Gaziantep’te antibiyotik alerjisi komalık yaptı, sıhhatine 74 günde kavuştu

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Gaziantep’te ikamet eden 32 yaşındaki Sultan Cengiz, 3 Ocak’ta şiddetli bel ağrısı şikayetiyle özel bir hastaneye başvurdu.

Tedavi öncesinde tabipleri uyaran Cengiz, antibiyotik ve penisiline alerjisi olduğunu belirtmesine karşın, antibiyotik içeren iğne yapıldı.

bir süre daha sonra kötüleşen Cengiz’in kalbi, bedeninde şişlikler meydana gelmesinin akabinde durdu. Kalbi 30 dakika boyunca çalışmayan bayana kalp masajıyla müdahale edildi. Hastanede tedavi altına alınan Cengiz, iyileşmeyince 5 Ocak’ta Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

74 GÜN BOYUNCA TAKİP EDİLDİ

Genel Ağır Bakım servisine alınan Cengiz, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Tabip Gülden Kocager, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Halim Bayram ve Hiperbarik Uzmanı Tabip Mehmet Ali Kaplan’ın takibinde tedavi görmeye başladı.

Komaya giren ve şuuru kapalı olan Cengiz’e, birinci vakit içinderda Hiperbarik Oksijen tedavisi uygulandı. 74 gün boyunca tabiplerin itinayla takip ettiği Cengiz, bir ay evvel ellerini ve ayaklarını oynatarak reaksiyon vermeye başladı.

AĞIR BAKIMDAN ALKIŞLARLA UĞURLANDI

Antibiyotiğe alerji olmasından dolayı tedavisinde kullanılan ilaçlar itinayla belirlenen 2 çocuk annesi Cengiz, 74 günün akabinde güzelleşerek vefattan döndü. Ağır bakım servisinden kendisini düzgünleştiren takımın alkışlarıyla uğurlanan Cengiz, yeni hayatına merhaba dedi.

74 günlük tedavi sürecini anlatan Tabip Gülden Kocager, hastanın alerjisini tetikleyebilecek hiç bir ilacı vermediklerini belirterek, sürecin kendileri için fazlaca güçlü geçtiğini lisana getirdi.

“KENDİMİ HİÇBİR AN BIRAKMADIM”

Hastaneye birinci geldiği anda kendinde olmadığını aktaran Sultan Cengiz, 2 ay boyunca hiç bir şey hissetmediğini, 1 ay kadar evvel kendine geldiğini belirterek şu sözleri kullandı: “daha sonrasında süreç hayli uygun bir biçimde geçti. Tabipler ve hemşireler benimle hayli yeterli ilgilendiler. Kendimi fazlaca uygun hissediyorum. Mevtten döndüm. Çok şükür şu anda hayattayım. En kısa vakitte ayağa da kalkacağım inşallah. 3 aydır ağır bakımda tedavi görüyordum. Kendimi hiç bir an bırakmadım. O yüzden de uygun durumdayım.”

“İLAÇ ALERJİSİNDEN ÖTÜRÜ KALBİ DURUYOR”

Tabip Gülden Kocager ise hastada yaklaşık 3 ay evvel kadar bir ilaç alerjisinden dolayı kalp durması gerçekleştiğini söylemiş oldu. Kalp durmasına bağlı olarak bir resütasyon süreci yaşandığını aktaran Kocager, 2 gün farklı bir hastanede tedavi görmesinin akabinde hastanın kendi hastanelerine sevk edildiğini söylemiş oldu.

Hastanın yaklaşık 14 gün boyunca hiperbarik oksijen tedavisi gördüğünü söyleyen Kocager, şu açıklamalarda bulundu:

“O süreç biraz güç geçti. Hasta entübe ve şuuru kapalı olduğu için hareketsiz bir biçimdeydi. Gözlerini bilinçsiz bir biçimde açıyordu. Hemşirelerde hastaya önemli dayanak sağladılar. Hastada ufak bağlantılar fark edildiğinde tedavi daha düzgüne gitti. Hasta bize de reaksiyon vermeye başladı. Lakin fazlaca ağır hareketi yoktu. Bir ay kadar daha sonra hastanın elinde ve ayaklarında hareketlenme başladı. Hasta bizimle konuşmaya başladı. Ağzını oynatarak yavaştan konuşabildi.

“ENFEKSİYONLA GAYRET ETMEK GÜÇ OLDU”

Şu anda ellerini ve kollarını oynatabiliyor lakin tam olarak yürüyemiyor. O yüzden hastayı bir fizik tedavi merkezine göndermeyi planlıyoruz. Çok şükür hoş bir sonuç aldık. Olağan ki Sultan da hayli çaba gösterdi. Tedavi sürecinde âlâ olmak için çabaladı. Enfeksiyonla gayret etmek güç oldu. Zira Sultan’ın antibiyotiğe alerjisi olduğu için her ilacı veremiyorduk. Enfeksiyon hekimimizde bu süreçte teğe bir ilgilendi. Alerjisini tetikleme ihtimali olan hiç bir ilacı vermiyorduk. Farklı ilaçlara geçmemiz gerekiyordu. Her ilaç tesir etmediği için ateşi oluyordu. Baya güçlü bir müddetç geçirdik. Çok şükür hepsini Allah’ın müsaadesiyle atlattık. Genç hasta olduğu için hepimiz düzgünleşmesini istedik. Verilen bir ilaca karşı alerji gelişmesinden dolayı hastalanıyor. Çok şükür kalbi durmasına karşın hayata döndürebildik. Zira birtakım hastalar hiç dönemeyebiliyorlar.”