SGK Vilayet Müdürü’nden EYT eleştirisi: Cumhuriyet tarihinin en büyük yanılgılarından biri

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
İzmir Ticaret Borsası (İTB) Ocak ayı meclis toplantısı İzQ İnovasyon Merkezi’nde düzenlendi.

İTB üyelerinin konuğu olarak toplantıya katılan İzmir Toplumsal Güvenlik (SGK) Vilayet Müdürü Yavuz Kurt, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasasını eleştirdi.

“Sadece yaş kaidesi kalkıyor” diyen Kurt, “EYT kapsamında emekli olacak olan çalışanlar için toplumsal güvenlik dayanak primi teşviki geliyor. Kıdem tazminatı tabanı 19 bin 982 lira. Emeklilik, ötürüsıyla işinden ayrılmak isteyen emekçiler olursa çalıştığı yıl çarpı 19 bin 982 üzerinden ödenmesi gerekiyor. EYT yasa düzenlemesi Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılmış en büyük yanlışlardan biridir. EYT siyaset üstü olması gereken bir husustu, politik bir gereç yapılmamalıydı” diye konuştu.

Eğitime ayrılan bürtçeyi de eleştiren SGK Vilayet Müdürü, “Türkiye üzere gelişme yolunda olan ülkeler için para fazlaca değerli. 2023 bütçesi hazırlanırken, eğitime harcanacak para olarak 685 milyar lira öngörülmüştür. Bu 435 milyara düştü. Türkiye’nin kalkınması ve ekonomik büyümesi için iki şey nedir deseler, biri eğitim harcamalarıdır, başkası yatırım harcamalarıdır. Eğitim bütçesinden tasarruf ettik. EYT’lilerin niye bu kadar istekli olduklarını bir EYT’li olarak anlayamıyorum. 45 yaşındayım, önümüzdeki sene Mart ayında emekli maaşı alarak emekliliği hak ediyorum. 1.90’lık adamı, 46 yaşında emekli edemezsiniz. Çok üzülüyorum ancak üzerine söyleyecek bir şeyim yok.” sözlerini kullandı.