Diyanet’in birinci umre kafilesi yola çıktı

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Esenboğa Havalimanı Dış Sınırlar Giden Yolcu Terminali’ne gelen, 6’sı Diyanet, 8’i sıhhat nazaranvlisi 171 kişilik kafile için Diyanet İşleri Başkanlığınca uğurlama programı düzenlendi. Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, burada yaptığı konuşmada, “Bu kutsal sefer olağan seferlere benzemiyor. Tam 2,5 yıllık ortadan daha sonra Türkiye Cumhuriyeti’nden birinci kafilenin seferidir bu seyahat ve sizler fazlaca şanslı insanlarsınız. Bu talihe erdiğiniz için her birinizi farklı başka tebrik ediyorum.” dedi.

Diyanet’in, vatandaşlardaki umre, hac, Kabe, Ravza-i Mutahhara ve Mescid-i Nebevi isteğini dindirebilmek için ağır çaba sarf ettiğini belirten Bircan, “Diyanet Başkanlığımızın çalışmalarıyla şevval umresi açıldı. Allah için umreyi tamamlamak için yola çıktınız. Yapacağınız dualarda ülkemizi, İslam alemini unutmayın. Orada sizler için bizim tabiplerimiz, hemşirelerimiz, karşılama takımımız var.” diye konuştu.

“İNŞALLAH İSTEYEN HER MÜSLÜMANA BU GÜNLER NASİP OLUR”

Kafiledeki yolculardan Necdet Dede, umreye eşi, iki oğlu, gelini ve iki torunuyla gittiğini söylemiş oldu. Dede, “Çok sevinçliyiz. Elhamdülillah, Allah bugünü nasip etti. İsteyen herkese nasip etsin. Diyanet İşleri Başkanlığımıza epeyce teşekkür ediyoruz. kuvvetli bir devletimiz ve imanımız var.” tabirlerini kullandı.

Necdet Dede’nin oğlu Barış Dede de ailece epeyce keyifli olduklarını belirterek, “Annem, babam, çocuklarım daima birlikte gidiyoruz. Allah bugünleri bize nasip etti. İnşallah isteyen her Müslümana bu günler nasip olur. Ülkemiz için orada dua edeceğiz. Tüm vatandaşlarımız ve İslam alemi için dua edeceğiz. Biz birinci kere gidiyoruz. Çocuklarımız epey şanslı, küçük yaşta gidiyorlar.” diye konuştu.

Eşiyle bir arada umre kafilesinde yer alan Ahmet Kurum da “En son hac devrinde, 2019 yılında gitmiştim. Pandemi ortaya girdi. Bu mühlet ortasında umreye gitmek için beşerde bir dilek oluşuyor. Bekliyorduk. Kabe alanında ihramsız tavaf edilemediğini duyduk. Biraz buna üzüldük.” dedi.

Salih Gündoğdu da Samsun’un Çarşamba ilçesinden umre için geldiğini ve 11 sene boyunca katıldığı kuralarda hac çıkmadığı lisana getirerek, “Bu sene umre hür. Tek başıma gidiyorum ve heyecanlıyım. Hac çıkarsa bir daha gideceğim.” diye konuştu.