Amasya’da 580 gram doğan parmak bebek Sude, sıhhatine kavuştu

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Amasya’nın Merzifon ilçesinde yaşayan Keziban (37) ve Özden (48) Ateşgöz çiftinin bebekleri Sude Gupse Ateşgöz, gebeliğin 28’inci haftasında 580 gram yükünde parmak bebek olarak dünyaya geldi.

Ağır bakıma alınan Sude bebek, yenidoğan ağır bakım kliniğinden Dr. Öğr. Üyesi Didem Cemile Yeşilırmak nezaretinde bir süre tedavi edildi.

Akabinde bağırsaklarında yırtılma ve enfeksiyon meydana gelen Sude bebek, Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ayşe Bahar Edirne tarafınca ameliyata alındı. Ağır bakımda 1 kilograma kadar ulaşan Sude bebek, ailesi ile taburcu edildi. Beş aylık iken tabibe denetime getirilen Sude bebeğin 5 kilograma kadar ulaştığı ve keyfinin yerinde olduğu gözlemlendi.

“BAĞIRSAKLARINI SÜREKSİZ BİR MÜDDET OLARAK DIŞARI ALDIK”

Opr. Dr. Ayşe Bahar Edirne, Sude bebeğin tedavisine ait şu tabirleri kullandı:

“Bebeğimiz 28. haftada 580 gram olarak erken doğdu. sonrasındasında burada yeni doğan ağır bakımımızda bir süre takip edildikten daha sonra bağırsaklarında bir enfeksiyon ve yırtılma gelişti. daha sonra biz vakit geçirmeden acil olarak müdahale ettik. Bağırsaklarını süreksiz bir süre olarak dışarı aldık.

“KOCAMAN, HOŞ, TATLI BİR KIZ OLDU”

sonrasındasında ağır bakımda biraz büyüyüp 1 kiloya yaklaştıktan daha sonra tekrar yerleştirip kapattık. Bu süreçte bebeği besleyerek gaitasını poposundan yapmasını bekledik. İkinci ameliyatından 3 gün daha sonra beslenmeye başladı. Artık sağlıklı, kocaman, hoş, tatlı bir kız oldu.

“BU KADAR KÜÇÜK BİR BEBEĞİN HAYATTA KALMASI TIPTA ENDER BİR DURUMDUR”

Doğduğunda 580 gram yükünde epeyce küçük bir bebekti. Fakat bizim yeni doğan ağır bakım takımımızın deneyimi, emeği ve annemizin sabrı yardımıyla sıhhatine kavuşarak bugünlere getirdik. Elimizden geleni yaptık. Sude bizden daha fazla çalıştı. Bizden daha fazla emek harcadı. Yaşamak için epeyce çabaladı. Memnunuz. Bu kadar küçük bir bebeğin hayatta kalması tıpta ender bir durumdur, lakin değerli olan doğduktan daha sonra yaşatılabilmesidir. Uygun kurallarda, donanımlı ağır bakımlarda takip edilebilmesidir. Bizim ameliyatımız başarılı olmuş olabilir, fakat ameliyatımız kadar değerli olan ameliyat daha sonrası bakımıdır.”

“580 GRAM DOĞDUĞUNDA UMUDUM YOKTU”

Anne Keziban Özateş ise, “Ben hayli memnunum. Hocalarımıza epey teşekkür ediyorum. Bebeğimiz 580 gram doğduğunda umudum yoktu. Bize umut oldu. Hocalarım bize umut oldu. Çok şükür bu günlere gelebildik. Şu anda durumu olağanüstü.” diye konuştu.