Osman Kavala: sonucu duyar duymaz mide bulantısına benzeri bir şeyler hissettim

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Avrupa Kurulu Bakanlar Komitesi’nin (AK Bakanlar Komitesi), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulamadığı sebebi öne sürülerek Türkiye için yaptırım prosedürünü başlatmasına yol açan Seyahat davasında karar açıklanış, 1637 gündür tutuklu olan Anadolu Kültür İdare Şurası Lideri ve iş insanı Osman Kavala’nın yalnızca hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs (TCK 312) suçlamasından, takdir inidirimi olmaksızın ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılmasına karar verilmişti.

Osman Kavala, halktv.com.tr‘de Sevimli Payzın’ın sorularına Silivri Cezaevi’nden avukatları aracılığıyla yazılı olarak karşılık verdi.

Ağırlaştırılmış müebbet cezasını duyduğunuzda birinci reaksiyonunuz ne oldu. Artık ne hissediyorsunuz?

“Her ne kadar yargılama sürecinin sonunda, hukuksuz tutukluluk müddetini kapsayacak bir ceza verilmesini bekliyor idiysem de, bu kadarını beklemiyordum. Öteki arkadaşların da ağır cezalar alıp tutuklanmalarını beklemiyordum. Daha evvelce, tutukluluğumun devamı sonucu verilen duruşmalardan daha sonra, adaletsizlik duygusu hissederdim. Pazartesi günü ise mide bulantısına benzeri bir şeyler hissettim, sanırım berbatlığı, üzerinde örtü olmadan görmüş olmaktan.”

Avukatlarınız “Osman Kavala’ya soru bile sormadı hakimler” dediler. Sorulsaydı mahkemede ne diyecektiniz?

“Mahkeme, mahkeme olma fonksiyonunu yerine getirmedi. Ne şahitler dinlendi, ne kanıtlar tartışıldı ne de suçlananlara soru yöneltildi. Avukatlarımın “soru bile sorulmadı” demeleri bu duruma dikkat çekmek içindi. Birinci Seyahat davasına 30. Ağır Ceza Mahkemesi bakmıştı, o heyet belgelere hakimdi. 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin iddianamenin ekindeki evrakları, evvelki davada yapılan savunmaları hakikat dürüst incelemeden karar vermiş olduğu kanaatindeyim.”

Hakimler heyetinde yer alan bir hakim AKP üyesi, eşi de FETÖ itirafçısı çıktı. Ne diyeceksiniz?

“Bir yargı mensubunun bu biçimde bir duruma düşmesi acı verici. Lakin, itirafçılık problemi olmasaydı da kısa müddet evvel etkin parti üyesi olan bir yargıcın, partisinin liderinin, önderinin taraf olduğu bir davada bakılırsav alması etik değil. bu biçimde birisinin suçlularla hata sayılan hareketler içinde bağın kanıtlarla değil teorilerle kurulmaya çalışıldığı bir siyasi davada ağır cezalara imza atması tabloyu çok vahim hale getiriyor. Öğrendiğime nazaran heyet lideri da Enis Berberoğlu ile ilgili AYM sonucunı yerine getirmeyen heyette bulunuyormuş.”