Borrell, İsrail'in Gazze'de açlığı savaş silahı olarak kullandığını kınadı

Sessiz Bekçi

New member
Avrupa diplomasisi başkanı Josep Borrell, Pazartesi günü İsrail'e, Gazze'ye insani yardım girişini kolaylaştırma çağrısında bulundu. “Sorun yardımın gelmemesi değil. Sınırlar yapay olarak kapatıldığı için Strip'e girmeyi bekleyen yüzlerce paketimiz var” diye eleştirdi. Diplomat, doğrudan İsrail Hükümeti'ne işaret ederek, sınır kapılarının çalışmasının ve daha fazla açılmasının “kesinlikle zorunlu” olduğunu vurguladı. “Bu bir siyasi irade eksikliği sorunudur. “İsrail açlığı bir savaş silahı olarak kullanıyor” diye başladı.

Borrell, insani yardım taşıyan kamyonların İsrail güvenlik güçleri tarafından durdurulmasını kınamak için bu Pazartesi günü Avrupa İnsani Forumu'ndaki müdahalesinden yararlandı. “Sınır geçişleri yapay olarak kapatılırken insanlar ölüyor.” Temel ihtiyaç malzemeleri yerde karşılaştıkları zorluklar nedeniyle uçaklarla Strip'e giriyor. Diplomat, “Şu anda Mısır topraklarında birkaç aylık yardım bekliyor” diye eleştirdi.

Bu bağlamda Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri ile işbirliği içinde, Kıbrıs ile Şeridi birbirine bağlayan ve 'Open Arms' gemisinin 200 ton insani yardım koridoru açmayı başardığı bir insani koridor başlattı. bu haftaki yiyecekler. Birleşmiş Milletler Filistin Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNRWA) çalışmaları da Gazze'deki “insani felakete” çözüm bulmak açısından büyük önem taşıyor. Borrell, “Hiç kimsenin onlardan daha fazla kapasitesi yoktur ve onlar birçok insan için yaşamın son çizgisidir” diye vurguladı. İsrail, örgütü Hamas'ın içine sızmakla suçladı. Kanada ve İsviçre gibi ülkelerin bir kez daha UNRWA'yı finanse ettiği gerçeğini memnuniyetle karşılayan diplomat, “Bunlar ciddi suçlamalar, ancak yine de suçlamalar” dedi.

Bu Pazartesi, AB dışişleri bakanları Batı Şeria bölgesindeki şiddet yanlısı İsrailli yerleşimcileri de kapsayacak bir yaptırım paketini onaylamak için siyasi bir anlaşmaya vardı. İspanya gibi bu konuda halihazırda ulusal önlemler alan ülkeler var.