Muğla’da bir çoban, sürüsünü GPS aygıtıyla izliyor

bencede

New member
Muğla Bodrum’da Çırkan Mahallesi Gazderesi mevkisinde yaşayan evli ve üç çocuk babası 42 yaşındaki Cemil Çoban, değişen teknolojinin tüm imkanlarını en âlâ biçimde kullanmayı sürdürüyor.

Her sabah güvenlik kameralarıyla donattığı ağılından çıkardığı keçilerini motosikletine binerek önüne katan Çoban, sürüsünü denetim etmek için drondan yararlanıyor.

Sürüsünü GPS ile takip ediyor

Çoban, istirahat etmek için konutuna gittiğinde önder keçilerden birine taktığı GPS aygıtıyla sürüsünün nerede olduğunu cep telefonundan anlık nazaranbiliyor. Sürünün otlayacağı güvenlikli bölgeleri de belirleyen Çoban’ın cep telefonuna hayvanlar bu alandan çıkınca ikaz geliyor.

“Kaybolan hayvanlarımı bulmamda epey yararı var”

Cemil Çoban, teknolojiyi epey sevdiğini, işini kolaylaştırdığı için de yakından takip ettiğini söylemiş oldu. Yaptığı işin sıkıntı bir meslek olduğunu ve işini kolaylaştırmak için teknolojik imkanlardan yaralanmaya devam ettiğini lisana getiren Çoban, “Teknolojiye dürbünle başladım ve işimi uygun gördü. Akabinde kros motosiklet aldım ulaşamadığım yerlerde yardımcı oldu. ondan sonrasında da dron aldım, sürümü yönlendirmede kaybolan hayvanlarımı bulmamda hayli yararı oldu.” dedi.

Taşınabilir GPS aletinden şimdilik bir tane aldığını ve sürüdeki önder keçilerden birinin boynuna bu aygıtı taktığını anlatan Çoban, şu biçimde konuştu:

“Diğer çobanlarda teknolojiden yararlanabilirler”

“Cihazı denedim ve hoş randıman aldım. Hayvanlarımın nerede hangi bölgede olduğunu telefonuma indirdiğim uygulama yardımıyla takip edebiliyorum. Büyük bir kolaylık oldu. İnançlı alanları da işaretledim. Şayet hayvanlar o bölgeden çıkarsa uygulama alarm veriyor ve çabucak müdahale ediyorum. Teknolojiyi kullanmayı hobi olarak da fazlaca seviyorum. İşime uygun yeni bir icat daha olursa onu da kullanmayı düşünürüm. Dronun bana hayli yararı oldu. Hiç pişman değilim. Öbür arkadaşlarıma da tavsiye ederim. Bu çeşit teknolojik imkanlardan faydalanabilirler.”