Her kedere deva: Aç karnına keçiboynuzu pekmezi yemenin harika faydaları

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Keçiboynuzundan üretilen ve ‘’harnup’’ olarak da bilinen keçiboynuzu pekmezinin faydaları saymakla bitmiyor…

Başta soğuk algınlığı ve grip olmak üzere bir hayli hastalığa uygun gelen keçiboynuzu pekmezi, bilhassa kış aylarında çokça tüketilmesi tavsiye edilen besinler içinde yer alıyor.

Bağışıklığı güçlendiren ve sindirim sistemini düzenleyen keçiboynuzu pekmezi, hem de güç verici özelliğiyle de öne çıkıyor.

Vitamin ve mineral bakımından çok güçlü olan bu pekmez; astım, öksürük ve akciğer hastalıklarına da düzgün geliyor.

İşte sizler için her sabah aç karnına bir kaşık keçiboynuzu pekmezi yemenin faydalarını derledik. İşte mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken keçiboynuzu pekmezinin faydaları ve kullanması…

KEÇİBOYNUZU PEKMEZİNİN YARARLARI VE TÜKETİMİ

Keçiboynuzu pekmezi, bedenin günlük muhtaçlık duyduğu fosfor ve kalsiyum oranını karşılar. Tertipli olarak tüketildiğinde nefes darlığı, astım ve öksürük üzere sorunlara düzgün gelir. Ayrıyeten gün ortasında zindelik katar.

Keçiboynuzu pekmezi, günün her saatinde ve istenildiği vakit tüketilebilir. Lakin keçiboynuzu pekmezini öksürük, balgam üzere sıkıntılarınız var ise gece uyumadan evvel tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra keçiboynuzu pekmezinin sabahları aç karnına 1 yemek kaşığı olarak tüketilmesi de önerilir.

Keçiboynuzu pekmezini tek başına tüketemiyorsanız süt ya da yoğurt üzere besinlerin içine ekleyerek de yiyebilirsiniz. Bunun yanı sıra tatlılarda şeker yerine kullanabilirsiniz.

ASTIM İÇİN KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ NASIL KULLANILIR?

Keçiboynuzu pekmezi, astım rahatsızlığı olan şahıslar için kullanması önerilen besin unsurlarından biridir.

Astım için keçiboynuzu pekmezi tanımı:

• 7-8 adet keçiboynuzunu soğuk suyun ortasında bekletin ve yıkayın.
  • Yıkadığınız keçiboynuzlarını küçük modüllere bölün ve yarım litrelik su ortasında kaynamaya bırakın.
  • 10 dakika boyunca kaynattığınız keçiboynuzlarını ocaktan alarak dinlenmeye bırakın.
  • Kaynayan keçiboynuzunu süzerek 1 ya da 2 gün ortasında tüketin.
Tüketimi: Bu karışımdan en çok randımanı almak için sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa bir çay bardağı ölçüsünde için.

Bunun yanı sıra keçiboynuzu pekmezini limon ile karıştırarak sabah ve akşam 2 yemek kaşığı tüketirseniz astım meselelerine yarar sağlayabilirsiniz.