Augsburg’daki DLR sitesi

Bakec

New member
Geleceğin uçakları daha sessiz olmalı, daha az yakıt tüketmeli ve daha az egzoz gazı üretmelidir. Uzay uygulamaları için malzemeler, teknolojiler ve bileşenler de maksimum yüklere dayanabilmelidir. Bu amaçla, Augsburg’daki Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR), yerler ve enstitüler genelinde çeşitli bölümlerde araştırmalar yürütmektedir. Yaklaşık 50 çalışanı olan tesis Mayıs 2011’de açılmıştır ve Augsburg’daki Üniversite, Teknoloji Merkezi ve İnovasyon Parkı arasındaki araştırma üçgeninde yer almaktadır. 30 metre uzunluğundaki büyük araştırma tesisiyle DLR Hafif Üretim Teknolojisi Merkezi’nin (ZLP) bulunduğu yer burasıdır. ZLP, üretim teknolojisine ve havacılık endüstrisi için hafif bileşenler için en uygun üretim yöntemlerinin geliştirilmesine odaklanarak 2009 yılında kuruldu. Temmuz 2017’den beri Augsburg’da başka bir araştırma tesisi de yapım aşamasındadır: Gaz Türbinleri için DLR Test ve Simülasyon Enstitüsü, tesisi daha büyük ölçekli sistemler ve 45 çalışana kadar bilgi birikimi ile genişletecek. Yeni enstitü, geleceğin uçak türbinleri için motor teknolojilerini araştırıyor ve geliştiriyor. İnşaat çalışmaları tamamlanana kadar tesis, ZLP’nin hemen yakınında, Augsburg Teknoloji Merkezi’nde bulunacak.

DLR Hafif Üretim Teknolojisi Merkezi (ZLP)

Karbon fiber veya karbon fiber takviyeli plastik (CFRP), diğer şeylerin yanı sıra, yeni nesil ticari uçakları üretmek için bir malzeme olarak kullanılır – ağırlık olarak daha hafif, yakıt tüketimi açısından daha ekonomik ve kirletici dengesi açısından daha çevreci. Bu nedenle, CFRP’den yapılmış hafif yapılara olan talep önemli ölçüde artmıştır. Bu, ekonomik ve aynı zamanda havacılık endüstrisinin özel gereksinimlerini karşılayan üretim yöntemlerini zorunlu kılmaktadır. DLR Hafif Üretim Teknolojisi Merkezi (ZLP), tamamen otomatikleştirilmiş bir üretim süreci geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çünkü esnek ve etkileşimli robot sistemlerinin kullanılması üretim maliyetlerini düşürürken aynı zamanda üretimin üretkenliğini ve kalitesini artırır.

ZLP, DLR’nin ulusal bir araştırma tesisidir ve Augsburg’daki konumdan ve Aşağı Saksonya’daki Stade’deki başka bir konumdan oluşur. ZLP’de Stuttgart’taki DLR Tasarım ve Yapı Teknolojisi Enstitüsü, Braunschweig’deki DLR Kompozit Yapılar ve Adaptif Sistemler Enstitüsü ve Oberpfaffenhofen’deki DLR Robotik ve Mekatronik Merkezi ile birlikte çalışacak. Böylece ZLP Augsburg, DLR’de karbon fiberle güçlendirilmiş plastikten (CFRP) yapılmış bileşenlerin geliştirilmesi ve üretilmesi için süreç zincirini tamamlıyor.

Gaz Türbinleri için Test ve Simülasyon DLR Enstitüsü

Yeni motor teknolojileri, Avrupa havacılık hedeflerine ulaşılmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. DLR Gaz Türbinleri için Test ve Simülasyon Enstitüsü bu nedenle yakıt tüketimini, egzoz gazlarını ve gürültüyü azaltmak için teknik çözümler üzerinde çalışıyor. Buradaki zorluklar, yüksek hizmet ömrü talepleriyle bağlantılı olarak motor bileşenlerinin yüksek hızları, yüksek sıcaklıkları, yüksek basınç oranları ve ilişkili karmaşık yük kolektifleridir. Augsburg’daki Gaz Türbinleri için yeni DLR Test ve Simülasyon Enstitüsü, geleceğin uçak türbinlerine odaklanıyor. Diğer DLR enstitüleri ile birlikte, bilim adamları bir dijital platform – “Sanal Motor” geliştiriyorlar. Dijital motor, tüm motor bileşenlerine ek olarak tüm fiziksel yönleri ve bunların etkileşimlerini de içerir. Ek olarak, sofistike test tezgahlarının geliştirilmesi ve inşası da var.

Gelecekte, yeni kompresör ve türbin çözümlerinin dijital modelleri Augsburg’da test edilecek. Sayısal simülasyona ek olarak, gerçek modeller, türbin bileşenlerinin mekanik ve termal yüklerin yanı sıra agresif yanma gazlarına ilk kez maruz bırakıldığı benzersiz bir test tezgahında incelenir. Bilim adamları daha sonra yeni tasarımların, malzemelerin veya üretim süreçlerinin yüksek hizmet ömrü gereksinimlerini karşılayıp karşılamayacağını hesaplayabilir ve test edebilir.

Gaz Türbinleri için DLR Test ve Simülasyon Enstitüsü şu anda Augsburg Teknoloji Merkezi’nde bulunuyor. Sanal motor ve sayısal araştırma çalışmalarına tam anlamıyla başlanabilmesi için ofisler, laboratuvarlar ve pilot tesis alanları kiralanmıştır. İlk test tezgahları da burada geliştirilecek ve kurulacak. Ayrı bir enstitü binasının 2023 yılında tamamlanması planlanıyor, bu da çok büyük ve son derece karmaşık test tezgahlarının ek inşasına olanak sağlayacak.