CHP’li Başkan’dan bakanlığın ‘nükleer atık’ açıklamasına reaksiyon: 3 maymunu oynuyor!

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Etraf örgütleri ve lokal idarelerinin 15 yıldır verdiği gayrete rağmen somut bir tahlil üretilmeyen alanla ilgili Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Düzenleme Konseyi Lideri Zafer Demircan, “Teknik olan kısımlarla ilgili yetkinlik manasında kurumumuzda bir ıstırap yok. Oradaki sorun o alanın mülkiyeti… İdari manada, tüzel manada temizlenme süreci yani özel bir mülk ve bu mülkle ilgili bir tasarrufun yapılması gerekiyor. Siz hayli rahat ‘Ben geldim bunu yapacağım’ diyemiyorsunuz. Zira orası özel mülk. Alandaki asıl sorun teknik dışı, idari ve türel konular var. Sahanın mülkiyetine sahip olan firmanın sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Bunlar da bizim kurumumuzun epeyce müdahil olduğu alanlar değil” açıklaması yaptı.

ARDA: 3 MAYMUNU OYNUYOR

Bu açıklamayı kıymetlendiren Gaziemir Belediye Lideri Halil Arda, “Nükleer Düzenleme Şurası Lideri Sayın Zafer Demircan’ın açıklamalarını okuyunca tüylerim diken diken oldu. Yaptığımız ölçümlerde olağan kıymetin 7 bin 219 katı oranında ışınım tespit ettiğimiz alanın temizlenmesiyle ilgili hala daha idari ve türel kısımlar olduğunu söylüyor. Özel mülkiyet olduğu için alanın temizlenemediğinden bahsediyor. Burada 15 yıllık ihmal var ve görünen o ki top bir daha taca atılıp idari türel konuların ardına sığınılıyor. Altın madenlerinin kurulabilmesi için bir gecede ivedi kamulaştırma kararları alan AKP iktidarı İzmir’in göbeğindeki bu etraf felaketi karşısında adeta 3 maymunu oynuyor” dedi.

Dr. Zafer Demircan’ın alanın temizlenmesi için “Çok rahat ben geldim bunu yapacağım diyemiyorsunuz” kelamlarına de reaksiyon gösteren Lider Arda, diye konuştu.