Almanya’dan geldi, Türkiye’de şifa buldu

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Almanya’da terzilik yapan 4 çocuk babası 52 yaşındaki Harun Erarslan, Türkiye ziyaretinde rahatsızlanınca hastaneye kaldırıldı.

Hastanede yapılan analizlerde pankreasında tümör olduğu belirlenirken Erarslan, tedavi için Türkiye ve Almanya’da tahlil yolları aradı. Araştırmalarının akabinde tedavi için Türkiye’yi yeğleyen Erarslan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin milletlerarası hastalara sıhhat hizmeti sunmak üzere kurduğu İnternational Kliniği’ne başvurdu.

Süratle tedavisine başlanan hasta için pankreas başı, bu bölgeye yakın safra yolları ve 12 parmak bağırsağı tümörlerinde uygulanan cerrahinin en büyük ameliyatlarından biri olan Whipple ameliyatı planlandı.

KAMUDA BİRİNCİ WHIPPLE AMELİYATI

Doç. Dr. Emin Köse, Doç. Dr. Süleyman Demiryas, Doç. Dr. Şenol Emre, Op. Dr. Hükümran Özdemir, Anestezi Uzmanı Doç. Dr. Emre Erbabacan’ın katıldığı robotik Whipple operasyonu saatler sürse de muvaffakiyetle tamamlandı. Cerrahpaşa Genel Cerrahi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emin Köse robotik whipple ameliyatının İstanbul’da kamuda birinci olduğuna dikkat çekti.

Dr. Köse, robotik yollarla gerçekleştirilen operasyonlarda hastaların hastanede yatış müddetlerinin kısaldığını, daha az ağrı hissederek rutin ömürlerine daha süratli adapte olduklarını söz etti.

Köse, Almanya’da yaşayan Harun Erarslan’ın tedavisi için Türkiye’yi tercih ettiği üzere yurt haricinden biroldukça hastanın Türkiye’ye gelerek tedavisini burada sürdürdüğünü belirtti. Dr. Köse, Erarslan’ın tedavisinin başarılı biçimde devam ettiğini anlatırken, kısa vakit içerisinde taburcu edileceğini söylemiş oldu.

“İLK SEFER CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ’NDE YAPILDIĞINI SÖYLEYEBİLİRİM”

Robotik whipple ameliyatının İstanbul’da kamuda birinci kere Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirildiğini söz eden Cerrahpaşa Genel Cerrahi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emin Köse, şu açıklamalarda bulundu:

“Hastamız 52 yaşında bize pankreasında kitle sebebiyle başvurmuştu. Yapılan tetkikler sonucunda ameliyata karar verdik. Whipple ameliyata karar verdik ve planladık. Bu ameliyat açık ve kapalı yolla yapılabilmekte. Kapalı metot dünyada ve Türkiye’de giderek yaygınlaşmakta ve son senelerda teknolojik gelişmelerle robotik olarak da gerçekleştirilmekte.

Biz de Cerrahpaşa’da başlatmış olduğumız robotik cerrahi program dahilinde hastamıza robotik Whipple ameliyatı planladık ve gerçekleştirdik.

Bu usulün en büyük avantajı daha kısa müddette güzelleşmenin sağlanması ameliyat sırasında hayli daha rahat bir hareket kabiliyeti sağlaması, başarılı biçimde tamamladığımız ameliyat daha sonrası erken devirde hastamızın ayağa kalkması, yürümesi, ağızdan besine başlaması mümkün olmakta. Şu an ameliyatından daha sonraki birinci haftadayız. çok rahat, hareketlerini günlük aktivitelerini yerine getirmekte. Artık taburculuk planlıyoruz, İstanbul’daki kamu hastaneleri ortasında birinci defa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yapıldığını söyleyebilirim.”

“TÜRK TIBBININ ÇOK İLERİ NOKTADA OLDUĞUNU SON YILLARDA ÇOK YETERLİ ANLADIK”

Türkiye’nin bilhassa son senelerda sıhhat alanında değerli ilerlemeler kaydettiğine dikkat çeken Doç. Dr. Emin Köse açıklamalarını şöyleki sürdürdü:

“Whipple ameliyatı pek büyük ve uzun süren bir ameliyat ve geniş bir cerrahi takıma muhtaçlık duyulmakta. Neredeyse bu ameliyat tüm günümüzü kapsamakta ancak ameliyat daha sonrası güzelleşme süreci fazlaca süratli olduğu için bu bizler ve hasta için bir avantaja dönüşüyor. Planımız Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde robotik cerrahi, hepatobiliyer cerrahide program dahilinde bu ameliyatlarımıza devam etmek ve kamu hastanelerinde bu programı hem eğitim manasında hem hastalara hizmet manasında devam ettirilmesi. Hastamız Almanya’da da birtakım tabiplerle görüşmüş, muayeneler olmuş lakin ondan sonrasındasında Türkiye’de de fikirler almak istemiş ve bir müddetdir hastanemizin devam eden Cerrahpaşa İnternational Kliniği’nde bize bir başvurusu oldu.

Biz de tetkitlerini yapıp tedavi seçeneklerini sunduğumuzda bilhassa robotik, laparoskopik cerrahinin de bizde uygulandığını duyar duymaz sanırım o yüzden bizi tercih etmek istedi. Türk tıbbının hayli ileri noktada olduğunu son senelerda bilhassa fazlaca düzgün anladık. İki tarafı da nazarann birisi olarak Türkiye’de hiç bir eksikliğin olmadığı hatta biroldukça noktada hastalarımızın avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Bu avantajı nazarann, her iki tarafı da bilen hastalarımız bilhassa Türkiye’yi tercih etmekte.”

“AMELİYAT İÇİN AMERİKA’YA, AVRUPA’YA GİTMEK ESKİDE KALDI”

Türkiye’nin sıhhat alanında kıymetli gelişme gösterdiğini ve Türk tabiplerine güvendiği için ameliyatını burada yaptırmak istediğini anlatan 52 yaşındaki Harun Erarslan, şu sözleri kullandı:

“Şu an Almanya’da yaşıyorum ancak 6 aylığına Türkiye’ye gelmiştim hiç bir biçimde fark etmedim. Amasya’daki tabip beyefendi idrarımda biraz kan olduğunu söylemiş oldu. Bunun pankreas dediğimiz hastalığın belirtilerini gösterdiğini söylemiş oldu. bu türlü süreç başladı, Almanya’da aslında bununla ilgili epeyce bir şey yapmadım. Almanya epeyce hoş bir ülke lakin ben Türk tabiplerine fazlaca güvendiğim, sevdiğim için nitekim çok ileri olduklarını bildiğim için Türk tabiplerini tercih ettim. Sonuç şu anda nitekim epeyce başarılı, Eksiksiz her tarafımın kesilmesindense ameliyatın bu türlü yapılması tabi ki daha hoş bir şey. Türkiye birden fazla kolda tıbbi olarak epeyce ileride. Eskidendi o 20 sene evvel ameliyat için Amerika’ya, Avrupa’ya gitmek gerek yok.”