Deniz suyu sıcaklığı 45 dereceye çıkan bölgeyle ilgili Prof. Dr. Naci Görür’den korkutan ihtar

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Ünlü jeolog Prof. Dr. Naci Görür, Didim’de Marina/Fener etrafında deniz suyu sıcaklığının kimi yerlerde 43-50 derece içinde ölçülmesinin sebebinin sıcak jeotermal sular olabileceğini deklare etti. Görür, “12 Adalar bölgesinde tansiyon arttıkça kimi faylarda küçük oynamalarla bir arada jeotermal sular deniz tabanına çıkıyor olabilir” sözlerini kullandı.

Prof. Dr. Naci Görür’ün ilgili paylaşımı şöyle:

“Birfazlaca arkadaş Didim’de Marina/Fener etrafında deniz suyu sıcaklığının kimi yerlerde 43-50 derece içinde ölçüldüğünü söyleyerek sebebini soruyorlar. Şayet bu ölçümler doğruysa bu sular yörede mevcut olan KD-GB taraflı faylardan çıkan sıcak jeotermal sular olabilir. Bu bölge bir bakıma Büyük Menderes Grabeninin güney ucuna denk geliyor. Biliyorsunuz bu graben ülkemizin en varlıklı jeotermal yataklarını oluşturuyor. 12 Adalar bölgesinde tansiyon arttıkça kimi faylarda küçük oynamalarla bir arada jeotermal sular deniz tabanına çıkıyor olabilir. Sevgiyle.”

Birçok arkadaş Didim’de Marina/Fener çevresinde deniz suyu sıcaklığının bazı yerlerde. 43-50 derece arasında ölçüldüğünü söyleyerek nedenini soruyorlar. Eğer bu ölçümler doğruysa bu sular yörede mevcut olan KD-GB yönlü faylardan çıkan sıcak jeotermal sular olabilir. Bu bölge…

— Prof. Dr. Naci Görür (@nacigorur) March 21, 2022