Evvel alışveriş yaptılar, akabinde denetlediler

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Resmi Gazete’de 14 Şubat tarihinde yayımlanan karara nazaran, temel besin mamüllerindeki KDV oranı yüzde 1’e düştü. sonucun akabinde yurdun biroldukca belediyesinde kontroller başladı. Elazığ Belediyesi zabıta takımları, zincir marketleri denetlerken alışverişte yaptılar.

Gruplar, marketlerde alışveriş yaptıktan daha sonra temel besin mamüllerinde KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülüp düşürülmediğini denetim etmek üzere kontrol yaptı. Eserlerdeki KDV indiriminin yanı sıra etiket ve kasadaki meblağları da karşılaştıran grupların kent genelindeki kontrollerinin süreceği kaydedildi.

KONTROLLERE DEVAM

Kontrol hakkında bilgi veren Elazığ Belediyesi Zabıta Müdürü Murat Ayaz, “Elazığ Belediyesi Zabıta Müdürlüğü grupları olarak pazartesi itibariyle temel besin mamüllerinde yapılan yüzde 7’lik indirimden daha sonra takımlarımız alana inerek marketlerde reyon ve kasa fişlerini denetim etmek, marketlerin buna uyup uymadığını denetlemek maksadıyla alanda bulunmaktalar. Bugün de bir daha bir markette alışveriş yaptık. Listemizi hazırladık reyonlardan yapılan alışverişi kasadan geçireceğiz. Burada yüzde 7’lik KDV indirimine uyulup uyulmadığının kontrolünü yapacağız” dedi.

“FİŞLERİNİ DENETİM ETSİNLER”

Bundan daha sonra kontrollerin ağırlaşacağını vurgulayan Ayaz, “Herhangi bir kahır gördüğümüzde idari yaptırımın tutanağı düzenlenip cezai süreç uygulanacaktır. Uyan marketlere de teşekkürlerimizi ileteceğiz. Yapılan kontroller daha sonrasında ne kadar uyulup ne kadar uyulmadığını tarafımızdan tespit edilecektir. Takımlarımız şu anda günlük her bölgede kontrollere başlamış bulunmaktadır. Pazartesiden bu yana günlük 15 markettin kontrolü daima yapılmaktadır. Vatandaşlar alışveriş yaptıktan daha sonra fişlerini denetim etsinler. Rastgele bir kasvet gördükleri anda bize bildirmelerini istiyoruz” diye konuştu.