Tayvanlı çip devi TSMC, ABD’de üretim yapacak

bencede

New member
senelerdır devam eden koronavirüs salgını niçiniyle çip üretimi de olumsuz etkilendi. Geçen yılın başlarında otomotivde patlak veren ve akabinde öbür kesimlere de sıçrayan global çip tedarik problemleri, üretim bantlarında kesintilere yol açıyor.

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden Tayvan merkezli TSMC, Apple’ın A serisi ve M serisi işlemcilerinin yanı sıra, AMD işlemcilerini üretmesiyle tanınıyor.

Ekran kartları ve güç idaresi için de çipler üreten TSMC, ABD’nin Arizona eyaletinde yeni bir fabrika inşa ediyor.

TSMC, merasim düzenleyecek

AA’nın haberine bakılırsa, dünyanın en büyük çip üreticisi TSMC, ABD’nin Arizona eyaletinde üretimi süren fabrikasında merasim düzenleyecek.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Lider Joe Biden’ın, birinci döküm makinasının montajı vesilesiyle 6 Aralık’ta yapılacak merasime katılmak için fabrikayı ziyaret edeceği bildirildi.

ilk vakit içinderda 2020 Mayıs’ta açılacağı duyurulan fabrika, ABD’nin tedarik zincirlerinde yaşanan külfetler ve jeopolitik riskler niçiniyle hudut çok çip üretimini ülke içine geri çekme siyasetinin en kıymetli örneklerinden biri olarak görülüyor.

Üretim 2024’te başlayacak

Şirket Arizona’da kuracağı fabrika için 12 milyar dolar yatırım yapacak. 2024 yılında faaliyete geçmesi planlanan fabrikada 5 nanometrelik gelişmiş mikro çiplerin üretilmesi planlanıyor.

400 hektarlık yerde kurulan fabrikanın ayda 20 bin ünite çip üretecek kapasiteye ulaşması hedefleniyor.