Osman Kavala’dan Seyahat Davası yorumu: Ellerinde ip olsa beni asacaklardı

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, Silivri Cezaevi’ne giderek , Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Hakan Altınay’ı ziyaret etti. Özel’in aktardığına göre Kavala, karara dair şunları söylemiş oldu: “normal olarak bekliyordum. Beni bu kadar içeride tuttuktan daha sonra beraat ettireceklerini beklemiyordum lakin bu kadarını da beklemiyordum. Bir vakit birbirlerine ip atanlar ellerinde ip olsa beni asacaklardı.”

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, Silivri Cezaevi önünde; “Gezi’yi, Z neslini anlamayan, etraf hassaslığı olmayan, tabiat katliamlarına direnmeyen, kent hatalarına itiraz etmeyen birini bu ülkenin insanları 13’üncü Cumhurbaşkanı seçmeyecekler. Yaşayan üç Cumhurbaşkanı’ndan birisi ve gelecekte nazaranv bekleyeni Gezi’nin ardında. Gerisini siz düşünün Recep Tayyip Erdoğan” dedi.

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, CHP milletvekilleri Turan Aydoğan, Candan Yüceer, Gökan Zeybek ile bir arada; Seyahat Parkı Davası kararında haklarında mahkûmiyet sonucu verilen Osman Kavala, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Hakan Altınay’ı Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti.

Ziyaretin akabinde Özel; Kavala, Atalay, Kahraman ve Altınay’ın bildirilerini iletirken, morallerinin yüksek olduğunu vurguladı.

“GÖZYAŞLARIMI KATLEDİLEN HUKUK SİSTEMİ İÇİN AKIYORUM”

Türkiye Cumhuriyeti’nin 10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in kendisini aradığını söyleyen Özel, “Ahmet Necdet Sezer diyor ki ‘Tutulan; evlatlarından, çocuklarından ayrılan beraat ettikleri bir davadan, kanıtı durumu değişmeden sonucu etkileyecek bir daha yargılama üzere bir durum ortaya çıkmadan, tekrar tekrar yargılanıp cezalandırılmalarından ıstırap duyuyorum. Aileleri için üzülüyorum. Onlar için gözyaşı dökebilirim ancak gözyaşlarımı katledilen hukuk sistemi için akıyorum” kelamlarıyla kararlardan rahatsızlığını lisana getirdiğini aktardı.

Özel, cezaevinde yaptığı ziyaretler daha sonrasında şunları söylemiş oldu:

‘BİR VAKİT BİRBİRLERİNE İP ATANLAR ELLERİNDE İP OLSA BENİ ASACAKLARDI’ DEDİ

Seyahat Davası’ndan daha sonra tutuklanan arkadaşlarımızı ziyaret ettik. Osman Kavala ile başlamak isterim. Osman Kavala, ‘normal olarak bekliyordum. Beni bu kadar içeride tuttuktan daha sonra beraat ettireceklerini beklemiyordum, lakin bu kadarını da beklemiyordum’ dedi ve ‘bir vakit birbirlerine ip atanlar ellerinde ip olsa beni asacaklardı’ dedi. Zira verilen ağırlaştırılmış müebbet cezası idam kararında, idam cezasının yerine gelmişti. Bu kanıtların hepsi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıçları tarafınca ve tarafsızlarına hiç kuşku olmayan yargıçlar tarafınca incelendi, çürütüldü ve bu kanıtlarla verilen tutukluluğa devam sonucunın hak ihlali olduğuna karar vermişti, AİHM. ‘Bırakın tutukluluğa devamı bu kanıtlarla bana ağırlaştırılmış müebbet verdiler’ dedi.

“VERİLEN KARAR, CASUSLUKLA İLGİLİ BİR DELİL YOK”

“Karşı oyun son derece değerli olduğunu lakin bunun bütün Avrupa hukukunu reddetme, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin almış olduğu kararlara baş tutma, onları hiçe sayma manasına geleceğini hatırlattı ve dedi ki ‘Türkiye’nin tezi şuydu, ben tutukluluğum sürerken, AİHM kararlarını uygulamıyor değiliz, derhal salınsın demişsiniz, darbe suçlamasından beraat etti ve salındı aslına bakarsan. Biz onu casusluk kabahatinden aldık ve tutuklu tutuyoruz, demişti. Verilen karar, casuslukla ilgili bir delil yok, iki yıldır tutukluluk boşuna ve verilen karar Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdindeki savunmasını boşa düşüren bir karardır ve Türkiye’yi kasvete sokacak, kendi tezini boşa düşürecek bir karardır. Birileri vakit kazanıp Osman Kavala’yı içeride tutalım diye tutuklamaya münasebet uydururken bu kararla bir arada vakit kazandılar, beni iki yıl içeride tuttular lakin Türkiye’ye büyük prestij kaybettirmiş olacaklar. Eza buradadır’ dedi.

“KARAR VERMEK, PARTİ TEŞKİLATINDAN, ADALET TEŞKİLATINA DEVŞİRİLEN BİR HÂKİME KALIYOR”

“Mahkeme liderinin oyu bir, karşısında güçlü bir karşı oy iki… Birbirini gdolayıyor. sonucu kim vermiş oluyor? sonucu, AKP aday adayının verdiği karar sonuca yansıyor. Tayyip Erdoğan’a, 3 yıl evvel ‘Reisim, beni vekil yapar mısın?’ diyen ve tahminen bir yıl daha sonra talebini tekrar edecek olan bu talebini, bir kişinin, Tayyip Erdoğan’ın birinci derecede hatadan ziyan gördüğünü sav eden, sanıklardan şikayetçi olan kişinin hakkında karar verecek. Tayyip Erdoğan, ‘bana darbe yaptılar’ diyor. sonucu vermek, aday adayına, partili bir; avukatlıktan, parti teşkilatından, adalet teşkilatına devşirilen bir hâkime kalıyor.”

“KILIÇDAROĞLU’NUN VERA ÜZERİNDEN KURDUĞU TELAFFUZUN DEĞERLİ OLDUĞUNU TABİR ETTİ”

“Tayfun Kahraman… elbette yüksek morali, suçsuzluğa olan inancı… Kemal Kılıçdaroğlu’na özel bir selam yolladı. Vera ile ilgili Kemal Kılıçdaroğlu’nun sahiplenmesinin, kendi evladı üzerinden bütün bir yeni nesli Kemal Kılıçdaroğlu’nun sahiplenmesi olarak gördüğünü ve epeyce önemsediğini söz etti. İmgelerin çekilmesine ve Vera’nın manzaralarının bu kadar alenileşmesine evvel huzursuz olduğunu lakin sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Vera üzerinden kurduğu telaffuzun, ‘Merak etme Vera, baban bize emanet ve babanı sana kavuşturacağız’ telaffuzunun kendisi ve kızı üzerinden hakkı yenen, haksız yere içerde tutulan ve evlat hasreti çeken herkese ve gençler için gelecek inşasına olan inanç açısından son derece değerli olduğunu söz etti.”

ALTINAY, ‘TÜRKİYE, BUNU KENDİNE NİÇİN YAPIYOR’ DİYOR

“Hakan Altınay’a üniversiteden mezun ettiği binlerce öğrencisinin selamını ve ortak bir metne imza koyma uğraşlarını söz ettim. Öğrencilerine selamı var. Fakat Hakan Altınay diyor ki, ‘Türkiye, bunu kendine niçin yapıyor’ diyor. ‘Türkiye, epey güç dost edinebilen bir ülkeydi ve hayli güç da olsa kıymetli dostlar edinmiştik. Artık bu dostların pek birçoklarını Kavala içeride tutulurken ve bu kararla kaybettik. Nobel Barış Mükafatı sahibi Martti Ahtisaari’nin, Türkiye’nin AB üyeliği için yapmış olduğu büyük çabayı nasıl unuturuz, bu biçimde bir dostu niçin kaybederiz. John Fransua Bayer’in Fransız dekan, insan hakları savunucusu, Öcalan probleminde Türkiye’nin tezlerini dünyaya anlatmaya çalışmıştı. En legal kederlerimizi anlatamayan bir ülkeye dönüştük. Sıkıntımızı Norveç Başbakanı, darbe gecesi gece 23.30’da hukuk dışı bu darbe, Türkiye’ye karşıdır, Türkiye’nin yanındayız açıklamasını yapmıştı. O artık Türkiye’den gelen telefonlara çıkmıyor. Kavala’nın uzun tutukluluğu ve Kavala’nın darbeci olduğu savı karşısında’ diyor ve ‘bu güç edinilen dostları, bu kadar kolay niçin kaybettik’ diye söylüyor.”

SEZER, ‘GÖZYAŞLARIMI KATLEDİLEN HUKUK SİSTEMİ İÇİN AKIYORUM’ DİYOR

Hepsinin özel olarak memnuniyet duyduğu iki şey var. Birincisi, 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Seyahat konusunda net tavır almasından ve fazlaca gerçek bir açıklama yapmasından memnuniyet duyuyorlar. 10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, dün beni aradı, iletisini bugün televizyonda paylaşmıştım. Bugün kendilerine ilettim. Ahmet Necdet Sezer diyor ki, ‘Tutulan; evlatlarından, çocuklarından ayrılan beraat ettikleri bir davadan, kanıt durumu değişmeden sonucu etkileyecek bir daha yargılama üzere bir durum ortaya çıkmadan, tekrar tekrar yargılanıp cezalandırılmalarından ıstırap duyuyorum. Aileleri için üzülüyorum. Onlar için gözyaşı dökebilirim fakat gözyaşlarımı katledilen hukuk sistemi için akıtıyorum.’ Ahmet Necdet Sezer, ‘Türkiye’de hukuk bu kadar ayaklar altına alındıysa, Türkiye’nin bu duruma düşmesine üzülüyorum’ diyor.

“GEZİ’Yİ, TABİAT KATLİAMLARINA DİRENMEYEN BİRİNİ BU ÜLKENİN İNSANLARI 13’ÜNCÜ CUMHURBAŞKANI SEÇMEYECEKLER”

İçeride vardığımız bir mutabakatı, bütün Türkiye’ye söyleyelim. Diyorlar ki ‘Cumhurbaşkanı epey değerlidir.’ Cumhurun başıdır. Devletin başıdır. Cumhurbaşkanının kanaati fazlaca değerlidir diyorlar ya 12’nci Cumhurbaşkanı bu biçimde düşünüyor, Gezi’nin aleyhinde düşünüyor. 11’inci Cumhurbaşkanı, 10’uncu Cumhurbaşkanı yanımızda, ondan evvelkiler hayatta değil; bundan daha sonraki Cumhurbaşkanı da yanımızda. Seyahatçilerin, Gezi’ye sahip çıkanların ağaçları, parkları, demokrasiyi Türkiye’nin aydınlık bir geleceğini savunanların, her insanın inanç özgürlüğünü savunanların, ömür biçimlerine gayrete karşı can vermeyi göze alanların, Gezi’deki şehitlerimizin anısı yüreğimizde. Ve yarınlar için 13’üncü Cumhurbaşkanı da bizimle bir arada. Zira Gezi’yi, Z jenerasyonunu anlamayan, etraf hassaslığı olmayan, tabiat katliamlarına direnmeyen, kent cürümlerine itiraz etmeyen birini bu ülkenin insanları 13’üncü Cumhurbaşkanı seçmeyecekler. Yaşayan üç Cumhurbaşkanı’ndan birisi ve gelecekte nazaranv bekleyeni Gezi’nin ardında. Gerisini siz düşünün Recep Tayyip Erdoğan.”