250 TL’lik taksimetre fiyatı şüphelendirince saklı düzenek ortaya çıktı

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı gruplar, Eminönü’nde taksicilere yönelik kontrol gerçekleştirdi.

Trafikte taksiler durdurularak gerekli evrak ve dokümanları denetim edildi. Gruplar ayrıyeten, şoförlerin seyir halinde cep telefonu kullanması, emniyet kemeri, araç yolcu kapasitesi ve taksimetreye yönelik denetimlerde yapıldı.

Kontrollerde 4 taksiciye emniyet kemeri takmamaktan, 2 taksiciye de taksimetreden dolayı toplamda 3 bin 291 TL ceza kesildi.

250 LİRALIK FİYAT ELE VERDİ

Aksaray’dan aldığı turistleri Eminönü’ne götüren bir taksici de kontrole takıldı. Kontrol yapan gruplar taksimetrede 250 TL yazmasından şüphelenerek araçta inceleme yaptı.

Ayrıyeten takımlar, turistleri telefonda tercümanla görüştürdü. Yapılan toplantıda turistlerin taksiye 10 dakika evvel bindiği anlaşıldı.

DİREKSİYON ALTINDA ŞÜPHELENDİREN DÜĞME

Takımlar araç üzerinde yaptığı incelemede direksiyon altında taksimetre fiyatına müdahale ettiği düşünülen bir düğme buldu. Taksi, inceleme yapılmak üzere emniyet otoparkına çekildi. Taksici Göksel Zevkler ise yolcunun ‘tur attır’ söylemiş olduğini argüman ederek gezdirdiğini söylemiş oldu.

Taksimetre ve emniyet kemerinden dolayı ceza kesilen taksici Osman Şahin, “Emniyet kemeri takamıyorum. Çocukluğumdan beri üzerimde bir gerilim var. Ondan dolayı takmıyorum. Durak yolcusu 20 TL esasen yabancı değil ki Türk yolcu. Yakın uzaklık olduğu için açmadım. 20 TL tutuyor aslına bakarsanız. Abartılacak bir durum yok” dedi.

Bir öteki taksi sürücüsü de yeni yolcu indirdiği için emniyet kemeri takmayı unuttuğunu söylemiş oldu.