Antalya’da, 19 günlük bebek koronaya yakalandı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Antalya’nın Kepez ilçesinde yaşayan 3 yıllık evli Şenay (28) ve Gökhan Yaşar (27) çifti, ikinci çocukları Gökşen, ateş ve teneffüs düşüncesi niçiniyle hastaneye kaldırıldı.

Çiftin 19 günlük bebeklerinin ve kendilerinin koronavirüs test sonuçları müspet çıktı. Karantinadan çıkan Yaşar çiftinin, tedavisi ağır bakımda süren bebeklerinin sıhhatine kavuşması için beklemeye başladı.

Minik Gökşen 3 gündür ağır bakım ünitesinde hayat uğraşı verirken, anne Şenay Yaşar da kızından hoş bir haber almak için hastane önünden bir an olsun ayrılmıyor. Minik kızını ağır bakımda çektiği imgelerden izleyen anne Yaşar, buruk bir memnunluk yaşadı.

“VİRÜS NEREDEN GELDİ, NASIL BULAŞTI BİLMİYORUM”

Anne Şenay Yaşar, hamilelik sürecinde bir kahır yaşamadığını ve iki doz koronavirüs aşısı yaptırdığını söylemiş oldu. Sıhhatinin yerinde olduğunu ve önlemlere dikkat ettiğini anlatan Yaşar, “Kızım 19 günlük ve Kovid-19 niçiniyle 3 gündür yoğum bakımda yatıyor. Virüs nereden geldi, nasıl bulaştı bilmiyorum ve ailecek Kovid-19 olduk. Problemli devirlerden geçiyorum lakin anne olarak elimden geldiğince dikkat ettiğimi düşünüyorum. Kızım ağır bakımda şu an fakat inşallah güzel haberlerini alacağız.” sözlerini kullandı.

AĞIR BAKIMDAKİ KIZINI EMZİREMEDİ

Bebeğinin 8 aylık dünyaya geldiğini, sarılık tedavisi gördüğünü ve güzelleştiğini anlatan Yaşar, ilerleyen süreçte ateş şikayetiyle bebeklerini hastaneye götürdüklerini anlattı.

Ailece koronavirüse yakalandıklarını öğrendiklerini aktaran Yaşar, ağır bakıma alınan kızını hayli özlediğini ve emziremediğini lisana getirdi.

“AYRI KALMAK ÇOK AĞIR GELDİ”

Yaşar, hislerini şöyleki söz etti:

“Günlerdir kızımı goremiyorum. İnşallah kısa müddette kızımı kucağıma alırım. Ruhsal olarak çöktüm. Bebeğim bu kadar küçükken farklı kalmak epeyce ağır geldi. Teselliyi küçük oğlumda buluyorum fakat hiç bir evlat ötekinin yerini tutmaz, kokuları, derileri başka. Yastığımın içine bebeğimin kıyafetini koyarak uyuyorum.” 3 gün daha sonra bebeğini birinci kez kameradan bakılırsabildiğini lakin hiç bir şeyin anne kucağı üzere olmayacağını aktaran Yaşar, Gökşen’siz konutunun fazlaca sessiz olduğunu tabir etti. Yaşar, salgın önlemlerine uyulmasını istedi. Baba Gökhan Yaşar ise bir an evvel bebeklerine kavuşmayı arzuladıklarını belirtti.

“BEBEĞİN GENEL DURUMU UYGUNA GİDİYOR”

Kepez Devlet Hastanesi Çocuk Sıhhati Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Soydan, bebeğin kornavirüs niçiniyle 3 gündür ağır bakımda tedavisinin sürdüğünü aktardı. Soydan, “Bebek ateş ve teneffüs zahmetiyle başvurmuştu, yaptığımız tetkiklerde Kovid-19 tespit ettik. Tedavimize başladık, genel durumu düzgüne gidiyor. Oksijen durumu az, bebeği yakından takip ediyoruz. çabucak hemen tehlike geçmedi, her insanın önlemlere uymasını istiyoruz. Yeni doğan bir bebek bile Kovid-19’dan ağır bakımda yatıyorsa, kronik hastalığı olan ve yaşı ilerlemiş insanların epey daha dikkat etmesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni doğum yapan annelerin koronavirüse karşı dikkatli olmasını isteyen Soydan, en ufak bir belirtide doktora başvurulmasını önerdi.