Ahmet Davutoğlu: ABD tehdit eder lakin yaptırım uygulamaz

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, tüm dünyanın dikkat kesildiği Rusya’nın Ukrayna işgali hakkında açıklamalarda bulunuyor.

Davutoğlu, ABD’nin Ukrayna’yı işgal eden Rusya’yı tehdit etmesi hakkında ”ABD tehdit eder lakin yaptırım uygulamaz” değerlendirmesinde bulundu.

”ABD TEHDİT EDER ANCAK YAPTIRIM UYGULAMAZ”

Davutoğlu, şunları söylemiş oldu:

Rusya, Sovyetler Birliği’nin devamı olarak kabul edildi. Ukrayna’nın bilakis yeni bir devlet olarak kabul edilmedi. 2008 yılında Bükreş’te yapılan NATO doruğunda hepimiz bulunduk. Bu tarihten dört ay daha sonra Rusya, Gürcistan’a girdi. Biz o devir son derece tesirli bir diplomasi takip ettik. Sayın Erdoğan ve sayın Gül iktidardaydı. Ben de başdanışmandım. Biz o periyot Montrö’ya uyma garantisi vermiştik. Rusya’ya verilen sistem bu olmuştu. ABD her vakit tehdit eder fakat yaptırım uygulamaz. Bugün de tıpkı politikayı izliyorlar. Bize bakılırsa Ukrayna’nın bağımsızlığı değerli.

”YA KRİZİ ÖNGÖREMEDİ YA DA KRİZİ ÖNEMSEMEDİ”

Joe Biden idaresindeki ABD’nin yaptığı kusur şu ki Ukrayna’ya fiili bir güç konulmadı. Biden’in açıklamalarını nazarann Ukrayna halkı kaygı içerisine girmiştir. Toprak bütünlüğünden bahsediyoruz. Ateşkesin manası taraflar bir tarafa çekilmeleri ve bir daha sonraki savaşı beklemeleridir. Kriz yaza kadar devam ederse büyük ziyan görürüz. 2008 NATO doruğunu yaşadım. Ardını fiili bir güç koymadığınız süreci başlatmamanız gerekir. Güvenlik Tepesi Dışişleri Bakanı olmadan yapılmaz. Yapılması gerekenleri dün anlattım. 12 Unsurluk tahlil önerisi yazdım.

Kurumlarımız ellerinden geleni yapıyor. Lakin her bir kurum siyasi talimat bekler, şuan da da bu bekleniyor ve bir gecikme kelam konusu. Sayın Erdoğan Afrika’ya gittiği gün ben Ukrayna krizine dair görüntü bildiri yayınladım. Biz krize dair davette bulunurken Erdoğan seyahat etti. Ya bu krizi öngoremedi ya da krizi önemsemedi. Montrö tarihimizin en kıymetli mutabakatlarından biridir.

”MONTRÖ BİZİM İÇİN BİR EMNİYET SİBOBUDUR”

Montrö bizim için bir emniyet sibobudur. Montrö müzakerelerini açmaktan daha tehlikeli bir şey yoktur. Türkiye açısından bu hayli tehlikeli bir durum olur. Bizi Osmanlıcılıkla suçladılar. Rusya’nın bir daha sonraki adımı Moldovya’ya olacaktır. Azerbaycan’ın kurtarılması konusunda tam dayanak verdik. Rusların Karabağ’da gücü yoktu. Ermenistan’da vardı. Bütün bu krizler çıktığında Karadeniz’de Montrö’nün kıymeti artacak.

CUMHUR İTTİFAKINDA ÇATLAK VAR

Doğu Perinçek Rusya’yı savunuyor, Devlet Bahçeli ise Ukrayna’yı savunuyor. Sayın Bahçeli’nin öfkeyle konuşuyor. Sorunu da bu. Biraz Erol Güngör, Mevlana okusun. Bahçeli açık biçimde beni tehdit ediyor ve Erdoğan bu tehdit konusunda sessiz kalıyor. Yarın öteki gün bana saldırılırsa bunun sorumlusu kim olacak?