Mississippi’de çok sayıda kasırga ve şiddetli fırtına en az 26 kişinin ölümüne neden oldu

Sessiz Bekçi

New member
Bu Cumartesi Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyini vuran ve yıkıcı etkilerini birkaç hortumla artıran şiddetli fırtınalar, Mississippi’de en az 26 ve Alabama’da bir kişinin ölümüyle sonuçlandı. En az dört kişinin kayıp olduğunu kabul eden bu eyaletin valisi Tate Reeves, “Daha çok yaralı olduğunu biliyoruz” dedi.

“Hasar ve kaybın ölçeği bugün etkilenen tüm yerlerde açıkça görülüyor. Evler, işyerleri… tüm topluluklar.” Tüm bu nedenlerden dolayı, eyalet sakinlerinin “güçlü ruhunu” kutlayarak, etkilenen bölgelerde olağanüstü hal ilan etmekten çekinmedi. Kısa bir süre sonra ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı açıklamaya göre Carroll, Humphreys, Monroe ve Sharkey ilçelerindeki çabaları tamamlamak için federal yardım emri verdi. Hasarın boyutunu değerlendirdiklerini belirttikten sonra, “Yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” diye yazdı, “ancak birçok yurttaşımızın aile ve arkadaşlarının yasını tuttuğunu veya evlerini kaybettiğini biliyoruz. ve işletmeler. ».

Winona’daki muazzam sıkıntıya rağmen hala gülümseyen daha fazla harika insan.

Çatı ustaları şimdiden burada çalışmaya başlıyor. Mississippi’nin ruhu güçlü ve yeniden inşa etmeye hazırız! pic.twitter.com/Psgwz9Ue3q

– Vali Tate Reeves (@tatereeves) 25 Mart 2023
“Yanıt verin, kurtarın, birlikte yeniden inşa edin. Görev bu,” dedi Mississippi Valisi Tate Reeves felaketten birkaç saat sonra. Görüntüler kendileri için konuşur. Hiçbir şeye indirgenmemiş koca mahalleler var. Jackson’daki Ulusal Hava Durumu Servisi sözcüsü Nicholas Price, yıkıcı kasırganın “yaklaşık bir saat” yerde kaldığını ve neredeyse 275 kilometre uzunluğa eşdeğer “yaklaşık 170 mil” bir yıkım yolu açtığını belirtti.

havadaki arabalar

Batı Mississippi’de yaklaşık 1.900 nüfuslu bir şehir olan Rolling Fork en ağır darbeyi aldı. Orada evler moloza döndü, ağaçların gövdeleri kırılgan dallar gibi kırıldı, arabalar oyuncak gibi havaya fırlatıldı.

Kasırganın bu noktaya yaklaştığını gören fırtına avcısı Michael Searcy, kapana kısılmış herkesi kurtarmak için diğerleriyle birlikte birkaç saat yardım etti: “Etrafta koşuyordum ve sadece çığlıklar ve yardım çığlıkları duydum. Komşuları bulmaya çalışırken molozları kazıyorduk. Bir aile banyoya sığınarak kıl payı kurtuldu, evin geri kalanı etraflarına çöktü ve kuvvetli rüzgarlar evlerinin üstüne bir kamyon fırlattı, “Searcy daha sonra hala şokta olduğunu anlattı.

Kasırga şiddetlenirken banyoda saklanan Silver City komşusu Katherine Ray, “Tanrıyı düşündüm,” dedi. Alabama’da kurtarma ekipleri, karavanı devrildikten sonra bir adamı çamurdan canlı olarak çıkardı, ancak adam aldığı yaralardan birkaç dakika sonra öldü. Bu fırtınalar ve kasırgalar, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın kendisinin “yürek burkan” olarak tanımladığı tüyler ürpertici görüntüler bıraktı. Hava tahminlerine göre bu Pazar “zarar veren rüzgarları ve olası kasırgaları” desteklemek için geri dönebilecek harap bir bölge.