Donanmaya yeni katılan TCG Ufuk’un amblemi: Karakulak

bencede

New member
Dün istihbarat ve dinleme gemisi olarak nazaranve başlayan TCG Ufuk için Karakulak amblemi seçildi.

niye KARAKULAK?

Yeterli bir işitme kabiliyetine sahip Karakulak’ların kulakları, 20 farklı kas kümesi ile denetim edilir. Muazzam bir işitme yeteneğine sahiptirler.

LATİNCE İSMİ CARACAL

Karakulak’ın Latince ismi Türkçe’den gelmektedir (Caracal). Orta Asya’daki Türkler tarafınca kulak etrafındaki siyahlıktan ötürü bu türlü isimlendirilmişlerdir. Daha hayli geceleri avlandıkları için avlanırken görünmelerine pek rastlanmaz.

GİZLENMEKTE USTALAR

Kendilerini gizlemekte ustadırlar. Bir karakulak tabana karşı dümdüz olabilir ve hareketsiz kalabilir, tüylerinin rengi onlara fazlaca düzgün bir kamuflaj sağlayabilir.

Anadolu’da ve Osta Asya coğrafyasında varlığını sürdürmeye çalışan Karakulak’ın günümüzde sayısı epey az olmakla birlikte, Türkiye’de avlanılması yasaktır.

TCG UFUK MİSYONDA

Proje kapsamında TCG Ufuk (A-591) gemisi, 9 Şubat 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı merasimle denize indirilmişti. TCG Ufuk (A-591), İstanbul Tuzla’daki İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde düzenlenen merasimle dün hizmete girdi.

AZ SAYIDA ÜLKENİN SAHİP OLDUĞU TEKNOLOJİYE SAHİP

Korvet, ulusal imkan ve kabiliyetlerle üretilen Türkiye’nin birinci istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyor. Dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu bir teknoloji, Ufuk Korveti ile Türkiye’nin de kullanmasına sunulmuş oldu.

99,5 metre uzunluğu, 14,4 metre azami genişliği, 110 işçi kapasitesi, yaklaşık 2 bin 250 ton deplasmanı ve 3,6 metre su çekimiyle Ufuk Korveti’ne 10 tonluk bir helikopter iniş yapabilecek. Ufuk Korveti, ağır iklim ve deniz koşullarında, milletlerarası sular dahil 45 gün kesintisiz seyir yaparak ulusal güvenliğe yönelik tehditleri anında tespit edebilecek.

Yaklaşık 194 yerli firmanın katkı verdiği Ufuk Gemisi’nin yerlilik oranı yüzde 70’e ulaştı.

TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ İSTİHBARAT GEMİSİ

Korvet, ulusal imkan ve kabiliyetlerle üretilen Türkiye’nin birinci istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyor.

DONANIMLARI ‘ASELSAN’ İMZALI

Dünyanın en büyük 100 savunma sanayi şirketlerinden biri olan STM ana yükleniciliğinde inşa edilen Ufuk Korveti’nin komuta denetim, elektronik sistemler ve test eğitim sistem donanımları ASELSAN tarafınca sağlandı.