Global refah endeksinde berbatlar liginde kaldık: Türkiye 93. sırada

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Küresel Refah Endeksi 2021 neticelerina bakılırsa Türkiye 167 ülke ortasında 93. sırada yer alıyor. Legatum Enstitüsü’nün hazırladığı endeks 12 temel alanda 300 gösterge incelenerek hazırlanıyor.

Dünyada refahın en yüksek olduğu ülkeler ise İskandinav ülkeleri. Batılı ülkeler de endekste güzel pozisyonda bulunuyor. Refah endeksinde Türkiye’yi geride bırakan biroldukca ülkenin dünya ekonomisindeki hissesi ve kişi başına ulusal gelirinin Türkiye’den daha düşük olması dikkat çekiyor.

Londra merkezli niyet kuruluşu Legatum Enstitüsü her yıl Global Refah Endeksi yayımlıyor. Endeks 167 ülkenin küresel refah seviyesini şu 12 temel gösterge üzerinden tahlil ediyor: Emniyet ve güvenlik, şahsi özgürlük, idare, toplumsal sermaye, yatırım ortamı, girişimcilik koşulları, pazara erişim ve altyapı, ekonomik kalite, ömür şartları, sıhhat, eğitim ve doğal etraf. Endeks bu temel alanlarda 300 göstergeyi inceleyerek ülkelerin refah düzeyini ölçmeyi amaçlıyor.

TÜRKİYE KOMŞULARINDAN YALNIZCA IRAK, SURİYE VE İRAN’I GEÇEBİLDİ

Legatum Küresel Refah Endeksi 2021 yılı bilgilerine nazaran dorukta 84 puanla Danimarka ve Norveç bulunuyor. İsveç, Finlandiya ve İsviçre 83 puanla bu ülkeleri takip ediyor. Türkiye ise 167 ülke ortasında 56 puan ile 93. sırada.

Kürese Refah Endeksi’nde öteki kimi ülkelerin sıralamadaki yeri ise şu biçimde: Hollanda 6, Almanya 9, İngiltere 13, ABD 20, Fransa 22, Malezya 42, Yunanistan 43, Bulgaristan 48, Gürcistan 53, Çin 54, Ermenistan 55, Kuzey Makedonya 60, Arnavutluk 69, Bosna-Hersek 76, Azerbaycan 86.

Türkiye komşularından yalnızca İran (123), Irak (141) ve Suriye’den (158) daha uygun pozisyonda. Ayrıyeten Balkan ve Doğu Avrupa ülkelerinin Türkiye’den epey daha yüksek refah düzeyine sahip durumda. Listenin sonunda ise 29 puanla Güney Sudan var.