Hindistan'ın aşık olduğu 'gecekondu prensesi'

Sessiz Bekçi

New member
İnsanlar gecekonduda yaşadığımı söylüyor ama hayatımı seviyorum. “Hedefim ailemi doyuracak bir süper model olmak.” Zaten neredeyse yarım milyon takipçisi olan ve Hint sosyal ağlarında en yeni sansasyon haline gelen Mumbaili genç Maleesha Kharwa, kendisini Instagram'da böyle tanıtıyor. Orada 'mahallenin prensesi' olarak tanınıyor ve yavaş yavaş hayallerini gerçeğe dönüştürüyor: Zaten Vogue veya Cosmopolitan gibi etkili dergilerin kapaklarında rol aldı. Ve hepsi bir tesadüf sayesinde.

Onun meteorik kariyeri 2020'de Hollywood aktörü ve dansçı Robert Hoffman'ın bir video klip çekmek için Hindistan'ı ziyaret etmesiyle başladı. Ülkenin ekonomik başkentindeki gecekondu sakinlerini de dahil ederek ona özgünlük katmak istedi ve arayışında Maleesha'ya rastladı. “İlk bakışta büyüleyici buldum. The National'la yaptığı bir konuşmada, “Bir kulübede bir minderin üzerinde oturuyordu ve çok dikkat çekiciydi” diye hatırladı.

Maleesha Kharwa, ailesinin kulübesinin önünde en sevdiği elbiselerden birini giyiyor.

@maleeshakharwa

Her ne kadar sonunda kuzeni rol için fazla “şok edici” olduğu için kuzeniyle çekim yapmaya karar verse de, Hoffman'ın aklına Maleesha'nın bir videosunu kaydetme fikri geldi, böylece oyuncu kadrosunda yer alabilir ve onu geliştirmek için bir kitlesel fonlama kampanyası başlatabilirdi. yaşam koşulları. .

Amaç, asgari ücretin ayda 150 avroya ulaşmadığı bir eyalet için bir servet olan 22.000 doları toplamaktı. Maleesha, GoFundMe kitlesel fonlama sayfasında “Para kazanmak, gerçek bir evde yaşamak, yeterince yemek yemek ve iyi bir eğitim almak için profesyonel bir kız modeli olmak istiyorum” dedi ve burada dünyayla nasıl ilgilenmeye başladığını da anlattı. Oyunculuk ve modellik: “Annem ve babam figüranlık yapmak ve böylece şehirde hayatta kalmak için genellikle televizyon ve film setlerine giderler” dedi ve amacını göstermek için Zara veya GAP gibi markaların kampanyalarına çocuk modellerin fotoğraflarını ekledi. Aklımda vardı.

Dharavi gecekondu mahallesindeki gecekondular.  Maleesha burada yaşıyor.

Dharavi gecekondu mahallesindeki gecekondular. Maleesha burada yaşıyor.

Reuters

“Devlet okuluna gidiyorum. Ders çalışmayı her zaman sevdim ve iyi notlar almak ailemi mutlu ettiği için iyi notlar alıyorum. En sevdiğim ders İngilizce. O dilde konuşmayı seviyorum. Ama şehirde hayatta kalabilmek için hem ailem hem de ben düzensiz işler yapıyoruz. Sizin yardımınızla derslere devam edebileceğim, su basmayan bir evde kapalı bir yerde yaşayabileceğim ve hayalimi gerçekleştirmek için çalışabileceğim,” diye söz verdi Maleesha patronlarına. Destek toplama çağrısında “Şimdiye kadar varlığım gelişmekten çok hayatta kalmakla sınırlıydı” dedi.

En büyük kozmetiklerin yüzü

Kampanya belirlenen mali hedefi kolayca aştı; ünlü fotoğrafçı Sasha Jairam ücretsiz bir fotoğraf çekimi yapmayı kabul etti ve Hoffman “fırsatların gelmeye başlamasının uzun sürmediğini” hatırlıyor. Maleesha'nın şu anda sahip olduğu benzeri görülmemiş başarıya ulaşacağını hiç kimsenin tahmin edemeyeceği bir şeydi. Çünkü yumuşak şekilli ve koyu tenli, geniş bir gülümsemeyle aydınlatılan eğlenceli yüzü, imajını ona emanet etmeye karar veren Forest Essentials gibi markaları ve halkı fethetti.

Maleesha, kozmetik şirketinin en genç serisi olan Yuvati Koleksiyonunun yüzüdür. Markanın kurucusu Mira Kulkarni, Vogue Hindistan ile yaptığı bir sohbette “Onunla hemen bir bağ kurdum” diye hatırladı. «Bu koleksiyonla yalnızca Maleesha'nın hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olmuyoruz, aynı zamanda genç yetenekleri teşvik eden Paathshala projesine de katkıda bulunuyoruz. Kârımızın yüzde 10'unu daha az ayrıcalıklı olanların eğitime erişimine ayırıyoruz, bu da daha iyi bir Hindistan'a ulaşma hedefine yol açıyor” diye açıkladı ve mesajın açık olduğunu vurguladı: “Nereden geldiğiniz önemli değil ve hayalin ne kadar büyük? Hayaller herkese aittir ve herkes önemlidir.

Ama bu her zaman böyle değildir. Ve dünyanın en büyük gecekondu mahallesi olan Maleesha'nın yerlisi Dharavi'de çok daha az. Her ne kadar bölge son yıllarda önemli ölçüde gelişme gösterse de, farklı tahminlerin bir milyona kadar çıkardığı yoksul bir nüfusa ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Hükümetin birçok kez ortadan kaldırmaya çalıştığı resmi olmayan binalarla çevrili ve çoğu zaman asfaltsız olan dar sokakları, Hindistan'daki sefalet dramını tatlandıran ve Maleesha'yla aynı umudu yansıtan 'Slumdog Millionaire' sayesinde şöhrete kavuştu. temsil etmek. Genç adamın, 2008 yılında Danny Boyle tarafından yönetilen filmin baş kahramanı Jamal Malik ile şans eseri yoksulluktan kurtarılan genç bir adamın profilini paylaşması boşuna değil.

Maleesha Kharwa'nın artık Instagram'da neredeyse yarım milyon takipçisi var.

Maleesha Kharwa'nın artık Instagram'da neredeyse yarım milyon takipçisi var.

Reuters

Instagram'daki yorumlarına verilen yanıtların çoğu onun çok güçlü bir karakter olduğunu gösteriyor: “Sen bir ilham kaynağısın.” “Nasıl büyüdüğünü görmek harika.” “Hintli kadının gücünü gösteriyorsunuz.” “Robert'ın seninle yaptığını daha fazlamız yapsaydı, dünya daha iyi bir yer olurdu.” Ancak gerçekler Maleesha'nın durumunun çok nadir bir istisna olduğunu gösteriyor. Hindistan'ın devam eden ekonomik büyümesine rağmen, ülke muazzam boyutlardaki yapısal yoksulluktan muzdarip olmaya devam ediyor.

Sosyal şikayet

Belki de Maleesha'nın kampanyasında hedefinin etrafındaki diğer insanların hayatlarını da değiştirmek olduğunu vurgulamasının nedeni budur. Ve bunu, toplumda farkındalık yaratmak için mahallenin acı gerçeklerini videolarına yansıtarak yapıyor.

«Pek çok insan, temiz suya erişim kadar basit görünen bir şeyi yapmanın bizim için ne kadar zor olduğuna ya da Yetkililerin evleri nasıl yıkıp insanların onları yeniden inşa etmek zorunda kaldığına inanamıyor. Buldozerlerle bir mafya gibi geliyorlar ve genellikle yağmur mevsiminde her şeyi yok ediyorlar, böylece onları tekrar ayağa kaldırmak daha zor oluyor” diyor model.

Bu durumun tersine, 'ilk anlarını' da fotoğraflarla yakalamak istiyor: “İlk seyahate çıktığım, bir restoranda yemek yediğim ya da kendi evimde uyuduğum an” diye detaylandırıyor. Bu son dönüm noktası en önemlisi oldu çünkü farklı Hint medyasına göre Maleesha, Dharavi'den ayrılıp tek odalı mütevazı bir daire satın almayı çoktan başardı. Şimdi hedefi bir milyon takipçiye ulaşmak. Hayalinizdeki ev için biraz daha beklemek gerekecek.