Rize’de böbrek taşına yeterli geldiği için içtikleri su zehirli çıktı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Rize Andon’daki ılıca suyundan Rize Vilayet Sıhhat Müdürlüğü Halk Sıhhati Hizmetleri Başkanlığı’nca tahlil için 7 Haziran 2022 tarihinde alınan numune, ılıca suyunu içme suyu olarak tüketenlerin adeta kanseri ayağına çağırdığını ortaya çıkardı.

Andon ılıca suyunda ağır malzemelerin çıkması niçiniyle Vilayet Sıhhat Müdürlüğü tarafınca suyun bulunduğu alana içilmemesi tarafında uyarıcı tabela asıldı.

Hüsrana uğradılar

senelerdır içilen ılıca suyunun bulunduğu alana asılan tabelayı bakılırsan kent sakinleri içtikleri suyun zehirli olduğunu öğrendiklerinde hüsrana uğradılar.

İnanmayıp içmeye devam ettiler

Ilıca suyundan içmeye gelen vatandaşları karşılayan bu tabelayı bakılırsanlerin kimileri bu vakte kadar içtikleri sudan huzursuz olurken, kimileri ise yazıya inanmayarak suyu içmeye ve kullanmaya devam ediyor.

“Şimdiye kadar hiç bir düşüncesini görmedim”

Çocukluğu boyunca ılıca suyundan içtiğini ama bu vakte kadar hiç bir ıstırapla karşılaşmadığını söyleyen Meliha Özdemir, Bizim çocukluğumuz burada geçti yıllardır buraya gelip bu sudan içerdik. Biz bu suyu şifalı biliyorduk. Ne oldu da artık bu biçimde oldu? İstanbul’da yaşıyorum Rize’ye her geldiğimde bu sudan içmeye gelirim. Tabelayı görür görmez şaşırdım. Şimdiye kadar daima içerdim hiç bir ezasını yaşamadım.ifadelerini kullandı.

“Biz buna inanmıyoruz”

İHA’nın haberine nazaran, yapılan analizler ile suyun bozuk olduğuna inanmadığını tabir eden Andon’da tesis sahiplerinden Sedat Büyük ise Biz çocukluğumuzdan beri buraya gelirdik. Evvelden buranın girişinde üzerinde nelere yeterli geldiğini yazan büyük bir tabela olurdu. Buranın 150 yıllık bir mazisi var. Evvelce beşerler buraya şifa bulmaya gelirdi. Artık yapılan analizlerde suyun bozuk olduğunu söylüyorlar. Biz buna katılmıyoruz zira bu su bir gün durduğu vakit bozuluyor. Bu sudan numene aldılar, kaç gün daha sonra analiz ettiler, belirli değil. Biz bu suyun yerinde analiz edilmesini istiyoruz. Burada bir sürü işletmedeki beşerler ekmek yiyor. Bu suyun kapanması demek işletmelerin yok olması demek. Madem sıhhat için uygun değildir diye bu yazıyı yazdılar bu biçimde buraya gelip suyu mühürleseydiler. Gelen beşerler inanmayıp bir daha suyu alıp içiyor. dedi.