“Bu yedi yıllık kurtarma paketi yirmi yıla bedel”

Sessiz Bekçi

New member
3 Mart 2023 Cuma 12:19

Yorum

olman gerek kayıtlı Bu işlevselliğe erişmek için.

Giriş yapmak

Anabel Montes, 2015 yılında önce Ege’de ardından Orta Akdeniz’de göçmenleri denizde kurtarma çalışmalarına başladığında cankurtaranlarda neredeyse hiç kadın yoktu. «Şimdi daha fazlayız, ancak başlangıçta çok azdık, bu yüzden kurtardığımız kadınları dinlemem normaldi, çünkü bazı hassas konuları halletmek için başka bir kadınla konuşmayı tercih ettiler. Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) kiraladığı kurtarma gemisi ‘Geo Barents’in arama ve kurtarma ekibinden sorumlu 35 yaşındaki Asturiaslı bu kadın, acının bu kadar çok tanıklığını dinlemek sonunda içimi parçaladı” diyor.

Montes, Akdeniz’de geçirdiği bu yedi yılı aşkın sürede yardım ettiği yüzlerce kadın arasında unutmadığı iki hikayeyle baş başa kaldı.

yüzün şeklini bozmak

İlkinin kahramanı 2016’da kurtardığı bir kız. onun yanında aşağı. Bir süre sonra bana Libya’da kendisine yapılanlarla ilgili çok sert bir hikaye anlattı. Ayrıntılara girmek istemiyorum ama oradaki kadınlara ne olduğunu tahmin etmek kolay. Onu rahat bırakmalarını sağlamak için bulduğu tek seçenek yüzünü bir çatalla çirkinleştirmekti. Onu kaçıranlar onu görünce dövdüler ve dışarı attılar. Böylece özgürlüğüne kavuşup bir gemiye ulaşmayı başardı.

Montes, “Sadece trajediler değil, güzel hikayeler de var” dememek için 2018’de gerçekleştirilen bir kurtarma operasyonundan sonra yaşanan heyecan verici aile birleşimini hatırlıyor. “Bir anne ve oğlunu kurtarmıştık ve bize babanın nerede olduğunu sordular. vardı ama bilmiyorduk. En kötüsünü hayal ettik. Sonra bir İrlanda askeri gemisi bizi, kurtardığı ve aralarında babanın da bulunduğu bir grup göçmene nakletti. Anne ve çocuğu ona sarılmak için koştu” diyor Montes, denizde geçen bu yılların deneyiminin onu derinden değiştirdiğine inanıyor. «Önceden çok düşüncesizdim, ama şimdi büyük bir iç huzurum var. Bu yedi yıl yirmiye bedeldir.

Yorum

hata bildir