CHP’li Polat’tan Seferihisar uyarısı: Tarım ve hayvancılık tehdit altında!

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Orhanlı Köyü’nde, yapılmak istenen Jeotermal Güç Santrali’nin (JES) risk taşıdığını savunan CHP’li Polat, “Özellikle İzmir Yarımadası’na mahsus ‘erkence’ tipi zeytin ağaçlarından oluşan zeytin ormanlarının yer aldığı Orhanlı Mahallesi, zeytin ve zeytinyağı üretimiyle dikkat çeken, organik zerzevat meyve üretiminde de öncü bir yer. Halihazırda işleyen bir jeotermal güç santrali (JES) var ve bölgede zeytini ve zeytincilik faaliyetlerini tehdit ediyor. Su kaynaklarının olumsuz etkilenmesiyle tarımın yanı sıra hayvancılık da tehlike altında. Ayrıyeten bölgeye iki yeni jeotermal güç santrali ile onlarca jeotermal sondaj kuyusu açılmak isteniyor. bu biçimde giderse gözümüz üzere bakmamız gereken verimli topraklarda hayat diye bir şey kalmayacak” dedi.

RİSK BÜYÜK

Bölgenin önemli bir tehditle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Polat, “Halihazırda bölgede işleyen bir jeotermal güç santrali var ve zeytini ve zeytincilik faaliyetlerini tehdit ediyor. Yöre halkı santralin bacasından çıkan dumandan şikayetçi, havanın ve toprağın kirlendiği gözle görülüyor. Ayrıyeten santralin kontrolsüz olarak sularını deşarj ettiği de söyleniyor. Yöre halkı, çevreciler hatta Tabiat Derneği de yakın vakitte çeşitli imgeler paylaştı. Jeotermal sulardaki bor, arsenik ve lityum üzere elementlerin insan sıhhati, tarım toprakları ve su ortamları için çeşitli olumsuz tesirlere niye olduğu, bu tip içeriklere sahip olan jeotermal suların deşarj edildiklerinde sucul hayat, sulama suyu ve içme suyu üzerinde zehirleyici çevresel tesirlere sahip olduğu bilimsel bir gerçek. Su kaynaklarının olumsuz etkilenmesiyle tarımın yanı sıra hayvancılık da tehlike altında. Ayrıyeten bölgeye yeni projeler yapılmak isteniyor. Bunlara müsaade vermek yörede ömrü bitirmek demek” diye konuştu.

TALAN DURMADI

Daha evvel de Orhanlı Köyü’nde güç santrali kurulması için tabiatın tahrip edildiğini hatırlatan Polat, “İki yıl kadar evvel bir elektrik üretim şirketi, Gökçam Mevkii’nde on iki jeotermal kuyu açıp, JES, GES ve RES projeleri yürütmek için Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurmuş, son derece verimli toprakların bulunduğu vadide kurulmak istenen bu projeler için bakanlıktan ‘ÇED gerekli değildir’ sonucu çıkmıştı. Orhanlı köylüsü ve çevreciler doğal olarak bu karara ağır reaksiyon göstermiş, yargı yoluna başvurmuşlardı. Yargı süreci beklenmeden, Kanun’un ‘zeytinlik alanlardaki tek bir ağaç bile kesilemez’ kararına karşın firma yetkilileri ağaç bölümü ve sökümü yaptı. Üstelik pandemi sebebiyle, can kederiyle yöre halkı konutlarına kapanmışken. Lakin haksız kâr sıkıntısındaki şirket köylülerin direnişiyle karşılaştı. Onların söktükleri ağaçları, Orhanlı köylüleri, köylü bayanlarımız birebir gün yerine dikerek talana karşı durdu. Ben de Meclis kürsüsünden Orhanlı köyünün koca yürekli insanlarının, bayanlarının uğraşına selam göndermiştim. Kelam konusu projeyi mahkeme iptal etti fakat talan durmadı” dedi.

VATANA İHANET TEŞEBBÜSÜ

Maden Yönetmeliği ile Orhanlı Köyü ve emsal alanlarda jeotermal güç santralinin ve madenciliğin önünün açılmasının istendiğine dikkat çeken Polat, “1 Mart’ta Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ve zeytinlik alanları tehdit eden Maden Yönetmeliği düzenlemesi, aslına bakarsan başlı başına toprağa, zeytine, tabiata, yaşama hatta vatana ihanet teşebbüsü. Yüzlerce kişi üzere ben de yönetmeliğin iptali için dava açtım ve bu yanlışın düzeltilmesini bekliyorum. Fakat farkındayım ki temelde bu bir zihniyet sıkıntısı ve bu zihniyet değişmedikçe toprağımız, suyumuz, havamız, ağacımız tehdit altında. Bilinsin ki; bu yok etmeci, talancı zihniyete karşı çabadan asla geri durmayacağız ve sonuna kadar hayat alanlarımızı savunacağız!” diyerek kelamlarını tamamladı.