Eric Berger, SpaceX’in Mars amacını anlattı

bencede

New member
Dünya’dan milyonlarca kilometre uzaklıkta bulunan Mars, son periyotta insanoğlunun kozmosun farklı noktalarındaki hayat arayışları kapsamında konuşuluyor.

Mars’ta mevcut koşullar hayat barındırmaya elverişli olmasa da Kızıl Gezegen’in yapısında yapılabilecek değişikliklerle bu durumun mümkün olabileceğini düşünenler var.

SpaceX, Mars’a gitmek için çalışıyor

SpaceX’in kurucusu Elon Musk da Mars’a olan tutkusuyla biliniyor ve insanları bu gezegene taşıyarak Mars’ı kolonileştirme çalışmalarına başlamayı hedefliyor.

Ars Technica’dan Kıdemli Uzay Editörü Eric Berger, SpaceX’in uzay çalışmalarını ve Mars seyahatleri için tasarlanan Starship uzay aracına ait gelişmeleri Ensonhaber ile paylaştı.

“NASA ve öteki uzay ajanslarıyla iştirak kuracaklardır”

SpaceX’in insanları Mars’a gönderme konusunda hâlâ önünde uzun bir müddetç olduğunu belirten Berger, “İlk nazaranvi tek başlarına icra edeceklerini düşünmüyorum. NASA ve dünya çapındaki kimi uzay ajanslarıyla paydaşlıklar kurulacağını zannediyorum.” dedi.

“Starship çalışırsa…”

Bu hususta Starship ile kıymetli bir adım atıldığını lisana getiren Berger, tabirlerini kullandı.

“20 yıldır net vizyona sahipler”

SpaceX’in yol haritasından da bahseden Eric Berger, “Şirket, 2002 yılında kuruldu. 20 yıldır net vizyona sahipler ve bu hâlâ vizyon doğrultusunda ilerleme kaydediyorlar.” formunda konuştu.

bir daha kullanılabilir roket vurgusu

Uzay editörü, asıl maksadın insan ömrünü gezegenler ortası hale getirmek olduğuna dikkati çekerek, bunun 20 yıl evvel mantık dışı görüldüğünü anımsattı ve ekledi:

“On yıllardır bu maksat için değerli ilerleme kaydettiler. 2008 yılında sıvı yakıtlı yörünge roketini fırlatan birinci özel şirket oldular. Geçen on yılda hakikaten çok çalıştılar ve roketlerin bir daha kullanılmasını gösteriyorlar.”

SpaceX’in dalda Blue Origin ve Virgin Galactic ile rekabetine ait soruya Berger, şu karşılığı verdi:

“SpaceX bunu fazlacatan başardı”

“SpaceX ve Elon Musk’tan evvel ortaya çıkan biroldukça şirket var. Günümüzde birfazlaca şirket, emsal rekabetle ilgili. Uzay uçuşlarının geleceğinin bir daha kullanılabilir fırlatma araçları olduğuna inanıyorlar. Bunun epey net olduğunu düşünüyorum. SpaceX bunu oldukcatan başardı.

150 roket fırlattılar. Bu yıl 50 ya da daha fazla Falcon 9 roketi fırlatabilirler. Özel bir şirket için nitekim hayret verici bir durum. Geçen aralık ayında 6 roket fırlattılar. ABD’deki diğer bir şirket ise tim yıl boyunca 6 roket fırlattı.”