Efes Selçuk Belediye Lideri Filiz Ceritoğlu Sengel: ‘Odağımız halk olmalı’

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Sokaklarda herkes “bizim kız” diye sesleniyor ona… “Başkanlık benim mesleğim değil, yalnızca nazaranvim” diyen Efes Selçuk Belediye Lideri Filiz Ceritoğlu Sengel, “Yol, asfalt yapılır, çöp toplanır. Değerli olan beşere dokunmak” diyerek ideolojisini bayan, çocuk ve yaşamdaşlık üzerine kurmuş. 3.5 yıllık nazaranvi müddetinde belediye hizmetleri yanı sıra kültür ve sanata yük vererek kenti, turizm ve tarım projeleri ile zorluklara rağmen ileri götürmeyi başarmış.

Mustafa Kemal Atatürk’ün tarım için söylemiş olduği kelamlarını prensip edinerek evvel üreticilere dayanak için Efes Tarlası Ömür Köyü’nü kurdu, akabinde tarım personeli bayanların çocuklarının yararlanması için Masal Konutu Projesi’ni hayata geçirdi. Onlarca şenlik yaparak binlerce yerli ve yabancı turisti ilçeye çekmeye çalışan lider Ceritoğlu Sengel, kent için yaptığı hizmetleri anlatırken hükümetin yıllardır vaat ettiği hastane kelamını yerine getirmesini hemen istiyor.

ÇİFTÇİLER BİLGİLENDİRİLİYOR

– Tarıma yönelik ne üzere çalışmalarınız var? Efes Tarlası Hayat Köyü nasıl kuruldu?

Efes Selçuk; nar, ayva, mandalina, üzüm, zeytin ve inciriyle üretim kenti. Mustafa Kemal’in “Köylülerin gözleriyle bakılırsabilecekleri, üretim ve katmadeğer oluşturabilecekleri çağdaş ve uygulamalı tarım alanları oluşturulmalı” kelamından hareketle Efes Tarlası Ömür Köyü’nü kurduk. Geçmiş devirlerde tarım aletlerinin sergilendiği İsmail Hakkı Tonguç ismini koyduğumuz tarım müzemiz, tohum merkezimiz ve toprak kütüphanemiz var. Bayanlar için üretici bayan pazarı bulunuyor. Tarım konusunda daha öncesinde yapılan siyasetler da dahil olmak üzere tarımın gelişmesi ve değişen konjonktüre ayak uydurabilmesi için eğitimler veriliyor. Ziraat Mühendisleri Odası ile protokol imzaladık. Onlardan aldığımız bilimsel bilgilerle çiftçileri tarım alanında bilgilendiriyoruz.

– Son senelerda Selçuk ilçesinin şenliklerle anılmasının değeri nedir?

Bizler, Efes Selçuk’un adım adım keşfedilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Selçuk yalnızca Meryem Ana, Artemis ve tarihi su kemerlerinden ibaret değil. 8600 yıllık tarihe ortak olabilmek ismine kentin ortasında gezmek gerekiyor. Mevcut su kemerlerinin, tarihi yapıtların ve Kent Belleği olarak kullandığımız tütün depomuzun keşfedilmesini istiyoruz. Bu niçinle şenliklere yük verdik. Bu şenliklerle beşerler esnaftan alışveriş ediyor, kenti keşfediyor. Olağan kurallarda yabancı ziyaretçilerimizle birlikte 3 milyona yakın turist geliyor. Yaptığımız bir şenlik kararında beş gün ortasında 50 bin kişi akın ediyor.

– Herkes ilçenin ismine “Selçuk” diyor lakin siz tanıtırken “Efes Selçuk” olarak belirtiyorsunuz. niye Efes Selçuk?

Dışarıda biri sorduğunda nerelisiniz söylemiş olduğinizde Selçuk’luyuz. “Konya Selçuk mu? Hayır, İzmir Selçuk” demek zorunda kalınıyor. 1989 yılında Meclis’e bir önerge getiriliyor. Belediye lideri “Efes Selçuk mu, yoksa Selçuk Efes mi diyelim” diyor. Daima tartışılmış. 1989’dan bu yana bir uğraş var. Yalnızca belediye meclisinde değil halkta da bir efor olmuş. İlçede dolaştığınızda her insanın Efes Selçuk tanımlaması yaptığını rahatlıkla görürsünüz. O senelerda bir kentin ismini değiştirmek kolay değil deniliyor. Lakin logoya Artemis, Efes Selçuk belediyesi yazarız diyerek tescilliyorlar. Benim yaptığım tek şey 1989 yılındaki meclisin logosunu okumak. Efes Selçuk olarak algılanmasını istiyoruz.

OKULLARIN ÖNCELİĞİ VAR

– İzmir’in öbür ilçelerinde olduğu üzere Selçuk’ta da okullarda problemler var. Okulların şimdiki durumu nasıl?

Avrupa Birliği Projesi olan bir okulumuz olağan koşullarda daha evvel bitmesi gerekirken buna ait hiç adım atılmadı. Öğrenciler bir derslikte, gün ortasında sınıf havalandırması yapılmadan sabahçı öğlenci değişimiyle ders görüyorlar. 8. sınıf öğrencileri, eğitim gördükleri okulda laboratuvar olmadığı için öteki okulun sınıfına gidiyor, teknik dersler almak için. Hem veliler hem öğrenciler birebir vakitte eğitimciler önemli meseleyle karşı karşıya. Bütün projeleri kenara itip bu işi bitirmek için adım atmak gerekir.

– Yurttaşın gözünde Filiz lider nasıl biri?

Belediye lider aday adayı iken herkes “bizim kız” diye seslenirdi. bakılırsavler ve makamlar gelip süreksiz. Ben avukatım. Başkanlık yalnızca bakılırsav olarak verildi, meslek olarak değil. nazaranvi bıraktığımda, sokağa çıktığımda her insanın gözünün içerisine baktığımda gururla, onurla, utanmadan, sıkılmadan bakabilmek istiyorum. Hâlâ bakıyorum, nazaranvi bıraktığımda da bakmaya devam edeceğim, bu biçimde “bizim kız” diyenler birebir söylemi lisana getiriyorlarsa ne keyifli bana.

– İlçe için en büyük hayaliniz nedir? İkinci periyodu düşünüyor musunuz?

Kentlinin kendisine ve kentine bakabileceği, Efes Selçuk’un gençlerinin bu kentle ilgili hayaller kuracağı, çocuklarının çocukluk devirlerine ait fizikî ve ruhsal gelişimleri açısından kendilerini tamamlayabilecekleri bir yer olmalı. Ailelerin huzurlu, gelen ziyaretçilerin “bu biçimde bir kent ilhamımıza ilham kattı, Selçuk, adım adım keşfedilmesi gereken bir yermiş” diyecekleri bir hayali gerçekleştirmek için çalışıyoruz. İkinci periyotta benim düşünmemin yanı sıra halkın beni istemesi gerekir.

“KADINLAR TARLADAYKEN ÇOCUKLAR BİZE EMANET”

– Tarım çalışanı bayanların çocuklarının yararlanması müsaade Masal Meskeni Projesi’ni hayata geçirdiniz. Bu projenin nasıl faydaları oldu?

İlçemizde tarım personeli bayanlar var. Çocuklarını bırakacakları yerler olmadığı için onları da tarlaya gdolayırlerdi. Kimi bayanlar ise çocuklarını bırakacak yer bulamadığı için tarlaya çalışmaya gidemiyor mesken iktisadına katkı sağlayamıyordu. Bayanların çalışması ve çocukların mağdur olmaması için Masal Meskeni Projesi’ni hayata geçirdik. Bayanlar tarlaya giderken çocukları okul öncesi alana alıyoruz. Kreş öğretmenlerimiz çocuklara gün ortasında eğitim veriyor ve sağlıklı beslenmelerini sağlıyor. Belediyecilik insan ve halk odaklı olmalı. Belediye kurumu inşaat, yol yapma ve çöp toplama işi olarak algılanıyor. halbuki belediyecilik halkın taleplerini karşılayacak ve yurttaşları yaşamdaşlık noktasına getirebilecek bir konuma aittir. İnsanları, kişisel düşünmektense toplumsal düşünmeye itmek ve yaşamdaşlığı daha fazla ortaya çıkarabilmek için çalışıyoruz. Bizim belediyecilikten anladığımız bu.

“ELİMİZDE ÇUKUR VAR”

– İlçede en büyük eksik hastane. İktidar niye bir türlü hastane yapamadı?

2013 yılından bu yana hastane önemli bir sorun. Var olan hastane sıhhat ocağından farksız. Hastanenin yeri için tartışmalar oldu. Bakanlık tarafınca belirlenen bir yer vardı. Geçen periyot kamulaştırılması gerekirken o devrin idaresi bundan vazgeçti. Etraf Şehircilik Bakanlığı tarafınca resen ziraî endüstrinin olduğu yer, hastane yeri olarak belirlendi. Kent Plancıları Odası da yerinin uygun olmadığı, Küçük Menderes Havzası’na yakın olduğu, sivrisinek sorunu yaşandığı ve taban yeterli olmadığı için dava açtı. Geçen devir gerçek olan adım atılsaydı ve kamulaştırma yapılsaydı artık hastanemiz vardı. Ağır bakıma ve acile yetişmek için buradan İzmir’e giden hastalar vefat etmezdi. Belediye lideri olarak üzerime düşeni yaptım ve müddet uzatıma dair gelen evrağa imzamı attım. Lakin ortadan geçen onca yıla karşın yalnızca hastane çukuru var elimizde.

BAŞKANIN BİR GÜNÜ

09.00 Kentte süren çalışmaların kontrolü

10.00 Belediye idaresi ile günlük programın değerlendirilmesi

11.00 Esnaf ziyareti

14.00 – 17.00 Yurttaş randevuları

17.00 – 18.00 Belediye idaresi ile günün değerlendirmesi

19.00 – 21.00 Kültür sanat aktiflikleri ve lokal etkinliklere katılım

FİLİZ CERİTOĞLU SENGEL KİMDİR?

1981 yılında İzmir’de doğan Ceritoğlu Sengel, 1999 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 2009 ve 2014 Mahalli Yönetimler Seçimleri’nde meclis üyesi olarak seçildi. 2019 yılında yapılan lokal seçimlerde CHP Selçuk Belediye Lideri Adayı olan Ceritoğlu Sengel, seçim daha sonrası Selçuk’un birinci bayan belediye lideri olmaya hak kazandı. İki kitabı bulunan Sengel, evli ve bir kız çocuğu annesi.