Köy Enstitüleri’nin ruhu, 82’nci kuruluş yıl dönümününde Muğla’da yaşatılıyor

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Eğitim-Sen Muğla Şubesi tarafınca Cumhuriyetin en değerli projelerinden birisi olan ve okullara öğretmen yetiştirilmesi hedefiyle 17 Nisan 1940’ta kurulan Köy enstitülerinin 82. kuruluş yıldönümü anısına aktiflik düzenledi.

Aktiflikte konuşan Antalya Aksu Köy Enstitüsü mezunu Zeliha Korkmaz, köy enstitülerinin annenin çocuğuna verebileceği her bilgiyi veren büyük bir bilim ve eğitim yuvası olduğunu söz etti. Eğitim Sen Muğla Şube Lideri Birdal Savran ise köy enstitülerinin sorgulayan, üreten, yaratan ve düşünen çağdaş bireyler yetiştirdiğini tabir etti. Savran, köy enstitülerinin öğrenci ve öğretmenin kimi birtakım birlikte harç kardığı, kimi birtakım birlikte ağaç diktiği, hayatı umutla ürettiği, ömrün ortasında eşitlikçi bir eğitim tecrübesi olarak ufuklarını aydınlattığını vurguladı.

Köy enstitülerinin yalnızca öğretmen değil, terzi, yapı ustası üzere biroldukça sanatçı yetiştirdiğini söz eden Menteşe Belediye Lideri Bahattin Gümüş, “Cumhuriyet devrinin eğitimdeki aydınlanmasına baktığımız vakit köy enstitülerinin ne kadar kıymetli olduğunu, cumhuriyetin gelişmesinde çağdaş, laik kalkınmış bir ülke olma noktasında fayda sağladıklarını biliyoruz. Köy enstitüleri yalnızca öğretmen yetiştirmiyordu. Cumhuriyet periyodunda okuma yazma olmayan köylerde o köy çocukları devlet tarafınca alınıyor, köy enstitülerinde eğitim görüyor lakin öğretmen olarak dönmüyordu. Sanatçı oluyordu. Terzi oluyordu, yapı ustası oluyordu. Köyüne geldiğinde köyün kalkınma noktasında el birliği ile cumhuriyetin aydınlanmasında ve bugünlere gelmesinde büyümesinde fazlaca büyük emekleri geçmişti. Ne yazık ki ömrü kısa oldu. Tahminen devam etseydi bugün ülkemizin hangi noktalarda olduğu, ne kadar büyük bir ülke olurduk geçmiştekilerini görür görmez bunları da hissedebiliyoruz. Bizler Büyükşehir ve Menteşe Belediyesi olarak sayıları fazlaca az kalmış köy enstitüsü mezunlarına bedel veriyoruz” dedi.

GÜRÜN: BU TÜRLÜ BİR EĞİTİM SİSTEMİ DÜNYADA YOK

Köy enstitülerinin yalnızca 14 yıl açık kaldığını, 1954 yılında kapatıldığını tabir eden Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün, köy enstitülerinin köylünün üretmesi için epeyce kıymetli bir misyon üstlendiğini söylemiş oldu.

Köy enstitülerinin eğitim sistemi ile dünyada direkt olarak eşleşen öteki bir eğitim sistemi olmadığını söz eden Lider Gürün, “Köy enstitülerinin 82. kuruluş yıl dönümünde hala onu büyük bir hasretle anıyoruz. Çok büyük ve aktif bir sistem. Bizler, köy enstitüleri niye 14 yıl açık kalmış, niçin ortadan kaldırılmış üzere hususları tartışmak yerine, köy enstitülerinden çıktı olarak nasıl bir sitemi kurmamız gerektiğini düşünmeliyiz. O yokluk içerisinde bunu düşünen ve köy enstitüleri ile ülkeye fazlaca pahalı müellifler, çizerler ve siyasetçiler yetiştiren bu sistemi nasıl çağdaş bir biçimde revize edebileceği ile ilgili fikir üretmemiz gerekiyor ve hayata geçirmemiz gerekiyor. Etkinliğimize katkı sağlayan kıymetli iştirakçilere ve köy enstitüsü mezunlarımıza fazlaca teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı.

Konuşmaların akabinde Menteşe Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Lokal Tohum Merkezi’nde yer alan ‘Dünden Bugüne Köy Enstitüleri Halk Bahçesi’ne Türkiye’deki 21 köy Enstitüsünün isimleri verildi.

KİMLER KATILDI?

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Lokal Tohum Merkezi’nde düzenlenen aktifliğe, Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün, CHP Parti Meclis Üyesi Gizem Sayar Özcan, 22. Devir CHP Muğla Milletvekili Ali Cumhur Yaka, CHP Muğla Vilayet Lideri Âdem Zeybekoğlu, Menteşe Belediye Lideri Bahattin Gümüş ve CHP Menteşe İlçe Lideri Mustafa Aytaç Kavak, MUSANDER, Eğitim-Sen ve Atatürkçü Niyet Derneği Liderleri ile köy enstitüsü mezunları ve vatandaşlar katıldı.