Çernobil nükleer patlamasının üzerinden 38 yıl geçti: “Neredeyse hiç kimse canlı çıkmadı”

Sessiz Bekçi

New member
26 Nisan 1986 tarihi pek çok kişinin hafızasında çok uzakta olsa da bazılarının hafızasına kazınmıştır. «İki yıl daha ve Çernobil kazasının üzerinden 40 yıl geçecek. Zaman nasıl uçar”. 73 yaşındaki Fédir Liashenko, Japon Fukushima santralinin yanı sıra tarihteki en ciddi nükleer felaketi anlatıyor: Ne yazık ki meşhur Sovyet atom santralinin (bugün Ukrayna sınırları içinde olan) dördüncü reaktörünün yaydığı patlama. zehirli bir bulut ve 150.000 kilometrekareden az olmayan bir alanı kirletti. Aralarında sivillerin, itfaiyecilerin, polis ve askerlerin de bulunduğu 600.000 ile 800.000 arasında işçi, yangını söndürmek ve radyoaktif kalıntıları gömmek için geldi. Şu ana kadar ölümlerle ilgili kesin bir rakam bulunmuyor. Olayla doğrudan bağlantılı 50 kişi vardı ve takip eden haftalarda belirsiz sayıda gönüllü hayatını kaybetti. Bazı hesaplamalar, radyasyonun geride toplam 4.000 ölü ve uzun bir hasta listesi bıraktığını öne sürüyor.

Fédir Lyashenko, ülkesinde iki büyük trajediye tanık oldu: Çernobil trajedisi ve Ruslara karşı devam eden savaş. O, başka bir nükleer santralin iki ordunun saldırı ve karşı saldırılarının ortasında olduğu Zaporizhia'dan geliyor. Yangından bir yıl sonra Çernobil'in yıkıntıları arasında tasfiye memuru olarak yaptığı eski görevinin bir sonucu olarak “bol miktarda ilaç” alıyor. Dört torunuyla ilgileniyor: “Birisi gelip bana 'Büyükbaba, haydi oynayalım' desin” diyor sevgiyle.

Rusya'nın Zaporojye elektrik santralini işgaliyle ilgili haberleri okuduğunuzda, olası riskleri anladığınız için tüyleriniz diken diken oluyor: “Bunun sevgili şehrinizin elektrik santrali olduğunu görünce nasıl bir ruh hali içinde olabiliyorsunuz. “Dünyanın en büyük on tesisi listesine giren bir tesis için Ukrayna'da, Avrupa'da ne kadar büyük bir heyecan hissedildi.”

Fédir Liashenko, cesareti ve Çernobil'deki çalışmaları nedeniyle birçok nişan aldı.

Liashenko, 2 Mayıs 1987'de Çernobil'e ilk girdiğinde itfaiye teşkilatının başındaydı. Görevi, yangını söndürmek ve reaktörden suyu çıkarmak için kullanılan ekipman ve malzemeleri gömmekti. “Gerçekte gömüldükleri tek yer orası olmasa da, bir yığın kalıntı vardı. Kamyonlar, hortumlar… Biraz radyasyon içeren ve yeniden canlanabilecek başka ekipmanlar da vardı ve bunları temizleyip Devlete iade ettik” diye anımsıyor.

Patlamanın trajik gününe ilişkin şunları hatırlıyor: “Bölgedeki tüm itfaiye ekipleri gece saat on iki buçukta alarmla uyandı. Beni oraya göndermediler. Grupları oluşturmam ve özel materyali hazırlamam gerekiyordu. Gönüllü olarak kimin ilk önce gidebileceğini ve gitmek istediğini tartışmamız gerektiğini hatırlıyorum. Bunların üstüne “toplayıcı haplar” koyuyorlar. Çernobil'deki tasfiye memurları vücuda alınan radyasyonu ölçen cihazlara böyle diyorlardı. «Seviye 5 bequerel'i geçerse geçmenize izin vermiyorlardı ve gidip kendinizi daha iyi yıkamanız gerekiyordu. Bir yıl sonra gitme sırası bana geldiğinde her gün bu rakamı verdi ve on beş gün sonra bizi acilen tahliye ettiler. “Zaporizhzhia'daki evime döndüm.”

Trajedinin ilk yılında tasfiyeciler Ukrayna'nın her yerinden geldi. “Oradan neredeyse hiç kimse canlı çıkamadı.” Yangın söndürme sistemi tarafından atılan suyun reaktörden uzaklaştırılması göreviyle tesise ilk gelenlerden biri olan arkadaşı Leonid Pauk'u anımsıyor: “Onu birçok kez hastaneye götürdüm, çünkü o hasta.” Çernobil'den döndüğünde doktorların kendisine “arılardan süt, bal ve diğer ürünleri” içmesini tavsiye ettiğini söylüyor. Arıcı oldu. Ve buna devam et. “Bugün eğer arılar olmasaydı artık bu hayatta olamayacağını söylüyor.”

Yıkılan reaktör binasıyla birlikte tesisin görüntüsü.

Yıkılan reaktör binasıyla birlikte tesisin görüntüsü.

Reuters

Liashenko, Çernobil'de bulunduğu günleri “Sokakta tek bir kuş bile yoktu” diye hatırlıyor. Görevleri, fabrikadan 26 kilometre uzaktaki Stari Sokoly kasabasına ulaşmak ve kirlenmiş kamyonları, arabaları ve ekipmanları gömmekti. Şu anda Lugansk olarak bilinen Mykolayiv, Donetsk ve Voroshylovgradsk'tan diğer meslektaşları onunla birlikte çalıştı; bu bölgeler artık Rus işgalinin trajedisine maruz kalıyordu. İlk hafta normal geçti ama sonra “bizi bindirdikleri otobüsün şoförü hastalandı. Benim de direksiyona geçmem gerekiyordu.” Ayrıca 9 Mayıs'ta yarım gün çalıştıklarını, çünkü Víktor Právik'in anısına düzenlenen anma törenine götürüldüklerini de hatırlıyor: “Kimsenin hayatta kalmadığı kaza mahalline ilk ulaşanlardan biri. “Yangını söndürme sürecini denetlemekle görevliydi.”

Yıllar sonra Fédir internet kullanmayı öğrendiğinde kazayı araştırmaya başladı. Ivankiv bölge departmanının eski başkanının, yabancıları Çernobil'e rehberli turlarla götüren bir şirket organize ettiğini öğrendi: “Bir defasında ona gitmediği bir yer olup olmadığını sordular. Cevabı çalıştığım kasabanın adı Starie Sokoly oldu ve kimseye oraya gitmesini tavsiye etmedi.

“Ancak emekli maaşında artış olmaksızın” albay olarak atanan Liashenko'nun Çernobil'deki çalışmasının ardından üç yıl boyunca güneşe çıkmasına izin verilmedi. “Dışarı çıktığımda bayılmamak için sokaklarda gölgede yürümek zorunda kalıyordum.” Tedavisi, Ukrayna'nın güneyinde, plajları ve Azak Denizi'ne erişimi olan bir şehir olan Berdiansk'ta gerçekleştirildi: «Hükümet bana termal peloidlerle tedavi sağladı. Bunun sayesinde kendimi çok daha iyi hissettim. Bir süre sonra doktorlar tiroid nodülü buldu. Neyse ki kanserojen değildi: «Kendimi ayakta tutabilmek için hormon almak zorunda kaldım. Şişmanladım. Artık o kadar fazla kilom yok,” diye paylaşıyor bir gülümsemeyle. 45 yaşında emekli oldu. “Bacaklarım ağrıyor. Bana dayanamadılar. Röntgenle akciğerlerime baktılar. 70 yaşındaki bir dedeninki gibiydi. Dişlerim döküldü. Tamamen mutluluk.” ironik bir şekilde söylüyor.

Ukraynalılar arasında dedikleri gibi “trajedi” arkadaşları olan meslektaşlarıyla bugüne kadar iletişimini sürdürüyor. Ayda iki veya üç kez konuşuyorlar ve her yıl 17 Nisan'da Ukrayna'nın itfaiyecilerine saygı duruşunda bulunuyorlar. «İlk başta 250'den fazla kişi vardı. Ancak her yıl sayı azalıyor. Şimdi 15-20 kişi civarında bir araya geliyoruz. Birbirimize bakıyoruz, konuşuyoruz. 'Nasılsın?' 'Eh, hâlâ buradayım… Hayattayım.' 'İyi o zaman'”.