Acil Durum Komitesi’nin STK’ları deprem sonrası Fas’a yardım için devreye girdi

Sessiz Bekçi

New member
Geçen Cumartesi günü meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem, Atlas Dağları bölgesini sarstı ve Fas’ın doğusundaki Marakeş şehrini de etkiledi; 2.100 ölü, yüzlerce yaralı ve çok sayıda insan enkaz altında kaldı. Kurtarma ekipleri ilerleyip şimdiye kadar iletişimin olmadığı bölgelere ulaştıkça mağdurların ve etkilenen kişilerin sayısının önümüzdeki saatlerde artması bekleniyor. Etkilenen bölgelerdeki yapı ve binaların sarsıntılara dayanacak kadar güçlü olmaması, yeni çökme olasılığını artırıyor ve mağdur sayısını artırıyor.

Asya ülkesine uluslararası yardım ulaşmaya başladı; aralarında İspanyol EMU birlikleri de bölgeye gitti. Bu durumla karşı karşıya kalan Acil Durum Komitesi’nin bir parçası olan STK’lar (SOS Çocuk Köyleri, Educo, Médicos del Mundo, Oxfam Intermón, Plan International ve World Vision) halihazırda faaliyete geçmiş durumda ve ilk değerlendirmeleri gerçekleştiriyor ve duruma müdahalelerini organize ediyorlar. Depremden en çok etkilenen insanlara barınma, yiyecek, eğitim, su, temizlik ve sağlık hizmetleri sağlamaya çalışın.

“İlk saatler çok önemli. Depremler çocuklarda korku, kaygı ve olası travma sonrası stres bozukluğuna neden olabilir ve bazılarında gerileme yaşanabilir. Fas’taki SOS Çocuk Köyleri’nin ulusal müdürü, çocukların bu psikolojik etkilerle başa çıkmalarına yardımcı olmak için güvenli alanlar, duygusal destek ve erken müdahale şarttır.” dedi.

Acil Durum Komitesi Direktörü Sara Barbeira ise “etkilenen nüfusa yardım etmek için eylem protokollerini” başlattıklarını doğruladı. Komite ve bir bütün olarak toplumla işbirliği yapan şirketlerin ortak çalışması sayesinde. Birlikte “daha fazla hayat kurtarabileceğimizin” garantisini veriyor.

Acil durum komitesiyle işbirliği yapmak için bunu farklı yollarla yapabilirsiniz: ES24 2100 5731 7202 0035 4082 hesap numarasına havale; 900 595 216’yı arayarak; kendi web sitesi aracılığıyla; 28014 veya 38014’e “BİRLİKTE” yazılı SMS ile veya 02076 koduna bizum ile SMS ile