Demet Evgar BM Bayan Ünitesi Türkiye Ofisi’nin birinci âlâ niyet elçisi seçildi: Biroldukca bayan şiddetin ortasında doğuyor

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Oyuncu Demet Evgar, Birleşmiş Milletler (BM) Bayan Ünitesi (Un Women) Türkiye Ofisi’nin birinci ‘iyi niyet elçisi’ seçildi.

Toplumsal cinsiyet eşitliği ve bayan haklarına verdiği dayanakla bilinen Demet Evgar, geçen günlerde kesimi olduğu bir kamusal alan projesiyle dikkat çekmişti.

Ünlü oyuncu, “#Benhanımım kampanyasıyla sen de bize katıl! Sesin tüm bayanların sesi olsun” sloganıyla tüm bayanları güçlerini fark etmeye ve eşitlik için birlik olmaya çağırmıştı.

BM Bayan Ünitesi de 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nden bir gün evvel, Conrad Otel’de bugün düzenlenen aktiflikte Demet Evgar’ı Türkiye Ofisi’nin birinci uygun niyet elçisi olarak ilan etti. Daha evvel bu unvanlar Danai Gurira, Nicole Kidman, Emma Watson ve Anne Hathaway üzere isimlere verilmişti.

İş birliği kapsamında Demet Evgar’la yürütülecek #Benbayanım kampanyası, bayanlara toplumda kendilerine biçtikleri pozisyonları konusunda şuur kazandırmayı en önemli gayesi olarak ele alırken bayanların potansiyellerinin farkında olmaları, sessiz kalmamaları, şiddet ve ayrımcılığa karşı birlik olmaları ve gerekli müracaat düzeneklerini kullanmalarını amaçlıyor.

Demet Evgar ve BM Bayan Ünitesi, toplumu dönüştürebilmek için bir bayan dayanışması yaratmak ve gerçek bayan öykülerini görünür kılmayı amaçlıyor.

Ünlü oyuncu Demet Evgar, kendisine verilen bu nazaranvle ilgili niyetlerini şu sözlerle anlattı:

YAPTIĞIM SEÇİMLERLE BUGÜN BURADAYIM

“Beni uygun niyet elçileri seçmeleri, bu vakte kadar yaptığım, hayatta yaptığım hem özel ömrümde hem profesyonel ömrümde yaptığım seçimlerin eşitlik için, bayan hakları için ortaya koyduğum niyetlerin ne kadar görünür olduğunu gösteriyor. Galiba yaptığım seçimlerle bugün buradayım. Çok mükemmel bir takımla çalışıyor olacağız. Bizim ortak gayemiz, bayan ve kız çocuklarının güçlenmesi çatısı altında toplanacak. Türkiye’nin dört bir yanında öyküyü duyulur kılmak, onlarla o öyküler üzerinden temasa geçebilmek, hanımın bayana uzatacağı dayanışma elinde bir elçi olabilmek ve şüphesiz ki bunu sanat aracılığıyla da yapabilmek en büyük maksadımız.

SONLAR ÖTESİNDEKİ BAYAN DAYANIŞMASINA İNANIYORUM

Hudutlar, insanların iki yüzyılda, bir yüzyılda bir genel olarak da adamların değiştirdiği kavramlar. ötürüsıyla sonlar ötesindeki bayan dayanışmasına inanıyorum. BM’nin aslına bakarsan temeli de biraz buna dayanıyor. Kendi ülkelerindeki elçilerle kesinlikle bir ortaya gelinecektir şüphesiz ki.

BU YÜZYILDA HALA BU TÜRLÜ ŞEYLERİN OLUYOR OLMASI ÇOK İÇ ACITICI

Bu yüzyılda hala bu biçimde şeylerin oluyor olması epey iç acıtıcı. İnsan, bu biçimde, insanlığın bir yerde geriye gittiğini, geriye sardığını görüyor. Faşizm uyuyan bir dev, yenidendan uyandı. Ukrayna yalnızca görünen tarafı ve dünyanın dört bir yanındaki çatışmaların bir an evvelden son bulmasını dilemekten diğer şu anda yapabileceğim bir şey yok.

‘BEN KADINIM’I BİRLİKTE PAYLAŞMAYA DAVET EDİYORUM

Burada yaptığım o bir günlük bir şey olarak kalmasını istemiyorum. ‘Ben hanımım’ın duyulur olması, görünür olması için tüm bayanları ve toplumsal cinsiyet eşitliği için çalışan kadın-erkek herkesi bu hashtagi paylaşmaya ve gerisinde kıssaları ile bir arada paylaşmaya davet ediyorum.

BU YOLA ‘BEN BAYANIM, FARKINDAYIM, DEĞİŞİYORUM VE DEĞİŞTİRİYORUM’ DİYEREK ÇIKTIK

Bayanların şiddetli süreçlerden geçerek kazandığı tüm hakları kutladığımız ve hala süregelen eşitsizlikleri tekrar masaya yatırdığımız 8 Mart Dünya Bayanlar Günü öncesi güzel niyet elçisi ilan edilmek natürel ki büyük bir gurur, lakin büyük de bir sorumluluk. Bu sorumluluğun şuuruyla daha evvel yürüttüğüm çalışmaları BM Bayan Ünitesi’nin paydaşlığıyla güçlendirerek daha fazla bayana ilham olabilmek ve bayanların kıssasını daha fazla bayanla buluşturabilmek istiyorum. Bu yola ‘Ben bayanım, farkındayım, değişiyorum ve değiştiriyorum’ diyerek çıktık.

BİRÇOK BAYAN ŞİDDETİN, EŞİTSİZLİKLERİN İÇİNE DOĞUYOR

‘Ben hanımım şiddete karşıyım, ben hanımım haklarımın savunucusuyum, ben bayanım çalışmak istiyorum, çocuklarım için bakım hizmeti talep ediyorum, ben bayanım gereksinimlerime yönelik hizmetlere erişebilmeliyim’ diyebilmek istiyoruz. bir daha iş birliği çerçevesinde bayanların farkındalığının artmasına dayanak olmak istiyorum. Biroldukca bayan, maruz bırakıldığı şiddetin, eşitsizliklerin içine doğuyor. Artan farkındalıklarının değişime kavuşması, şiddete maruz bırakıldıklarında, eşitsizliklerle karşı karşıya kaldıklarında ses çıkarabilmeleri için onlarla birlikte yürümek ve onlara rol model kıssaları sunabilmek istiyorum.”

TÜRKİYE’DE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER BAYAN ÜNİTESİ (UN WOMEN)

BM Bayan Ünitesi, Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliği ve bayanların güçlenmesinin ömrün her alanında ilerletilmesi için hükümet, sivil toplum kuruluşları, özel bölüm, medya, başka BM kuruluşları ve memleketler arası ortaklarla yakın iş birliği ortasında çalışıyor. BM Bayan Ünitesi, dört gaye doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor: Bayanların liderliğinin ve karar alma süreçlerine iştirakinin güçlenmesi; toplumsal cinsiyete hassas planlama, bütçeleme ve hizmetlerin geliştirilmesi; bayanlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü şiddetin sonlandırılması ve mülteci bayanların hak ve fırsatlara erişimlerinin artırılması. Bu maksatlara ulaşmak üzere BM Bayan Ünitesi, 2020 yılından beri Covid-19 salgını başta olmak üzere bayanların ve kız çocuklarının biroldukça alanda artan ve değişen gereksinimlerini gözeten hayli çeşitli projeler ve programlar hayata geçiriyor.