Onarım için 2 yıldır onay bekliyoruz

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Tarih ve arkeoloji bakımından dünyanın sayılı yapıları içinde gösterilen bugün Sultanahmet Meydanı’nda At Meydanı olarak bilinen yerde bulunan 17 asırlık Büyük Hipodrom’un durumu TRT Bnelgesel’in bir paylaşımı daha sonrası tekrar gündeme geldi. Alt kısmı ayakta olan yapı için TRT Belgesel ‘tarihin sessiz uykusuna daldı’ tabirini kullanınca İBB’den reaksiyon geldi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Becerikli Polat, TRT Belgesel’in resmi toplumsal medya hesabından yapılan Büyük Hipodrom paylaşımına yanıt verdi.

GELİN SİZİ DE GEZDİRELİM

TRT Belgesel’in “1700 yıl evvel İstanbul’da inşa edilen ve lakin bugün hiç bir iz bırakmadan tarihin sessiz uykusuna dalan en görkemli mega yapılardan birini inceliyoruz” paylaşımına reaksiyon gösteren Polat “Sevgili TRT dünyanın en bedelli turistik ve arkeolojik yapılarından Büyük Hipodrom hiç bir iz bırakmadan tarihin sessiz uykusuna dalmadı. Fotoğrafta gördüğünüz üzere tüm iç kısmı ayakta ve bir kaç ayda bir ortasından durumunu denetim ediyoruz. Buyurun bir gün sizi ortasında gezdirelim” cevabı verdi.

DÜNYANIN GÖZ BEBEĞİ OLACAK BİR BEDEL

Açıklamalarının devamında Polat “İstanbul için hazine kıymetinde, milyonlarca ziyaretçi alabilecek Hipodromu, İBB olarak restore edip turizme kazandırmak için mülk sahibi Maliye Hazinesine yaptığımız müracaat 2 yıldır karşılıksız bekliyor” dedi. Polat, şöyleki konuştu: “Hipodrom üzere büyük bir kıymetimizin hiç bilinmemesi ne acı, dünyanın gözbebeği olacak bir hazine bedelinde halbuki. Umuyorum yayınınız kamuoyu farkındalığını arttırır. İBB olarak verdiğimiz kurtarma ve kentin kültürüne iktisadına kazandırma gayretimiz bu biçimdece bir karşılık bulur.

BEDELİNİ NE VAKİT ANLAYACAĞIZ

Dünyanın hangi ülkesinde olsaydı bu biçimde yok kararında tutulur, kıymetsiz bir mezbeleliğe dönerdi bilmiyorum. Biz ülke olarak İstanbul’un ne büyük bir hazine olduğunu ne vakit anlayacağız acaba! Bu da feryadımızı duymayanlara, karşılığa bile bedel bulamayanlara içten sitemimdir. İBB olarak Hipodromu restore etmemiz, yok olmaktan kurtarmamız, tekrar İstanbul’a ve dünyaya sunmamız için Hazineye yaptığımız kiralama, tahsis, onarım karşılığı kullanma üzere taleplerimizin hangi şart uygun görülüyorsa o biçimde karşılık verilmediğini söylemiş oldu.”