Fas hayatta kalanları bulmak için kritik saate giriyor

Sessiz Bekçi

New member
Hayatta kalanlar sevdiklerini enkazdan kurtarmaya çalışırken Fas’a uluslararası yardım ulaşıyor. Bunu kendi elleriyle yapıyorlar çünkü böyle bir felakete yetecek kadar kurtarma ekibi yok ve her türlü araçtan yoksunlar. Aradan 72 saat geçti, insanları canlı kurtarabilmenin kritik anlarından biri ve çürüyen cesetlerin kokusu artıyor.

Bölge devasa bir mezarlığa dönüştü. Bu Pazartesi günü öğle saatlerinde İçişleri Bakanlığı, 2.497 ölü ve 2.476 yaralıya ulaşan trajik kurban sayısını güncelledi. Bunlardan binden fazlası kritik durumda hastanelere kaldırılıyor. En kötüsü, bu sayıların artmaya devam edeceğine dair sanal kesinliktir. Uzmanların, sismik yıkım ve çöken evlerin inşaat şekli göz önüne alındığında, sakinlerin sığınmayı başardığı ‘yaşam bölgeleri’, oksijenli alanlar bulmanın çok zor olduğu göz önüne alındığında, hayatta kalanları bulma konusunda pek umutları yok. Aynı şekilde, 72 saat sonra enkaz altında hayatta kalma şansının neredeyse sıfır olduğunu düşünüyorlar.

Depremden en çok etkilenen bölge ise 1.400 kişinin hayatını kaybettiği Al Haouz vilayeti oldu. Taroudant bölgesi ise 760’tan fazla kişinin ölümüyle en çok etkilenen ikinci bölge oldu. Gerçekte ise Atlas’ın köyleri trajediyle karşı karşıya kaldı. Bunlar dağlardaki küçük, dağınık tarım kasabalarıdır. Çoğu durumda taş düşmeleri nedeniyle yollar kesildiği için ulaşılması çok zor olan yerler.

Bir grup gönüllü bir kurbanın cesedini taşıyor.

AFP

Fas, İspanya, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Birleşik Krallık’tan yardım gelmesine yeşil ışık yaktı ve yanıt hemen geldi. Fransa, Rabat’ın kurtarma gruplarının konuşlandırılmasına izin vermesini bekliyor. Bu arada bölgede yardım sağlayan STK’lara 5 milyon euro katkı sağlayacağını duyurdu. İtalya ve Portekiz de Fas topraklarına seyahat etmek için her şeyin hazır olduğunu iddia ediyor.

Öyle ya da böyle, ilk uluslararası ekipler zaten burada, artık insanların onlara en çok ihtiyaç duyduğu yere gitmeleri gerekiyor. Hükümet depremden bu yana temkinli ve sessiz kaldı ve kurtarma çalışmaları hakkında çok az resmi bilgi yayınladı. Her gün verdikleri tek bilgi, kurban sayısına ilişkin güncellemedir. Sosyal ağlarda, tepkinin yavaş ve koordinasyonsuz olduğu düşünülerek eleştirilmesi amacıyla mesajlar tekrarlanıyor.

İçişleri Bakanlığı, şikayetlere ve şimdiye kadar yalnızca dört ülkeden yardım kabul edilmesine yanıt olarak, yetkililerin afet sonrası ihtiyaçların “doğru bir değerlendirmesini” yaptığını öne sürdü. Kriz kabinesi ayrıca yardım çabalarında “amaca zarar verebilecek” olası bir “koordinasyon eksikliği” riskini de değerlendiriyor. Ancak Rabat, sahadaki operasyonlar ilerledikçe ve “özel ihtiyaçlar” ortaya çıktıkça diğer ülkelerden yardım istemeye açık; bu da “diğer dost ülkeler tarafından sunulan destek tekliflerinden yararlanmayı mümkün kılacak.”

Dağlarda umutsuzluk

Dağ köylerinde ise çaresizlik tamdır. Marakeş’in güneyinde, Amizmiz’i geçtikten sonra ilk köy olan Tafghatte’de “hepsi mesken olan yaklaşık 120 ev vardı. Bu 48 saat içinde 80 kişiyi gömdük ve komşuları enkazdan çıkarmak için çalışmaya devam ediyoruz” diye açıklıyor Hasan Elmaşmoum. Bu görüntü her kasabada tekrarlanıyor. Aynı tanıklıklar, aynı çaresizlik. Sidi Bou Othman, Adassil veya Tikht gibi ortadan kaybolan bir dizi kırsal topluluk var. İkincisi yüz sakini saydı ve 68’i bu Pazartesi zaten gömüldü.

Marakeş'teki bir hastanede görülen bu görüntüde, depremde yaralananları kurtarmak için kan bağışı zorunlu hale geldi.

Marakeş’teki bir hastanede görülen bu görüntüde, depremde yaralananları kurtarmak için kan bağışı zorunlu hale geldi.

EFE

Şu ana kadar aldıkları tek yardım aileden, arkadaşlardan ve su ve yiyecekle gelen gönüllü gruplarından geldi. Hayatta kalan yüzlerce kişinin yakınları onlara battaniye veya meyve suyu kutusu göndermeyi başardı. Bu yarışta en mutlak zorluklara rağmen hayatta kalabilmek için her şey gereklidir. Birçoğu açık havada yaşıyor ve barınak olarak çadır ve şilte istiyor. Binaların ayakta olduğu durumlarda içeriye sığınma ya da eve dönme korkusu, sabahları dışarıda geçiren binlerce komşuyu etkisi altına alıyor. Kararsızlıklarının bir işareti olan yeni sarsıntıların veya duvarlarda oluşan rahatsız edici çatlakların, depremin tamamlamayı başaramadığı trajediye son vereceğinden korkuyorlar. Al Haouz vilayetindeki Douar Tafkaghat’tan genç bir adam ‘Al-Youm 24’e “İnsanlar hâlâ yer altında ve moloz altında eziliyor” diyor. “Her evde en az yedi kişi öldü ve hatta insanların kurtarıldığı evlerde bile her şey yerle bir oldu.”