Adana’da, bayanın karnından 10 kilogram kanserli kitle çıkarıldı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Adana’nın Seyhan ilçesinde yaşayan konut bayanı 3 çocuk annesi Ayşe Otomobilci, midesindeki şişkinlik ve ağrı şikayetiyle Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne başvurduğunda, karnında 6 organ ve aort damarını tutan kanserli kitle olduğu saptandı.

8 Ağustos’ta, Doç. Dr. Ahmet Gökhan Sarıtaş ve takımı tarafınca ameliyata alınan Arabacı’nın karnından 10 kilo yükünde ve yaklaşık 40 santimetre boyutunda dev kitle çıkarıldı.

Arabacı, 3 saatlik ameliyatın akabinde servise alındı.

“Bu derece büyük bir kitleyi taşıdığımı asla düşünmüyordum”

DHA’nın haberine bakılırsa; sıhhatine kavuşan ve serviste çocuklarıyla bir ortaya gelen Ayşe Otomobilci, şu sözleri kullandı:

“Mideme rahatsızlık verene kadar bedenimde bir kitle olduğunu fark etmedim. Bu derece büyük bir kitleyi taşıdığımı asla düşünmüyordum. Şişkinlik ve ağrı şikayetim artınca hastaneye başvurdum. Şu an çok düzgünüm ve ağrılarım büsbütün geçti. Taburcu olacağım günü bekliyorum. Tüm ameliyat grubuna teşekkür ediyorum.”

“Bu usul kitleler fazlaca fazla bulgu vermez”

Tümörün adeta bir bebek büyüklüğünde olduğunu belirten Doç. Dr. Sarıtaş, operasyonla ilgili bilgi verdi. Bu stil tümörlerin erken teşhisinin zorluğundan bahseden Sarıtaş, “Hastada karın art duvarı dediğimiz yağlı dokudan köken alan bir tümör tespit ettik. Bu usul kitleler hayli fazla bulgu vermez. Bulgu verdiğinde ise büyük boyutlara ulaşmış olur. Ameliyat daha sonrası ölçümlerimizde ortalama 10 kilo tartısında, 40 santimetreye yakın dev bir kitleyle karşılaştık.” diye konuştu.

Kitlenin 6 organa birden yapışma riskine dikkat çeken Doç. Dr. Sarıtaş, şöyleki konuştu:

“Hastamızın kitlesi kalın bağırsak, pankreas, sol böbrek, sol idrar yolu, yumurtalıklar, ince bağırsaklar ve bununla birlikte aort damarı dediğimiz bedenin en büyük damarına fazlaca yakın ilişkideydi. bir süre daha geç kalınmış olsaydı, kitlenin bu organlara ileri derecede yapışma riski niçiniyle hasta tahminen de ameliyat talihini yitirecekti. Hayati tehlikesi kelam konusu olacaktı. Tümörün ameliyat edilebilir seviyede teşhis edilmesiyle hasta daha büyük meseleler yaşamadan sıhhatine kavuştu.”

Bu belirtiler var ise dikkat

Doç. Dr. Sarıtaş, halsizlik, kansızlık, bulantı, kusma, karında şişlik, kabızlık ve kilo kaybı üzere belirtiler taşıyan hastaların erken devirde sıhhat kuruluşlarına başvurmasının kıymetli olduğunu kelamlarına ekledi.