HDP Genel Merkezi önünde arbede

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Çocuklarının terör örgütü PKK tarafınca zorla dağa kaçırıldığı savıyla 976 gündür evlat nöbeti tutan 3 aile, Ankara’daki HDP Genel Merkezi önüne giderek “Evlatlarımızı HDP’den istiyoruz” yazılı siyah çelenk bıraktı.

Çelenk bıraktıktan daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan baba Celil Bekdaş, “Buraya gelme niçinim HDP Diyarbakır’dan kaçtı, kapattı orayı. Benim oğlum 15 yaşında hastaydı. Burada herkese sesleniyorum 9 yaşındaki, 8 yaşındaki çocuğun dağda ne işi var? Pekala bizim evlatlarımız nerede, bilmiyoruz. Benim ne gündüzüm, ne gecem ne bayramım var. HDP her vakit Kürtleri kandırdı” dedi.

“BENİ HİÇBİR GÜÇ BURAYA GETİRMEDİ”

Evlatlarından haber alamadıklarını belirten baba Bekdaş, “Ben burada Türk’üm, Diyarbakır’da Kürt’üm, Trabzon’da Laz’ım. Evladım gelene kadar bu işin peşini bırakmam. Beni hiç bir güç buraya getirmedi, yanan ciğerim buraya getirdi. Ben, Amerikan uşağı değilim, ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. HDP’ye söylüyorum, kendine gel, evladımı getir bana.” sözlerini kullandı.

Evlat nöbetindeki aileler tarafınca HDP’nin önüne konulmak istenen çelenge pürüz olmak isteyen ve ortalarında HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın da olduğu HDP’liler ile aileler içinde gerginlik çıktı. Gerginliğe polis de müdahale etti. Yaşanan gerginliğin akabinde HDP’liler Genel Merkez binasına döndü.

HDP AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili HDP’nin toplumsal medya hesabından açıklama yapıldı. Açıklamada, “Polisin yönlendirmesiyle ve muhafazası altında partimizin önünde büyük bir provokasyona kalkışanlara asla müsaade etmeyeceğiz” tabirlerine yer verildi.

Polisin yönlendirmesiyle ve koruması altında partimizin önünde büyük bir provokasyona kalkışanlara asla müsaade etmeyeceğiz. HDP’nin mücadelesi dün olduğu gibi bugün de hiç bir provokasyon ve engel tanımadan sürüyor, sürecektir. pic.twitter.com/BCJL8ALh2b

— HDP (@HDPgenelmerkezi) May 5, 2022

6 KİŞİ GÖZALTINDA

HDP Genel Merkezi önünde çevik kuvvet takımları geniş güvenlik tedbirleri alırken, çıkan arbedede 6 kişi gözaltına alındı. HDP binasının önündeki gerginlik devam ederken, polis biber gazı kullandı.