alındı.

Sağlık durumu iyi

Hastanın böbreğinin içerisini büsbütün dolduran, bilimsel olarak ‘geyik boynuzu’ olarak isimlendirilen dev böbrek taşını ezasız bir biçimde aldıklarını belirten Dr. Sancak, “Hastamızın böbrek işlevleri da hudutta çalışmaktaydı. Bu niçinle hastamıza ve böbreğe daha az hasar verecek, Çanakkale’de birinci sefer uygulanan ‘Miniperk’ yolunu kullanarak, küçük bir delikten böbrek taşlarının tamamını temizledik. Günümüzde teknolojik gelişmeler ve bilimsel sistemler daima daha az ziyan veren, daha küçük kesi ile yapılan cerrahilere gerçek değişim göstermekte. Biz de ÇOMÜ Hastanesi Üroloji Anabilim Kısmı olarak, bu teknolojiye ayak uydurma gayretindeyiz. Hastamızın şu an sıhhat durumu çok yeterli, fazlaca kısa vakitte toparlandı.” dedi.

“Ev temeli yapacak kadar taş vardı”

İHA’ya konuşan ve böbreğinden bir avuçtan fazla taş çıkan Nesibe Işık ise “Bazı rahatsızlıklarım vardı ve bu rahatsızlıklarımın böbreğimdeki taşlardan kaynaklandığını bilmiyordum. Evvel Çan Devlet Hastanesi’ne akabinde da ÇOMÜ Hastanesi’ne geldim. Burada yapılan muayenede böbreklerimin sineması çekildi ve epeyce büyük taşın olduğu görüldü. bir süre daha sonra böbrekteki büyük taş böbrek kanalına çıkınca, tabibim böbrek taşının alınması gerektiğini söylemiş oldu. Tabibim bana ameliyat günü verdi ve ameliyat günü geldik ameliyata girdik hekimim büyük böbrek taşını aldı, Allah ondan razı olsun. Ameliyattan daha sonra böbreğimden çıkan taşı gördüm. Neredeyse mesken temeli yapacak kadar taş vardı. Şikayetlerim kalmadı. Allah hocamızdan razı olsun.” diye konuştu.