‘Eğitim Kart’ uygulaması yenilendi: Soyer’den 30 bin öğrenciye 5,1 milyon TL’lik dayanak paketi

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılında başlatmış olduğu Eğitim Kart (kırtasiye gereci desteği) uygulaması, bu yıl imzalanan protokolle bir defa daha yenilendi. İzmir’in 30 ilçesinde muhtaçlık sahibi ilkokul ve ortaokul öğrencilerine ulaştırılan Eğitim Kart, İzmir Kitap ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası ve İzmir Ticaret Odası uyumunda ilçe ticaret odalarına kayıtlı kırtasiyecilerde kullanılabilecek. Öğrencilerin yanı sıra 200’ü aşkın kırtasiye esnafına can suyu olan uygulamaya dair konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, bu çalışmanın hem yurttaşlara birebir vakitte esnafa nefes aldıracağını söylemiş oldu.

Egemenlik Konutu Başkanlık Ofisi’ndeki imza merasimine İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Lideri Mahmut Özgener, İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (İESOB) Lideri Zekeriya Keyifli, İzmir Kitap ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası Lideri Hulusi Demir, İzmir Kitap ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası Başkanvekili Hasan Ermiş ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay katıldı.

“UMUDUMUZ BÜYÜK”

İzmir’i İzmir yapan, başka kentlerden farkını ortaya koyan en değerli özelliklerden birinin bu dayanışma ruhu olduğunu anlatan Lider Tunç Soyer, “Bu da bizim görevimiz. Bu dayanışmanın bir modülü olmak memnunluk verici. Gücümüz yettiği kadar dayanak olmak isteriz. Gerçekten çok düşünceli bir devirden geçiyoruz. Bütün bu sıkıntılara karşın gücümüz yettiğince yurttaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bir nebze can suyu olsun istiyoruz. Bütün bu dertli devirleri daima birlikte atlatacağız. Umudumuz büyük” diye konuştu.

“DESTEKLER MORALİMİZİ YÜKSELTTİ”

İzmir Ticaret Odası İdare Şurası Lideri Mahmut Özgener de Lider Soyer’e katkılarından dolayı teşekkür ederek, şunları söylemiş oldu:

“Size üyelerimiz, evlatlarımız ve onları yetiştiren aileleri ismine teşekkür ediyorum. Salgın başlayalı iki yıl oldu. Bu süreçte daima birlikte büyük zorluklar çektik lakin kıymetli olan bu sıkıntı vakitte insanların sizlerin dayanağını gerilerinde nazaranbilmeleri, hissedebilmeleri. Bugünlerde açıkça bizim en çok gereksinimimiz olan şey moral. Bu takviyeler hem çocuklarımızın birebir vakitte esnafımızın moralini yükseltti. Ondan dolayı size, Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına fazlaca teşekkür ediyoruz. Tüm bu dayanakların ardında büyük fedakârlıkların yattığını da hayli âlâ gözlemliyoruz. 30 ilçede öğrencilere bu dayanağı sağlamak fazlaca kıymetli.”

“BU DÜŞÜNCELİ PERİYOTTA BİZİM YANIMIZDA OLDUĞUNUZU HİSSETTİRDİNİZ”

İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (İESOB) Lideri Zekeriya Keyifli da bu katkıyı alan aileler ve öğrenciler ismine Tunç Soyer’e teşekkür ederek “Esnaf teşkilatı ve bu dalda faaliyet gösterenler olarak sıkıntı bir devirden geçtik. Kantinlerimiz, kırtasiyelerimiz, servis işi ile uğraşan arkadaşlarımız okulların kapalı olmasından dolayı geçen senelerda büyük badireler yaşadı” dedi.

YENİ PERİYOTTA AMAÇ 95 BİN ÖĞRENCİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılında Eğitim Kart için 5,1 milyon liralık bütçe ayırdı. 140 liradan 170 liraya çıkarılan ve mutabakatlı kırtasiyelerin uygulayacağı yüzde 10’luk indirimle birlikte 187 lirayı bulan dayanaktan, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında ise 30 bin öğrencinin yaralanması hedefleniyor. bu biçimdelikle Eğitim Kart uygulamasından yararlanan öğrenci sayısı 95 bine ulaşacak.