Putin'in yeniden seçilmesinin ardından ilk mesajı: “Üçüncü Dünya Savaşı'na bir adım kaldı”

Sessiz Bekçi

New member
Hafta sonu başkanlık seçimlerinde oyların yüzde 87,29'unu alarak, Rusya'nın yakın tarihinde rekor bir oran olan yüzde 87,29'u elde eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu sabah gezegenin ” üçüncüden bir adım uzakta olacağını” ilan etti Rusya ile NATO arasında doğrudan bir çatışma çıkarsa dünya savaşı. Ukrayna'daki Atlantik İttifakından zaten personel olduğundan emin oldu ve “özellikle onlar için iyi değil, çünkü orada ve çok sayıda ölüyorlar.”

Putin, yeni altı yıllık görev süresindeki önceliğinin, iki yıl önce başlattığı hedeflere ulaşana kadar Ukrayna'ya karşı savaşı sürdürmek olacağını açıkladı. “Öncelikle Ukrayna'daki özel harekât çerçevesindeki sorunları çözmeli, savunma kabiliyetimizi ve Silahlı Kuvvetlerimizi güçlendirmeliyiz. Ülkenin ekonomik kalkınmasına yönelik temel görevler Federal Meclis'e gönderilen son mesajda belirtildi. Güçlü, bağımsız ve egemen bir Rusya hayal ediyorum. Umuyorum ki oylama sonuçları Rus halkıyla birlikte hepimizin bu hedeflere ulaşmasını sağlayacaktır” dedi.

Kendisi, sınırın diğer tarafındaki Belgorod'u Ukrayna birliklerinin ve Kremlin'e düşman olan Ukrayna yanlısı Rus milislerin ortak saldırılarından korumak için Kharkiv bölgesinde “bir noktada” bir güvenlik şeridi oluşturulması gerekeceği konusunda uyardı. “Bugün meydana gelen trajik olaylar göz önüne alındığında, uygun gördüğümüzde bir noktada bugün Kiev rejimi altında olan bölgelerde belirli bir sağlık bölgesi oluşturmak zorunda kalacağımızı göz ardı etmiyorum.” Başkan, aynı adı taşıyan şehri Kiev'den sonra ülkenin en önemli ikinci şehri olan Kharkiv'e atıfta bulunuyor. Bu güvenlik bölgesinin ne kadar derin olacağı sorulduğunda ise belirtmeyi reddetti ancak “yabancı yapımı silahların Rus topraklarını bombalamasını önlemek için yeterince geniş ve aşılması zor olması gerektiğini” söyledi. Belgorod valisi Vyacheslav Gladkov'a göre bu Pazartesi, Ukrayna tarafından yapılan yeni bombardıman sonrasında en az iki kişi öldü.

Rusya Devlet Başkanı bu sabah Moskova'da medyanın karşısına çıktı.

AFP

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Moskova'nın Ukrayna ile yaşanan çatışmada zafer kazanmasını önlemek için bir girişimde bulunulması çağrıları da sorular arasında yer aldı ve Putin “Fransa'nın olumlu bir rol oynayabileceğini” söyledi. “Her şey kaybolmadı” diye ekledi. Onun sözleriyle, “Defalarca söyledim, yine söyleyeceğim. Biz barış görüşmelerinden yanayız ama sadece düşmanın cephanesi bittiği için değil. Eğer gerçekten iki devlet arasında barışçıl ve iyi komşuluk ilişkileri kurmayı gerçekten istiyorlarsa, bunun uzun vadeli olması gerekiyor, yeniden silahlanmak için sadece bir buçuk veya iki yıllık bir ara vermek değil.

Kiev'in beş bine kadar askeri topladığını ve onları saldırıya attığını belirtti. Eğer bu şekilde hoşlarına giderse bizim için sorun değil, onlar için bir kıyma makinesi yaratmışlar. Rus birliklerinin “cephede avantaja sahip olduğu” konusunda ısrar etti ve “özel askeri operasyonun (Ukrayna'daki saldırı) belirlenen hedeflerine ulaşılacağına” söz verdi. “Birliklerimiz aktif bir savunmadan daha fazlasını gerçekleştiriyor. İnisiyatif onlarda, sürekli, yavaş yavaş, dikkatli bir şekilde ilerliyorlar, ancak her gün” diye vurguladı üst düzey Rus lider. Belgorod'da Kremlin ordusuna karşı savaşan Ukrayna yanlısı Rus milislere gelince, bunların yok edileceği öngörüsünde bulundu, “hadi Onlara savaş bölgelerinde hainlere davranıldığı gibi davranın.

Ne Biden ne de Trump

Kasım ayındaki ABD seçimleriyle ilgili olarak Putin, “Rusya'nın ABD başkan adayları konusunda herhangi bir tercihi olmadığını ve kim seçilirse seçilsin onunla çalışacağını” söyledi. Donald Trump'a atıfta bulunarak, “Rusya'daki seçimler demokratik, ancak ABD'de değil, adaylardan birine saldırmak için devlet gücünün kaynaklarını kullanıyorlar” dedi. «Bütün dünya orada olup bitenlere gülüyor, bu tam bir felaket. Bu demokrasi değil. Ne oluyor?”

Kremlin başkanı, 16 Şubat'ta Rusya'nın Kuzey Kutbu'ndaki Jarp kasabasında cezasını çektiği ceza kolonisinde ölen muhalefet lideri Alexei Navalny'yi ilk kez adıyla çağırdı. Ölümünü “üzücü bir olay” olarak nitelendirirken, dul eşi Julia Navalnaya olanlardan doğrudan onu sorumlu tutuyor. “Özgürlüklerinden mahrum bırakıldıkları yerlerde ölen başka insan vakalarımız da oldu. Amerika Birleşik Devletleri'nde de böyle olmadı mı? Bu bir kereden fazla oldu” dedi.

Daha sonra ölmeden önce Navalni'yi değiştirme niyetinin gerçekten olduğunu açıkladı. “Yönetim üyesi olmayan bazı meslektaşlarım bana Sayın Navalni'nin Batılı ülkelerde hapsedilen bazı kişilerle takas edilmesi fikrinin bulunduğunu söyledi. Bana inanabilirsiniz ya da inanmayabilirsiniz ama benimle konuşan kişi henüz cümlesini tamamlamamıştı ve ben de 'Kabul ediyorum' dedim.” Ancak “değişimin bir şartı vardı… Orada kalması ve Rusya'ya dönmemesi.”

Washington'da bir protestocu, başkanın zaferini öğrendikten sonra Navalni'yi anan bir pankart ve 'Putin bir katildir' efsanesini taşıyor.

Washington'da bir protestocu, başkanın zaferini öğrendikten sonra Navalni'yi anan bir pankart ve 'Putin bir katildir' efsanesini taşıyor.

AFP

Ayrıca Ukrayna'daki savaşın sona ermesinden yana olan aday aday Boris Nadezhdin'in seçimlerden çıkarılmasıyla ilgili bir soruyu da yanıtladı. «Bay Nadezhdin bu seçim kampanyasına katılmadıysa, bunun nedeni öncelikle seçim hazırlıklarındaki yetersiz çalışmasıydı. Hatalardan kaçınmak, aday olarak kaydolmak için gerekli imzaların sahteleştirilmesini önlemek için muhtemelen takipçileriyle daha aktif çalışmak gerekli olurdu.

Venezuela, Nikaragua, Küba, Honduras ve Kuzey Kore liderleri Pazartesi günü yapılan seçimlerdeki zaferinden dolayı Putin'i tebrik etti. Onun “zaferini” ilk kutlayan Venezüella Devlet Başkanı Nicolás Maduro oldu ve X'te şunları yazdı: “Tüm Rus halkını ve Birleşik Rusya partisini kucaklıyoruz!” Tebriklere Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega'nın yanı sıra Honduras Devlet Başkanı Xiomara Castro, Küba lideri Miguel Díaz-Canel, Bolivyalı Luis Arce, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Kuzey Kore diktatörü de katıldı. , Kim Jong-un ve diğerleri.