İsrail, José Andrés'in STK'sının öldürülen yedi üyesine üç füze ateşledi

Sessiz Bekçi

New member
İsrail'e ait Hermes 450 drone, Gazze'de açıkça tanımlanmış üç World Central Kitchen (WCK) aracına üç füze ateşledi ve İspanyol şef José Andrés tarafından kurulan bu insani yardım örgütünün yedi çalışanını öldürdü. Askeri kaynaklar, Pazartesi gecesi gerçekleştirilen ve uluslararası kınamalara yol açan, Binyamin Netanyahu ve ordudan sorumlu kişileri sorumluluğu üstlenmeye ve belirtildiği gibi “derin soruşturma” duyurmaya zorlayan saldırının sırasını 'Haaretz' gazetesine açıkladı. BM, Avrupa Birliği gibi ülke ve kuruluşlar bunu talep ediyor. Saldırganlık, İsrail'le koordineli bir şekilde gerçekleştirilse bile, Gazze'de yardım dağıtımının yarattığı büyük tehlikeyi de ortaya koyuyor. Bu durumda orduya konvoy ve güzergahı hakkında bilgi verildi.

“Çok zor bir gün ve kalbim kırıldı. Birçoğuyla başka görevlerde yan yana çalıştım. İspanyol şef, telefonun diğer ucundan bu gazeteye kırık bir sesle “Onlar bir aileydi” diye açıklıyor. Kurbanlardan beşi Avustralya, Polonya ve İngiltere'dendi. Üç hükümet açıklama talep etmek üzere İsrail büyükelçilerini çağırdı. Bir diğer gönüllü ABD ve Kanada çifte vatandaşlığına sahip bir vatandaştı, sonuncusu ise konvoyun Filistinli şoförüydü. Bazıları bu STK için Ukrayna gibi diğer çatışma bölgelerinde çalışma konusunda geniş deneyime sahipti. Tel Aviv'e “insani yardımın kısıtlanmasına, sivillerin ve insani yardım çalışanlarının öldürülmesine ve gıdanın gıda olarak kullanılmasına son verilmesi” mesajını gönderen José Andrés, “Bu trajedinin ötesinde en kötü şey, bu ölümlerin savaşı durdurmaya hizmet etmemesidir” dedi. silah.

Bugün @WCKitchen İsrail ordusunun Gazze'ye düzenlediği hava saldırısında birçok kız ve erkek kardeşimizi kaybettik. Aileleri, arkadaşları ve tüm WCK ailemiz için kalbim kırılıyor ve yas tutuyorum. Bunlar insanlar…melekler…Ukrayna'da, Gazze'de, Türkiye'de, Fas'ta, Bahamalar'da, Endonezya'da birlikte görev yaptım. Onlar… https://t.co/rM3xbsiQ1Q

— Şef José Andrés
🕊
🥘
🍳
(@chefjoseandres) 1 Nisan 2024
'Haaretz'in derlediği habere göre, üç WCK aracı yiyecek taşıyan bir kamyona STK'nın Deir el-Balah'taki deposuna kadar eşlik etmişti. İsrail basınında çıkan haberlere göre, “Rotanın güvenliğinden sorumlu birimin kontrol odasında kamyonda silahlı bir adam tespit edildi ve onun terörist olduğuna dair şüpheler ortaya çıktı.” Diğer tüm adımlar gibi orduyla koordine edilen operasyon tamamlandıktan sonra araçlar kararlaştırılan zamanda ve kararlaştırılan rota boyunca depodan ayrıldı, ancak sadece birkaç dakika sonra kontrol odası ilk anda ateş açılması emrini verdi. araba. Kimse silahlı olduğu iddia edilen adamın depoda kaldığını fark etmedi.

100
ton

Gönüllülerin az önce Deir El Balah'taki bir depoya bıraktıkları yiyecek.

Bu arabadan kurtulanlar hızla onu terk edip ikinciye bindiler. Olanları örgüte bildirdiler ve ardından yeni bir etki oluştu. Konvoyun üçüncü arabası yaklaştı ve yaralıları içeri taşımaya başladı ancak üçüncü bir füze onlara çarptığı için zamanları olmadı. Savunma kaynakları hayal kırıklıklarını gizlemiyor çünkü “Teröristlere hassas bir şekilde saldırmak için mümkün olan her şeyi yapıyoruz ve sonunda sahadaki birimler, güçlerimizin korunmasıyla hiçbir ilgisi olmayan durumlarda herhangi bir hazırlık yapmadan saldırı başlatmaya karar veriyor.” .

Bu videoda Avustralyalı Zomi Frankcom, günler önce yaptığı çalışmalardan coşkuyla bahsetti. #Döngü STK World Central Kitchen ile şef José Andrés tarafından.
Zomi ve diğer 6 meslektaşı İsrail saldırısında öldürüldü.
Araba işaretlendi ve İsrailliler onun hareketlerini biliyordu pic.twitter.com/PubxwO5GmJ

— Almudena Ariza (@almuariza) 2 Nisan 2024
CNN gibi uluslararası medyanın müdavimlerinden İsrailli analist Barak David, X profilinde şunları kaydetti: “Bu olay dünyadaki en az şaşırtıcı olay. Bu, askerlerin üç rehineyi vurduğu olayın ve diğer birçok olayın doğrudan devamı olup, Gazze'de ateş açma talimatlarının söz konusu olduğunda var olan ormanı ortaya koymaktadır. Kısaca, önce (neredeyse hareket eden her şeye) ateş ettikleri, sonra sorular sordukları izlenimini veriyor. İsrailliler, ordularının Aralık ayında Shujaiya'da kendilerini kaçıranlardan kaçan üç rehineyi yanlışlıkla nasıl vurduğunu unutmadı. Bu bir infazdı çünkü hiçbiri birliklere tehdit oluşturmuyordu.

José Andrés'in STK'sı bir bildiri yayınlayarak şunları açıkladı: “Ekip, WCK logolu iki zırhlı araçla çatışmaların olmadığı bir bölgede seyahat ediyordu. “Savunma Güçleri ile koordineli hareket etmesine rağmen konvoy, yüz tondan fazla insani gıda yardımını boşalttığı Deir el-Balah deposundan ayrılırken vuruldu.”

İkincil resim 1 - İsrail, José Andrés'in STK'sının öldürülen yedi üyesine üç füze ateşledi

İkincil resim 2 - İsrail, José Andrés'in STK'sının öldürülen yedi üyesine üç füze ateşledi

World Central Kitchen'ın genel müdürü Erin Gore'un görüşüne göre, “Bu sadece WCK'ye yönelik bir saldırı değil, gıdanın savaş silahı olarak kullanıldığı en vahim durumlarda ortaya çıkan insani yardım kuruluşlarına yönelik bir saldırıdır. “Bu affedilemez.”

“Trajik bir kaza”

İsrail ordusu, her zaman bu kadar dikkat çeken bir durumla karşılaştığında yaptığı gibi, bu Salı günü de “bu trajik olayın koşullarını anlamak için en üst düzeyde derinlemesine bir inceleme başlattığı” güvencesini verdi. José Andrés'in STK'sı, 7 Ekim'den bu yana Tel Aviv'in saldırdığı insani yardım kuruluşlarının uzun kara listesine katıldı. Bazı çalışanlarının İsrail tarafından Hamas militanı olduğu tespit edilen BM Filistin Mülteci Örgütü (UNRWA), savaşın başlangıcından bu yana 176 üyesinin öldüğünü saydı. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) da ordunun doğrudan saldırılarına maruz kaldı ve aralarında aileleriyle birlikte olmak üzere en az beş üyesi hayatını kaybetti. Yerel insani yardım kuruluşları da sürekli saldırıya uğradı ve Gazze'de çalışmalarını durdurmaya zorlandı.

Dünya Merkezi Mutfak ekibi üyelerinin Gazze'deki insani gıda dağıtım çabalarımızı desteklemek için çalışırken IDF saldırısında öldürüldüğüne dair raporların farkındayız. Bu bir trajedi. İnsani yardım çalışanları ve siviller ASLA hedef olmamalıdır. DURMADAN.

— Dünya Merkezi Mutfağı (@WCKitchen) 1 Nisan 2024
Salı günü geç saatlerde yetkililer, öldürülen üç gönüllünün kimliklerini açıklamış ve menşe ülkelerinin hükümetlerinin geri kalan gönüllülerin verilerinin sağlanmasına izin vermesini beklemişti. “Gülmeyi seven” 43 yaşındaki Avustralyalı Lalzawmi Frankcom, üç araçtan birinde hayatını kaybetti. Sadece bir hafta önce Strip'te STK'nın mutfaklarında yapılan çalışmaları anlattığı bir video kaydetti. Eski bir banka çalışanı, Guatemala'daki yanardağ patlamasından etkilenenlere yardım etmek için 2018 yılında örgüte katıldı. Daha sonra Haiti'de işbirliği yaptı. José Andrés'in organizasyonunun hazırladığı yemekleri bir motosikletin arka koltuğundan dağıttı.

Öldürülenlerden bir diğeri de Gazze'de WCK için çalışan 26 yaşındaki Filistinli Seif Issam Abu Taha'dır. Yakın bir arkadaşı onun hakkında 'The Washington Post'a yaptığı açıklamada, “O dost canlısı ve çekici bir insandı, yardıma ihtiyacı olan insanları her zaman destekledi” dedi. Tespit edilen üçüncü kurban ise 35 yaşındaki Polonyalı gönüllü Damian Soból. Strip'e gelmeden önce son iki yıldır Ukrayna'da işbirliği yaptı ve Fas'taki depremden etkilenenlere erzak dağıttı. Meslektaşları onu “Gülen, nazik, sabırlı ve yardım etmeye istekli” olarak tanımlıyor “bu korkunç ayların parlak ışıklarından biri.” Annesiyle neredeyse her gün yaptığı telefon görüşmesi, bu Salı günü son insani yardım hizmetini yaptıktan sonra füzeyle vurulunca susturuldu.

Sánchez kurbanların “fedakarlığını” vurguladı

İspanya cumhurbaşkanı Pedro Sánchez ilk durakta, “İsrail Hükümeti'nin, yardım etmekten başka hiçbir şey yapmayan yedi yardım görevlisinin canına mal olan bu vahşi saldırının koşullarını mümkün olan en kısa sürede açıklamasını umuyor ve talep ediyorum” dedi. Ürdün'de Suudi Arabistan ve Katar'ın da dahil olduğu bölgeye yaptığı gezide. Başkan, şef José Andrés'e “derin üzüntüsünü” ileterek, STK üyelerinin “dayanışma, fedakarlık ve bağlılık”larının altını çizerek, “İspanya Hükümeti yanınızda” mesajını iletti. Avrupa Birliği ve BM'nin yanı sıra onlarca ülke, Sánchez gibi İsrail uçaklarının “vahşet saldırısını” kınadı. Avrupa diplomasisinin başkanı Josep Borrell, mesajında kurbanlara “haraç sunmak” istedi.