Bodrum’da RES’lere karşı üçüncü yargı zaferi

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Güvercinlik, Çamlık, Pınarlıbelen, Mazı, Kumköy, Yalıçiftlik ve Kızılağaç köylerinin doruklarındaki ormanlık alanlarda Yıldız Elektrik Üretim A.Ş. tarafınca 2014 yılından bu yana kurulmak istenen RES’lerle karşı gayret başlatan yöre köylülerinin açtığı davada bir defa daha yürütmeyi durdurma sonucu çıktı.

Muğla Valiliği tarafınca daha evvel şirkete verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ raporlarını iki kere Danıştay ve Muğla Yönetim Mahkemesi’nde dava açarak kazanan köylüler, bu defa iki yıl evvel, şirketin Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı üçüncü ÇED Gerekli Değildir Raporu’nun iptali için avukat Remzi Kazmaz aracılığı ile bir daha Muğla Yönetim Mahkemesi’nde dava açtı.

Mevzu ile ilgili açıklama yapan Avukat Remzi Kazmaz, “Biz Bodrum köylüleri olarak iki kere bu davayı kazandık ve Res projesini iptal ettirdik. Lakin şirket hiç utanmadan, sıkılmadan üçüncü kere ÇED olumlu raporu aldı. Ancak hiç bir değişiklik yapmadan bir daha köyümüze geldiler. Biz de Mahkemenin yolunu tuttuk. Zeytin kollarımızla davamıza girip hakkımızı hukukumuzu savunduk” dedi.

Mahkemenin yürütmeyi durdurma sonucu verdiğini belirten Kazmaz, “Şirketin aldığı üçüncü raporda daha evvel almış olduğu rapordan farkı yok. Aydın Denizli Muğla etraf tertibi planları değişmeden bu alanlarda bu biçimde RES tesisleri kurulamaz. Bu mevzuda Danıştayın sonucu bulunmaktadır. Hal bu biçimde iken davalı şirketin bütün bunları bilmesine karşın tıpkı temalı davayı iki defa kaybetmesine karşın bu mevzuda mutlaklaşmış mahkeme karaları ve eksper raporları bulunmasına karşın hala üçüncü sefer birebir bölgede RES kurmak için diretmesine mana veremiyoruz. Kaldı ki biz RES’lere karşı değiliz kurulduğu yere karşıyız” dedi.