Ehliyet alımında yeni periyot: ‘e-Devlet’ üzerinden yapılabilecek

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, motorlu taşıt şoför kurslarından sertifika alanların ehliyet alım süreçlerinde vakit tasarrufu sağlayacak yeni bir uygulama başlatıldığı öğrenildi.

Motorlu taşıt şoför kurslarından yılda yaklaşık 3 milyon kişinin sertifika aldığı aktarılan açıklamada, sertifikaların, özel motorlu taşıt şoför kursları tarafınca düzenlenip, vilayet ya da ilçe ulusal eğitim müdürlüklerince denetim edildikten daha sonra imzalanarak kursiyerlere dağıtıldığı hatırlatıldı.

Kursiyerlerin, bu sertifikalar ile nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine giderek sertifikalarını ehliyete dönüştürdüğü anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Ulusal Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ve TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV AŞ tarafınca ortaklaşa yürütülen ‘Motorlu Taşıt Şoför Sertifikası Sorgulama Hizmeti ve Motorlu Taşıt Şoför Sertifikası Doğrulama Hizmetinin e-Devlet Kapısı Entegrasyonu’ projesiyle süreçler artık fazlaca daha kolay olacak. Bugün başlayan proje yardımıyla kağıt tasarrufu sağlanacak, imza için vakit kaybı yaşanmasının ve en değerlisi uydurma sertifikalandırmanın önüne geçilmiş olacak.”