HALO’nun on yılı: Araştırma pilotu Stefan Grillenbeck ile röportaj

Bakec

New member
Son on yıldır, Alman atmosferik araştırma uçağı HALO, Arktik Okyanusu üzerinde 87 derece kuzey ile Antarktik üzerinde 65 derece güney arasında hareket halindeydi. HALO’nun kayıt defteri artık tüm okyanuslar ve kıtalardaki 23 görevi sayıyor: 15 kilometreye kadar irtifalarda araştırma için havada 2000 saatten fazla uçuş. HALO, “Yüksek İrtifa ve Uzun Menzil” anlamına gelir ve Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’nın fonlarıyla Alman çevre ve iklim araştırma kurumları, Helmholtz Derneği ve Max Planck Topluluğu tarafından ortak bir proje olarak başlatıldı. Araştırma uçağı, Alman Araştırma Vakfı, Max Planck Topluluğu, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR), Jülich Araştırma Merkezi, Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü ve Leibniz Troposferik Araştırma Enstitüsü tarafından destekleniyor. Operasyondan Oberpfaffenhofen’deki DLR uçuş deneyleri tesisi sorumludur. DLR araştırma pilotu Stefan Grillenbeck en başından beri HALO’nun kokpitinde yer alıyor. 24 Ocak 2009’da, Gulfstream’in büyük ölçüde değiştirilmiş G550’si Savannah/ABD’deki yeni evine transfer edildiğinde direksiyon başındaydı. Röportajda Grillenbeck, HALO ile ilk karşılaşmalarından, test pilotluğu mesleğine olan tutkusundan ve Arctic üzerinde kokpitte neden unutulmaz anlar yaşadığından bahsediyor.

Falk Dambowsky’nin röportajı

Sevgili Bay Grillenbeck, bir araştırma pilotu olarak dünyadaki tüm kıtaları uçakla aştınız, çoğu hava yolcusunun deneyimleyeceğinden daha yüksek ve daha uzak. Bazen kendinizi cennete dünyadan daha yakın hissettiğiniz oluyor mu?

Havada, elbette, uçarken gökyüzüne her zaman biraz daha yakınız. Ve dünyamızı yukarıdan görebilmek bir ayrıcalıktır. Ne yazık ki, oradaki özgürlük her zaman Reinhard Mey’in şarkısında anlatıldığı kadar sınırsız değildir…

Havacılığa nasıl başladınız?

Yukarı Frankonya’da lisede genç yaşta kaymaya başladım. Daha sonra Münih Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde uçak teknolojisi okudum ve diğer öğrenciler aracılığıyla DLR uçuş operasyonları ile temasa geçtim. Oberpfaffenhofen’deki havacılık grubuna katıldım ve orada hızlı bir şekilde motorlu uçuş lisansımı aldım. İlk gece uçuşlarımı yaptım, planörleri termallere çektim ve ayrıca akrobasi eğitimi aldım.

Flickr resim galerisi

10 yıllık HALO

Resim galerisi için tıklayınız.

Nasıl ve ne zaman test pilotu oldunuz?

DLR’de uçuş test mühendisi olarak başladım. Bu süre zarfında Cessna 207 ve motorlu planörlerle ilk uçuşları çoktan yaptım. Bununla birlikte, test pilotluğu kariyerim ancak mühendislik çalışmalarımın yanı sıra ticari pilot lisansımı da aldığımda gerçekten ivme kazandı. 1996 yılında başarılı bir şekilde pilot pozisyonu için başvurdum. O andan itibaren, genellikle Antarktika’daki Alfred Wegener Enstitüsü’nün kutup uçağı veya Spitsbergen’deki DLR Falcon 20 ile sık sık yollardaydım. İlk iki yıl evde pek kalmadım ve birçok görevin yanı sıra İngiltere’de test pilotu okulunu da tamamladım.

Bir test pilotu yapan nedir?

Uçuş zorluklarına duyulan hayranlık önemli bir itici güçtür. Pilotlar, uçuş mühendisleri ve bilim adamları gemide yakın bir şekilde birlikte çalıştıkları için bir ekip içinde çalışabilme becerisi çok önemlidir. Test uçuşları ayrıca yüksek hassasiyet, yüksek düzeyde güvenlik bilinci ve disiplin gerektirir. Doğru kararları vermek ve ardından uçuş davranışını değerlendirebilmek için tüm etkileyen faktörlerin deneyim ve iyi bir şekilde anlaşılması gerekir. Çünkü uçuş testleri sırasında üreticinin izin verdiği sınırların üzerinde uçmak özellikle zorlayıcı bir hal alıyor.

İşinizle ilgili sizi cezbeden nedir?

Araştırma havacılığında beni en çok heyecanlandıran şey çeşitlilik. Her uçuş benzersizdir ve genellikle alışılmadık bölgelere seyahat ederiz. Ek olarak, test pilotları kampanyaların planlanmasında ve hava trafik kontrolü ile koordinasyonda yer alıyor. Aynı zamanda uçuşlarımızla atmosfer araştırmalarına da önemli bir katkı sağlıyoruz. Bir uçağın egzozunda veya tropik bir tayfunun gözünden uçtuğunu kim iddia edebilir?!

HALO on yıldır Oberpfaffenhofen’deki DLR uçuş operasyonları hangarına ev sahipliği yapıyor: Bu özel Gulfstream G550 ile ilk karşılaşmanız nasıldı?

HALO ile ilk kez üç yıl önce, Gulfstream üretim hattından henüz orijinal standart formundayken karşılaştım. Bu 2005 yılındaydı ve dönüşümün üreticiyle birlikte bir “Özel Görev Uçağı” olarak daha ayrıntılı olarak belirtilmesi için Savannah’a uçmuştuk. Bu arada, HALO 5093 seri numarasına sahip ve bu da onu üretim serisinin 93. modeli yapıyor.

O zamanlar neden bu Gulfstream iş jeti modeline karar verdiniz?

Performans özellikleri belirleyiciydi. Atmosferik araştırma, üç tona kadar yük ile özellikle yüksek ve uzağa uçabilen bir uçak gerektiriyordu. Bu nedenle, o sırada yalnızca Gulfstream G550 ve Bombardier’den Global Express söz konusu oldu. Kontrollerde test uçuşlarında da her iki modeli de yoğun bir şekilde test ettik. Nihayetinde Gulfstream, hava girişleri/sensörler için gövdede çok sayıda delik veya lazer tabanlı bir bulut lidar için zemine optik pencerelerin yerleştirilmesi gibi yeni uçakta birçok değişikliği uygulamak için daha iyi bir konumdaydı.

HALO ile ilk uçuşta nasıl hissettiniz?

Performans son derece etkileyiciydi, özellikle motorların yüksek itişi ve mükemmel aerodinamik. Hızlı bir şekilde uçağa bağlı hissedersiniz ve uzun mesafeler en iyi şekilde ve nispeten yorulmadan katedilebilir. HALO tüm beklentilerimizi karşıladı.

Ardından, Ocak 2009’da HALO ilk kez Oberpfaffenhofen’deki DLR’ye iniş yaptı. Atmosfer araştırması için ilk atamaya kadar nasıl gitti?

24 Ocak 2009’da Oberpfaffenhofen’e indikten sonra, çeşitli bilimsel ekler için bir dizi onay uçuşu gerekliydi. Bunlar bizi 2011’in sonuna kadar meşgul etti. Bu uçuşların çoğu, çok sayıda modifikasyonun kademeli olarak kurulmasından sonra uçuş davranışını test etmeye hizmet etti. Ek ölçüm cihazları için ön gövdenin altına isteğe bağlı bir kap olan göbek bölmesinin kurulumu özellikle dikkat çekiciydi. Bu, DLR’de geliştirildi ve havacılıkta bizim tarafımızdan test edildi. 2012’de nihayet zaman gelmişti: HALO ilk görevini ilkbaharda ‘GEOHALO’ görevinde uçurdu.

HALO’yu bu kadar özel yapan nedir? Böyle bir atmosfer araştırma uçağı ne yapabilir?

HALO, örneğin atmosferik araştırmacıların özellikle ilgi alanına giren yüksek irtifalarda bile uzun saatler boyunca kapsamlı faydalı yükleri uçurabilir. Ayrıca araştırma uçağı, ölçüm cihazları için çok sayıda hava girişi ile donatılmıştır ve uzaktan algılama ölçüm cihazları için özel optik pencerelere sahiptir. Bilim adamlarının, diğer şeylerin yanı sıra, sondaları fırlatmasına veya kanatlardaki sondaların yardımıyla, uçuş sırasında kapsamlı atmosferik verileri kaydetmesine olanak tanır.

Gemide kim var? İş bölümü nasıl?

Gemide geleneksel iki kişilik bir kokpitimiz var. Ayrıca kalkış ve iniş sırasında pilotların arkasında atlama koltuğunda oturan bir uçuş mühendisi bulunmaktadır. Yerleşik bilimsel araçlarla ilgili onayla ilgili güvenlik önlemlerine aşinadır ve acil bir durumda hangi ek güvenlik önlemlerinin gerekli olduğunu bilir. Herhangi bir uçuş değişikliğini gemideki lider ‘Görev Bilimcisi’ ile interkom aracılığıyla koordine ediyoruz. Uçaktaki bilim insanları yerdeki ekipleriyle de uydu iletişimi üzerinden bir sohbet kanalıyla bağlantı kuruyor.

Uzun uçuşlarda nasıl formda kalırsınız ve nasıl beslenirsiniz?

Bu çok gerçekçi. Herkes kendi yemeğini yanlarına alır ve daha sessiz uçuş aşamalarında bir mikrodalga yemek ısıtabilir. Yeterli sıvı alımı önemlidir – özellikle uzun uçuşlarda. Ve uzun bir uçuştan sonra inmeden önce uçaktaki kahve makinesinden bir kahve yudumlamayı seviyorum. (gülüyor)

Özellikle hatırladığınız bir araştırma uçuşu var mı?

Bu, 2016’nın başlarında, atmosferik yerçekimi dalgalarını araştırmak için İsveç’in kuzeyindeki Kiruna’dan çeşitli uçuşlar yürüttüğümüz ‘Yerçekimi Dalgası Yaşam Döngüsü’ görevi sırasındaydı. O zamanlar sadece geceleri havadaydık. Bir uçuş bizi devasa bir kuzey ışıkları manzarasının içinden beş saat kuzeye götürdü. Cennet ve dünya arasında unutulmaz bir gösteriydi.

HALO kokpitinde sizi gelecekte hangi zorluklar bekliyor?

İlkbahar/Yaz 2019’da ilk önce yeni ataşmanların onaylanması için bazı test uçuşları yapacağım. Ardından, Patagonya’nın en güney ucundaki ‘SOUTHTRAC’ araştırma kampanyası için iki uzun konuşlandırmayı takip edin. Bunun için Eylül ve Kasım aylarında birkaç haftalığına Tierra del Fuego/Arjantin’deki Río Grande’de konuşlandırılacağız. And Dağları üzerinde ve Antarktika yönünde ölçüm uçuşları planlanıyor ve ben yine beyaz kıtaya çok yakın olacağım – araştırma pilotu olarak kariyerimin başladığı yer.