Çerçioğlu: Üreticiyi bu çıkmazdan kurtarmalıyız

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Aydın Büyükşehir Belediyesi’nce gerçekleştirilen proje kapsamında, 5 baş ve altında büyükbaş besleyen küçük aile işletmelerine besi ve süt yemleriyle takviyede bulunuldu. Fiyatlardaki artışın küçük ölçekli üreticileri epey etkilediğini belirten Aydın Büyükşehir Belediye Lideri Hasret Çerçioğlu, “Biroldukca küçük üretici bu süreci sürdürülebilir bulmadığı için hayvanlarını satarak ya da azaltarak üretimden çekiliyor. Bu hem o vatandaşlarımızı, tıpkı vakitte ekonomik ve sağlıklı besine ulaşmak isteyen tüketicileri çıkmaza sürüklüyor. Üretici ve tüketiciyi bu çıkmazdan kurtarmalıyız. Yem takviyesinden başlayıp, mamüllerin Halk Ege Et marketlerimizin raflarına uzanan seyahatinde üreticimizin yanında olacak örnek çalışma yapıyoruz. Geliştirdiğimiz projelerle kırsal kalkınmaya takviyemizi her vakit sürdürdük ve buna devam edeceğiz.” dedi.

ÜRETİCİ ŞAD

Germencik ve İncirliova ilçelerindeki dağıtımı yapılan yem takviyesi üreticilerin yüzünü güldürdü.

Çerçioğlu’nun üreticiye verdiği takviyenin ehemmiyetine vurgu yapan Şadiye Uysal, “Üretsinler ve geliştirsinler diye milleti destekliyor. 1 ay bile yetse yarar yarardır. Hasret Liderimiz bizi unutmadı yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. hanımın hanımı desteklemesi lazım. Allah yardımcısı olsun. Muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum” biçiminde konuştu.

Yem fiyatlarındaki artışın yüksek olduğuna dikkat çeken Cihan Dirik, “Yem ve saman almakta eza çekiyoruz, pahalılaştı. Şuan aldığımız yemin fiyat listesi yerinde durmuyor.” sözlerini kullandı. Aldıkları dayanaktan dolayı Lider Çerçioğlu’na teşekkür eden dirik, “Bu bizim için epey büyük bir yarar. bu biçimde bir vakitte yanımızda durduğu için Allah razı olsun.” dedi.

Lider Hasret Çerçioğlu’nu ve projelerini desteklediklerini belirten Gülcan Burak, hayat pahalılığından şikayet ederek köy hayatının bitme noktasına geldiğini belirterek “Hayvan bakmak zorlaştı, saman değerli yem değerli, hayvancılığı bırakmak üzereyiz. Mazot ve gübre kıymetli, değerli olunca ekemiyoruz ve hazırdan yedirmek zorunda kalıyoruz. Hepsini satmayı düşündüm. daha sonra vazgeçtim, direnmeye çalışıyoruz. Köy ömrü bitti, bitmek üzere her şey değerli.” dedi.

Aldıkları hizmetten dolayı keyifli olduklarını tabir eden Halil İbrahim Uysal, “Bizleri arayıp bulduğuna bakılırsa ne keyifli. Belediye liderinden fazlaca mutluyuz. Hayvanlarınıza bakın, aç kalmasın diye verdi.” biçiminde konuştu.

Yem fiyatlardaki dalgalanmadan dolayı zorlandıklarını belirten Mehmet Yalçınkaya şu sözleri kullandı “böyle giderse hayvancılık bitiyor. Yemler değerli, kırsal yerde bir şey yetiştiremiyoruz mecbur hayvanları satmak zorunda kalıyoruz. Yem ve hayat kıymetli olduğundan oğlum sattı. Desteklemenin artması lazım, tahminen bu türlü işler yürür. Liderimiz yem gönderdi, aldık ve memnun olduk. Hasret Liderimize epeyce teşekkür ederim.”

Karagözler Mahalle Muhtarı Mehmet Demiray köylerinde evvelce her insanın hayvancılık yaptığını fakat maliyetlerden dolayı artık yarıya kadar düştüğünü belirtti. Üreticilere verilen dayanak hakkında konuşan Muhtar Demiray, “Yem fiyatlarının arttığı bir devirde yapılan dayanak için Hasret Liderimize canı gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

Şirindere Mahalle Muhtarı Muharrem Efe yem takviyesini hoş bir proje olduğunu ve her takviyenin kıymetli olduğunu altını çizerek “Vatandaş şuan yem meblağlarında mağdur, yaraya merhem oldu. Büyükşehir Belediye Lideri Hasret Çerçioğlu’na yaptığı dayanaklardan dolayı epeyce teşekkür ederim.” dedi.