Antalya’da SMA’lı Mustafa’nın aygıtları, yangında kül oldu

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Antalya’nın Aksu ilçesinde oturan Didem Ayşe ve Gökhan Gülmez çiftinin 4’üncü çocukları Mustafa, 2018 yılında dünyaya geldi.

Çift, 5 ay daha sonra çocuklarının başını sabit tutamaması ve ayaklarının üzerine basamamasından şüphelenerek hastaneye başvurdu, lakin teşhis konulamadı.

Gezilen onlarca hastanenin akabinde özel hastanede yapılan tetkiklerde, Mustafa’ya 9 aylıkken Spinal Musküler Atrofi (SMA) Tip-1 tanısı konuldu.

Aile, çocuklarının tedavisi için teşebbüslere başladı.

TEDAVİ FİYATININ YÜZDE 65’İNE ULAŞILDI

Sırf sıvı besinle beslenebilen Mustafa, alması gereken ilaçları pandemi sürecinde alamadı.

İlaçların eksikliğinden beden hareketleri aksamaya başlayan Mustafa için istekli vatandaşların sayesinde valilik onaylı hesapta toplanan para ile tedavi fiyatının yüzde 65’ine ulaşıldı.

AKÜLERDEN YANGIN ÇIKTI

Dün akşam saatlerinde Mustafa Yağız’ın bağlı yaşadığı medikal aygıtları çalıştıran akülerden kaynaklı yangın çıktı.

Yangın çıktığını goren anne Gülmez, birebir odada bulunan oğlunu kucaklayıp meskenden çıkarttı.

İtfaiyenin müdahalesiyle söndürülen yangında, Mustafa Yağız’ın bağlı yaşadığı 200 bin lira fiyatındaki medikal aygıtlar ve bebekliğinde alınan, fakat hastalığı niçiniyle giyemediği kıyafetleri yandı.

“ATEŞİN İÇİNDEN ÇOCUKLARIMI ÇEKİP ALDIM”

Yangını patlama sesi duyduktan daha sonra fark ettiklerini söyleyen Didem Ayşe Gülmez, şu tabirleri kullandı:

“Mustafa Yağız’ın yaşaması için gerekli aygıtların olduğu jeneratör, akü sistemiyle bir arada patladı ve yanmaya başladı. 3 akü vardı ve fazlaca şiddetli patladığı için hiç bir şeyi kurtaramadık. Oğlum yanımda olsun diye yatak odasına taşımıştım. Patlama olduğu sırada Mustafa Yağız burada yatıyordu. Sesi duyar duymaz ablası geliyor ve çığlık atıyor. Sesi duyar duymaz odanın önüne geldim ve ateşin ortasından çocuklarımı çekip aldım. Kızım ‘ölüyoruz’ diye bağırmaya başladı.

“EMANET BİR MAKİNE BULUP ONUNLA YÖNETİM ETTİK”

Oğlumun kullandığı tüm medikal aygıtlar yandı. Gece emanet bir makine bulup onunla yönetim ettik. Bu aygıtları genelde bir kısmını ödeyip bir kısmını borçla almıştık.

“BU MAKİNELER 200 BİN LİRA CİVARINDA”

Şu an bu makineler 200 bin lira civarında. Gardırobun üstünde duran oğlum doğduğunda aldığımız ve hiç giyemediği kıyafetleri vardı. Hastalığı ortaya çıktığında oğluma bir şey olursa anısı kalsın diyerek, sarıp koliye koyduğum kıyafetlerin yanmasına hayli üzüldüm.

“ÇOCUĞUMU KAYBETMEK İSTEMİYORUM”

Kampanyamız şu an yüzde 65’e ulaştı. Mustafa Yağız her geçen gün biraz daha sıhhat sorunu yaşamaya başladı. Türkiye’de aldığımız ilacı da alamayınca durumu berbatlaştı. Çocuğumu kaybetmek istemiyorum. Tedavi için Dubai’ye gidecek. 30 Mart Mustafa Yağız’ın doğum günü, ona ikili bir kutlama yapıp tedaviye gönderelim.”