8 Mart’ta çarpıcı rapor: Fakir bayanlar temel gereksinimlere ulaşamıyor

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Derin Yoksulluk Ağı’nı 8 Mart Dünya Bayanlar Günü niçiniyle yayınladığı Bayan Yoksulluğu Raporu’nda çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Raporda, yoksullukla gayret eden bayanların çocuk yaşta, ekonomik sebeplerle evlendirildiği, eğitim haklarına erişemediği, bakım yükü sebebiyle çalışamadığı, sıhhat hizmetlerine, doğum denetim araçlarına ve menstrual eserlere erişemediği ve şiddete maruz bırakıldığında adalete ulaşamadığı açıklandı.

BAYANLAR DAHA AZ KAZANIYOR

Sözcü’nün haberine bakılırsa,
raporda dünya genelinde evsiz kalan bayanların 4’te 1’inin konut içi şiddet sebebiyle evsiz kaldığı ve bayanların yoksulluk ortasında yaşama mümkünlüğünün erkeklere nazaran yüzde 35 daha fazla olduğu, gelir karşılaştırması yapıldığında, birebir iş için bayanların erkeklerden yüzde 24 daha az fiyat aldığı açıklandı.

Bayanların adamların en az iki katı kadar fiyatsız bakım işi üstlendiği belirtilen raporda, bir senede verilen karşılıksız bakım yükünün ortalama maliyetinin 10,8 trilyon dolar olduğu aktarıldı. Buna bakılırsa, dünya çapında, fiyatlı ve fiyatsız emek hesaba katıldığında bir bayan hayatı boyunca bir erkeğe nazaran dört sene daha fazla çalışıyor.

OKUR MÜELLİFLİK ORANI DÜŞÜK

Derin Yoksulluk Ağı ayrıyeten son 4 ay ortasında yakından takip ettiği 1580 kişinin datalarını de paylaştı. Buna bakılırsa, fakir hanelerin yüzde 21’ini tek ebeveyn olan bayanlar oluştururken fakir bayanların 50’sinin okur muharrir olmadığı açıklandı. Bu oran erkekler için yüzde 42.

Ayrıyeten takip edilen bayanların yüzde 44,4’ünün hiç eğitim almadığı belirtilirken bu oran erkekler için yüzde 20,6 oldu. Rapora nazaran, en az ilkokul mezunu olan bayanların oranı yüzde 30,36 iken en az ilkokul mezunu olan adamların oranı yüzde 39,45 oldu.

ÇOCUK BAKIMI niçinİYLE ÇALIŞMIYOR

Takip edilen fakir hanelerde bulunan bayanların yüzde 75,16’sının, adamların ise adamların yüzde 33,17’sinin çalışmadığı, bayanların yüzde 18,24’ü günlük işlerde çalışırken yüzde 5,71’inin nizamlı işlerde çalıştığı açıklandı. Bayanların yüzde 52’sinin çalışmama niçini çocuk bakımı olurken çalışmayan adamların ise sırf yüzde 1’i çocuk bakımı sebebiyle çalışmıyor.