‘Grip’ diyerek tedaviye gitti, 2 yıl kalp nakli bekledi

Bilgin

Global Mod
Global Mod
İki kardeşin en büyüğü olan ve İstanbul’da ailesiyle yaşayan Berat Öz (21), üniversite okumayı planlarken, 19 yaşında geçirdiği grip daha sonrası gelişen kalp yetmezliği niçiniyle, kendini kalp nakli bekleme listesinde buldu.

Berat’ın sıradan bir üst teneffüs enfeksiyonu sandığı hastalığı, bir süre daha sonra mide bulantısı, nefes darlığı, karın ağrısı, çok halsizlik üzere belirtilerle berbatlaştı.

Kalp işlevleri yüzde 15’e kadar düştü

Bir gece Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi aciline kaldırılan Berat’a tetkikler yapıldı.

Gencin, kalp işlevlerinin yüzde 15’e kadar düştüğü anlaşıldı.

Bir anda fenalaştı

Acilen kalp nakli bekleme listesine alınan Berat’a, uygun organ çıkana kadar hayatta kalabilmesi için çabucak yapay kalp aygıtı (LVAD) takıldı.

1 yıl daha sonra bu aygıtın da yetersiz geldiği bir anda kötüleşince bu sefer ağır bakıma kaldırılan genç, tam 24 gün, LVAD’a ek olarak ‘intraaortik balon’ ismi verilen ikinci bir kalp pompasına bağlandı.

Umutlu haber geldi

Yoğun bakımdan çıksa da Berat Öz’ün sıhhatine kavuşabilmesi için hala tek bahtı, kalp nakliydi.

Pandemi devrine de denk gelmesiyle, organ bağışının neredeyse hiç olmadığı 2 yılı, ümitsizlik ortasında geçiren Berat’a umut olan haber, geçtiğimiz 26 Ekim gecesi çalan telefonla geldi.

İkinci hayat

Beylikdüzü’nde beyin kanaması kararı hayatını yitiren, kendisiyle birebir yaşta bir gencin kalbi, ona uygundu.

Helikopterle Beylikdüzü’nden Kartal’daki Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ivedilikle getirilen kalp, Hastane Başhekimi ve Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kaan Kırali ve takımı tarafınca gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla Berat’a ikinci hayatını verdi.

“Normal, sağlıklı bir bireyde…”

Operasyonu gerçekleştiren takımdan Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Hakan Hançer, güçlü sürecin DHA’ya anlattı.

Hançer, “Berat’ın farklı durumu, apansız gelişen bir kalp yetmezliği olmasıydı. Viral bir üst teneffüs yolu enfeksiyonu daha sonrasında gelişen bir kalp yetmezliğiydi. Enfeksiyona bağlı miyokardit ve daha sonrası kardiyomiyopati, yani kalp yetmezliği gelişmişti. Olağan, sağlıklı bir bireyde kalbin ejeksiyon fraksiyonu (EF) dediğimiz pompalama gücü yüzde 65 civarıdır. Berat üzere son devir kalp yetmezliği hastalarında bu kıymet yüzde 15’e kadar düşer.

“Halsizliğim var deyip geçmemek lazım”

Yani aslında 4 kat azalma var ortada. Bu da bedene yetmiyor. Kalp olağanda dakikada 4-5 litre kan pompalarken, aniden 1 litreye düşüyor. Bu da hastada önemli tablolara yol açabiliyor. O niçinle ‘sıradan bir üst teneffüs yolu enfeksiyonu, bir hafta şikayetim oldu daha sonra geçti. Artık de buna bağlı herbiçimde kırgınlığım, halsizliğim var’ deyip geçmemek lazım.

“Organ bağışı sayılarımız fazlaca yetersiz”

Bu şikayetleri ihmal etmeyip, şayet genel beden kondisyonunda nefes darlığı, göğüs ağrısı üzere şikayetler var ise, yaştan bağımsız olarak, Berat’ın yaşı o aygıtı taktığımızda 19’du şu an 21 yaşında, kesinlikle bir kardiyoloji muayenesi, eko kardiyografik kıymetlendirme yapılması gerekiyor. Risk kümesi olmayanlar, yaşı kaç olursa olsun yılda bir, bu muayeneleri yaptırmalı. Gönül ister ki daima kalp nakli yapalım ve bu hastaları şifaya kavuşturalım ancak maalesef organ bağışı sayılarımız o manada epeyce yetersiz.”
dedi.

“Kalbim kendi fonksiyonunu bakılırsamiyordu”

hiç bir sıhhat sorunu yokken kendini apansız bir hastanede yeni bir kalp beklerken bulan Berat Öz ise, “Bir grip daha sonrası oluştu bu hastalık. Çalışamaz hale geldim, en ufak efor sarf edebilecek işleri dahi yapamıyordum. 2020 Kasım ayında teşhisim kondu, son evre kalp yetmezliği… Hemen kalp nakli olmam gerektiği söylendi. Lakin pandemi periyoduydu, organ bağışı aslına bakarsanız fazlaca yetersizdi. Çok kişi vefat ediyor nakil olamadan. Yapay kalp takviye aygıtı takmak zorunda kaldılar. Kalbim kendi fonksiyonunu nazaranmiyordu. Aygıt takıldıktan daha sonra, pandemi devri de olduğu için toplum içine girmemem konusunda hekimlerim uyarmıştı.

“İnsanların umudunu yitirmemesi gerekiyor”

Arkadaşlarımdan farklı kaldım; iş ömrümü bıraktım, üniversiteye gidemedim. bir süre daha sonra tekrar kötüleştim. Akciğerlerimde de sıvı birikmesi oldu. Ağır bakıma yatırıldım. Ağır bakımdayken öbür bir kalp takviye pompası daha taktılar bana. 20-25 gün hareketsiz yattım. Orada ölen şahısları görür görmez sizin de umudunuz tükeniyor. Ancak organ bekleyen insanların umudunu yitirmemesi gerekiyor, zira beklenmedik bir anda uygun donör çıkabiliyor. Gerçekten bana da o denli oldu. Gece 2’de Hasret Otçu Hanım nakil koordinatörümüz, organ çıktığını söyleyince şaşırdık. Apar topar hastaneye geldik.”
diye konuştu.

“Bekleme süreci epey zordu”

Berat Öz’ün annesi Ayşe Öz ise oğlunun o yaşa kadar hiç bir sıhhat sorunu olmadığını kaydederek, organlarını bağışlayan donörün ailesine de minnettarlığını lisana getirdi ve şunları söylemiş oldu:

“Bir anda şoke olduk, ağır bir grip de değildi geçirdiği. Şikayetleri ilerledi, mide bulantısı, karın ağrısı, ağır öksürüğü vardı. Bu şikayetlerle bir gece acile geldik hastaneye. Kalp nakli olması gerektiği söylendi. Bekleme süreci de hayli zordu. Benim elimden hiç bir şey gelmiyor, kendisi üzülüyor. Ben de üzülüyorum. Yeni bir hayat bekliyorduk açıkçası.

Bağışta bulunan aileye teşekkür etti

Ümidini kesmişti artık, ‘Anne bana çıkmayacak’ diye üzülürdü. Rabbim bir mucize yaşattı bize. Organlarını bağışlayan o genci de evladımın yerine koydum. Organ bağışı hakikaten epeyce kıymetli. Oğlum da ailem de hepimiz organlarımızı bağışladık. Hatta oğlum, ‘Anne bana uygun kalp çıkmazsa diğer bir aileye bir can, bir nefes olsun öteki organlarım’ dedi. Bağışta bulunan aileye de epey teşekkür ediyorum. Rabbim onlara sabır versin, güç kuvvet versin.”