18 vilayette olumsuz hava şartları niçiniyle eğitime kar tatili

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Yurdun büyük kısmında tesirli olan olumsuz hava şartları niçiniyle birtakım vilayet ve ilçelerde eğitime orta verildi. İşte 13 Mart Pazartesi günü okulların tatil edildiği vilayet ve ilçeler;

TRABZON

Trabzon’da olumsuz hava koşulları niçiniyle okullar bir gün tatil edildi. Trabzon Valiliğinden yapılan açıklamada “Meteorolojik varsayımlar doğrultusunda vilayetimizde devam eden olumsuz hava kaideleri niçiniyle ilimiz genelindeki resmî ve özel tüm okullarda (ilk, orta, lise), halk eğitim merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, özel eğitim kursları, resmî ve özel okulların destekleme, yetiştirme ve destek kursları ile motorlu taşıt kurslarında 14 Mart 2022 Pazartesi günü eğitim-öğretime bir gün müddetle orta verilmesine; engelli ve gebe olan kamu bakılırsavlilerinin idari müsaadeli sayılmasına karar verilmiştir” denildi.

MALATYA

Malatya’da, ağır kar yağışı niçiniyle 8 ilçede eğitime 1 gün orta verildi. Kent merkezi ve ilçelerde öğlen saatlerinde başlayan kar yağışı akşam şiddetini artırdı. Merkez ve ilçeler, kısa müddette beyaza bürünürken, Karasenelerı ve belediye grupları karla uğraş çalışması başlattı. Malatya Valisi Aydın Baruş, yaptığı yazılı açıklamada, “İlimize bağlı kimi ilçelerde ağır kar yağışı ve olumsuz hava şartlarının devam etmesi niçiniyle; Battalgazi, Yeşilyurt, Akçadağ, Doğanşehir, Doğanyol, Kale, Pütürge ve Yazıhan ilçeleri genelinde 14 Mart 2022 Pazartesi günü eğitime 1 gün orta verilmesine karar verilmiştir. Ayrıyeten vilayetimize bağlı Battalgazi, Yeşilyurt, Akçadağ, Doğanyol, Doğanşehir, Kale, Pütürge ve Yazıhan ilçelerinde, ağır kar yağışı ve olumsuz hava şartları niçiniyle; 14 Mart 2022 Pazartesi günü engelli, gebe ve kronik ağır hastalığı bulunan kamu işçisi idari müsaadeli sayılacaktır” tabirlerini kullandı.

AĞRI

Ağrı’da tesirli olan ağır kar yağışı niçiniyle 4 ilçede eğitime 1 gün orta verildi. Ağrı’da bir müddetdir tesirli olan kar yağışı niçiniyle Diyadin, Taşlıçay, Hamur ve Tutak ilçelerindeki köy okullarında ve taşımalı eğitim goren öğrencileri kapsayacak biçimde eğitime 1 gün orta verildi. Ağrı Valiliğinden yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Etkili olan ağır kar yağışı ötürüsıyla Diyadin, Tutak, Taşlıçay ve Hamur ilçelerindeki köy okullarımızı ve taşımalı eğitim bakılırsan öğrencilerimizi kapsayacak biçimde 14 Mart Pazartesi günü için eğitime 1 gün mühlet ile orta verilmiştir.”

KASTAMONU

Kastamonu’da kar yağışı niçiniyle 8 ilçede eğitime bir gün orta verildiği bildirildi. Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, İnebolu, Küre ve Şenpazar’da 14 Mart Pazartesi günü eğitim öğretime orta verildi. Bozkurt, Çatalzeytin, Ağlı, Cide ve Doğanyurt ilçelerinde ise taşımalı eğitime yarın orta verildiği öğrenildi.

KONYA

Konya’da tesirli olan kar yağışı niçiniyle 5 ilçede taşımalı eğitime devam eden öğrenciler için yarın yüz yüze eğitime orta verildi. İlçe hıfzıssıhha heyetlerince, Hadim, Taşkent, Ahırlı, Doğanhisar, Bozkır’da, olumsuz hava şartları ve yollardaki buzlanma niçiniyle taşımalı eğitime devam eden öğrencilerle hudutlu olmak üzere 14 Mart Pazartesi günü uzaktan eğitim yapılmasına karar verildi.

SAMSUN

Samsun’un 7 ilçesindeki birtakım okullarda kar yağışı ile buzlanma niçiniyle eğitime bir gün orta verildi. Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kar yağışı ve buzlanmanın tesirli olduğu Alaçam, Ayvacık, Çarşamba, Kavak, Salıpazarı, Terme ve Yakakent ilçelerinde 14 Mart Pazartesi günü birtakım okulların tatil edildiği açıklandı.

BATMAN

Batman’ın Sason ilçesinde ağır kar yağışı sebebi ile taşımalı eğitim kapsamındaki tüm okullar, yarın tatil edildi. Sason Kaymakamlığından yapılan açıklamada, devam eden kar yağışı, buzlanma ve don tehlikesi niçiniyle oluşabilecek beklenen risklerden dolayı taşımalı kapsamında olan ilçe merkezi ve bağlı köylerdeki bütün resmi ve özel eğitim kurumlarında 14 Mart 2022 Pazartesi günü eğitime 1 gün orta verildiği açıklandı. Açıklamada, kamuda çalışan gebe ve engellilerin de idari müsaadeli sayılacağı kaydedildi.

MARDİN

Mardin’in 5 ilçesinde kar yağışı ile buzlanma niçiniyle eğitime bir gün orta verildi. Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü iddialarına nazaran bölgede beklenen ağır kar yağışı ve buzlanma niçiniyle, Artuklu, Yeşilli, Ömerli, Savur ve Mazıdağı ilçelerinde 14 Mart’ta bir gün müddetle eğitime orta verildiği açıklandı.

Öte yandan, dün tesirli olan kar yağışı niçiniyle valilik uyumunda, Karayolları, büyükşehir ve ilçe belediye grupları, kar temizleme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor.

MUŞ

Muş’ta ağır kar niçiniyle eğitime yarın orta verildi. Valilikten yapılan açıklamada, kentte olumsuz hava şartlarının tesirli olduğu açıklandı. Vatandaşların sis, çığ ve don olaylarına karşı uyarıldığı açıklamada, Vilayet Yönetimi Kanunu’nun ilgili unsuru yeterince 14 Mart Pazartesi vilayet genelinde eğitime orta verildiği bildirildi.

Açıklamada, kamu kurumlarındaki engelli ile gebe işçinin de idari müsaadeli sayılacağı kaydedildi.

KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş’ın Nurhak, Ekinözü, Andırın ve Dulkadiroğlu ilçelerinde, olumsuz hava şartları ve kar yağışı niçiniyle yarın eğitime orta verildi. Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, kentte ağır kar yağışı ve olumsuz hava şartlarının devam ettiği açıklandı. Açıklamada, Andırın, Nurhak ve Ekinözü ilçelerinin tamamı ile Dulkadiroğlu ilçesindeki 18 mahallede 14 Mart Pazartesi günü eğitime 1 gün orta verildiği kaydedildi.

Ayrıyeten Dulkadiroğlu ilçesindeki Kartal, Söğütlü, Davutlar, Doğanlı Karahasan, Demirciler, Yenioba ve Kuruçay mahallelerinden taşıma ile eğitim nazarann öğrenciler için yarın eğitime orta verildiği söz edildi.

SİNOP

Sinop’ta kar yağışı ve buzlanma niçiniyle merkez ilçede taşımalı eğitime bugün orta verildi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, meteorolojik datalara nazaran kentteki makus hava şartlarının tesirli olmaya devam ettiği vurgulandı.

Açıklamada, değerlendirmeler kararı kar yağışının sürdüğü merkez ilçede bugün taşımalı eğitime orta verildiği kaydedilerek vatandaşlardan dikkatli olmaları istendi.

GAZİANTEP

Gaziantep’te kar yağışı niçiniyle eğitime yarın orta verildi, engelli ve gebe kamu bakılırsavlileri idari müsaadeli sayılacak. Gaziantep Valisi Davut Gül, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, kentte olumsuz hava kaidelerinin devam ettiğini belirtti.

Gül, açıklamasında, “Olumsuz hava kaideleri niçiniyle yarın Gaziantep genelinde eğitim öğretime (okul öncesi, birinci ve orta öğretim) bir gün orta verilmiştir. Gebe ve engelli kamu vazifelileri de idari müsaadeli sayılacaktır.” sözlerine yer verdi.

ADIYAMAN

Adıyaman’da kar yağışı ve buzlanma niçiniyle merkeze bağlı köy ve beldelerde taşımalı eğitime 1 gün orta verildi. Valilikten yapılan açıklamada, vilayet genelinde tesirli olan kar yağışı ve olumsuz hava şartları niçiniyle merkeze bağlı köy ve belde okullarındaki taşımalı eğitim ve öğretimin 14 Mart Pazartesi günü tatil edildiği bildirildi.

ORDU

Ordu’da kar yağışı niçiniyle vilayet genelindeki tüm okullarda yarın eğitime orta verildiği bildirildi. Vali Tuncay Sonel, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu sözlere yer verdi:

“Kar yağışı devam edecek. Buzlanma ve çok soğuk da var. Sizlerin sıhhati fazlaca kıymetli. Sizleri düşünerek 14 Mart 2022 Pazartesi bir gün mühletle Ordu genelinde eğitime orta verdik”

Vali Sonel, yarın mahzuru olan ve gebe kamu vazifelilerinin de idari müsaadeli sayılacağını söz etti.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’ın Çınar ilçesi Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, ağır kar yağışı niçiniyle yarın ilçe genelinde eğitime 1 gün orta verildiğini bildirdi. Büyüknalçacı yaptığı yazılı açıklamada, “İlçemiz Çınar’da tesirli olan ağır kar yağışı ve ulaşımda yaşanabilecek beklenen riskler niçiniyle 14.03.2022 Pazartesi günü ilçe genelinde eğitim ve öğretime 1 gün müddet ile orta verilmiştir.” sözlerini kaydetti.

HATAY

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde devam eden kar yağışı niçiniyle eğitime yarın orta verildi. Yayladağı Kaymakamlığından yapılan açıklamada, Valilik sonucu mucibince, ilçede devam eden olumsuz hava koşulları niçiniyle 14 Mart’ta bir gün mühletle eğitime orta verildiği açıklandı.

Öte yandan, ilçede sabah saatlerinde tesirli olan kar yağışı niçiniyle kapanan 21 mahallenin yolunu açma çalışmaları sürüyor.

BİTLİS

Bitlis merkez ve bağlı köylerde ağır kar niçiniyle eğitime yarın orta verildi. Valilikten yapılan açıklamada, olumsuz hava kuralları ve ulaşımda yaşanabilecek aksaklıklar niçiniyle vilayet merkezi ile bağlı köy ve beldelerdeki tüm resmi ve özel okullarda eğitime bir gün orta verildiği açıklandı.

GİRESUN

Giresun’da kar yağışı niçiniyle vilayet genelindeki tüm okullarda yarın eğitime orta verildiği bildirildi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İlimizde yaşanan ağır kar yağışı, olumsuz hava şartları ve buzlanma niçiniyle Meteorolojiden yapılan ikazlar da dikkate alınarak, ilimiz genelinde 14 Mart Pazartesi günü, resmi ve özel tüm örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, özel öğretim kurslarında ve özel rehabilitasyon merkezlerinde eğitim öğretime bir gün mühletle orta verilmiştir.”

Açıklamada, vilayet genelinde engelli ve gebe işçinin yarın idari müsaadeli sayılacağı da tabir edildi.

RİZE

Rize’de kar yağışı niçiniyle vilayet genelindeki tüm okullarda yarın eğitime orta verildiği bildirildi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, vilayet genelinde devam eden kar yağışı ve buna bağlı risklerin değerlendirildiği açıklandı.

Açıklamada, ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı tehlikesi olduğu vurgulanarak, “İlimiz genelinde tüm resmi ve özel temel eğitim ve ortaöğretim kurumları, halk eğitim merkezleri, özel öğretim kursları, motorlu taşıt şoför kursları, çeşitli kurslar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, resmi okullardaki destekleme ve yetiştirme kursları ile özel okullardaki destek kurslarında eğitim öğretim faaliyetlerine 14 Mart 2022 Pazartesi günü bir gün mühletle orta verilmesine karar verilmiştir.” sözlerine yer verildi.

Açıklamada, engelli ve gebe kamu çalışanlarının da yarın idari müsaadeli sayılacağı kaydedildi.